Podział majątku to jeden z najczęściej spotykanych problemów wśród par, które są w trakcie rozwodu. Majątek zgromadzony przez małżeństwo jest bardzo często punktem zapalnym, które prowadzi do zaciekłych oraz sporów między rozwodzącymi się małżonkami. Dlatego właśnie o podziale majątku decyduje sąd podczas rozprawy rozwodowej. Na co jednak zwraca uwagę sąd podczas orzekania wyroku? Co może zadecydować o części, jaką dostanie każdy z partnerów?

Wszystko o intercyzie

Na wstępie należy wspomnieć, że sprawa o podział majątku jest zupełnie oddzielną sprawą w rozumieniu sądowym, dlatego rozwodu oraz podziału majątku nie można ze sobą utożsamiać. Aby możliwa była sprawa o podział majątku, sprawa rozwodowa musi najpierw dotrzeć do finału. Dlaczego? Ponieważ to w tym momencie następuje zniesienie wspólnoty majątkowej. Dopiero w tym momencie podział spadku jest możliwy. Jednak wyjątkową sytuacją jest, kiedy między małżonkami została uprzednio spisana notarialnie intercyza. Wtedy to może się okazać, że nie będzie potrzebny adwokat. Rozwód – Warszawa jest miastem, w którym statystycznie młode małżeństwa podpisują najwięcej właśnie takich intercyz. Przed zdecydowaniem się jednak na takie rozwiązanie trzeba wiedzieć, że wyróżniamy kilka rodzajów intercyz, a każda z nich charakteryzuje się innymi warunkami. Dlatego przed ewentualny podział majątku będzie zależeć od warunków, które zostały notarialnie spisane w intercyzie.

Wkład zarobkowy do wspólnego majątku małżeństwa

Jeśli jednak intercyza między małżonkami nie została uprzednio spisana notarialnie wcześniej, a rozprawa rozwodowa dobiegła już końca, w niedługim czasie następuje sprawa o podział majątku. Na początku należy wyjaśnić jedną kwestię. Cały majątek, który należał do każdego z partnerów przed datą zawarcia małżeństwa i jest to udokumentowane (mieszkania, samochody, sprzęt RTV oraz AGD), nawet bez podpisywania jakichkolwiek intercyz oraz bez orzeczenia w sprawie rozdzielności majątkowej cały majątek, który był w posiadaniu jednego lub drugiego partnera prawnie należy wyłączenie do niego. Dopiero cały majątek nabyty po dacie zawarcia ślubu podlega rozdzielności majątkowej. Pamiętajmy jednak, że w przypadku majątku nabytego przez datą zawarcia ślubu, aby nie podlegał rozdzielności majątkowej musi zostać udokumentowany w sądzie. Najprostszą formą udokumentowania stanu posiadania majątku przez ślubem jest po prostu posiadanie rachunków, faktur lub nawet paragonów, na których wyraźnie wyszczególniona jest data wystawienia niniejszego dokumentu.

Podstawowe informacje o alimentach

O alimenty może ubiegać się osoba, której status materialny po rozwodzie uległ znacznemu pogorszeniu. W praktyce najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której to stroną występującą o alimenty jest matka, która zmuszona zostanie samotnie wychowywać dziecko. W takich przypadkach sąd najczęściej rozpatruje pozytywnie wniosek o alimenty. Aby jednak zawalczyć o nieco wyższe alimenty na dziecko, potrzebny będzie dobry adwokat. Rozwody, Warszawa jest miastem, w którym bardzo łatwo o dodatkową pracę, więc matki samotnie wychowujące dzieci nie będą zmuszone pozostawać na łasce partnerów, który mogą ociągać się z comiesięcznym regulowaniem alimentów na dziecko. Co jest może wywalczyć dla nas dobry adwokat? Rozwody, Warszawa – czyli miasto, w którym możemy przebierać wśród bogatej oferty pomocy prawnej, oferowanej przez najróżniejszych wybitnych prawników. Każdy z nich specjalizuje się w nieco innej dziedzinie, dlatego warto, aby nasz prawnik miał bogate doświadczenie wprowadzeniu spraw rozwodowych. Dzięki biegłej znajomości przepisów będzie on w stanie wywalczyć nieco lepsze warunki tuż po rozwodzie, dzięki czemu rozwód stanie się nieco łatwiejszy przynajmniej pod względem ekonomicznym. Oprócz tego nie należy również zapominać o dzieciach, które bardzo często są świadkami sprzeczek między rodzicami, a to może bardzo mocno odbić się na ich psychice. Im szybciej więc spór rozwodowy zakończy się, tym szybciej dziecko będzie miało szansę oswoić się z nową sytuacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ