Podział majątku po rozwodzie – na co zwraca uwagę sąd?

Podział majątku po rozwodzie – na co zwraca uwagę sąd?

Podział majątku to jeden z najczęściej spotykanych problemów wśród par, które są w trakcie rozwodu. Majątek zgromadzony przez małżeństwo jest bardzo często punktem zapalnym, które prowadzi do zaciekłych oraz sporów między rozwodzącymi się małżonkami. Dlatego właśnie o podziale majątku decyduje sąd podczas rozprawy rozwodowej. Na co jednak zwraca uwagę sąd podczas orzekania wyroku? Co może zadecydować o części, jaką dostanie każdy z partnerów?

Wszystko o intercyzie

Na wstępie należy wspomnieć, że sprawa o podział majątku jest zupełnie oddzielną sprawą w rozumieniu sądowym, dlatego rozwodu oraz podziału majątku nie można ze sobą utożsamiać. Aby możliwa była sprawa o podział majątku, sprawa rozwodowa musi najpierw dotrzeć do finału. Dlaczego? Ponieważ to w tym momencie następuje zniesienie wspólnoty majątkowej. Dopiero w tym momencie podział spadku jest możliwy. Jednak wyjątkową sytuacją jest, kiedy między małżonkami została uprzednio spisana notarialnie intercyza. Wtedy to może się okazać, że nie będzie potrzebny adwokat. Rozwód – Warszawa jest miastem, w którym statystycznie młode małżeństwa podpisują najwięcej właśnie takich intercyz. Przed zdecydowaniem się jednak na takie rozwiązanie trzeba wiedzieć, że wyróżniamy kilka rodzajów intercyz, a każda z nich charakteryzuje się innymi warunkami. Dlatego przed ewentualny podział majątku będzie zależeć od warunków, które zostały notarialnie spisane w intercyzie.

Wkład zarobkowy do wspólnego majątku małżeństwa

Jeśli jednak intercyza między małżonkami nie została uprzednio spisana notarialnie wcześniej, a rozprawa rozwodowa dobiegła już końca, w niedługim czasie następuje sprawa o podział majątku. Na początku należy wyjaśnić jedną kwestię. Cały majątek, który należał do każdego z partnerów przed datą zawarcia małżeństwa i jest to udokumentowane (mieszkania, samochody, sprzęt RTV oraz AGD), nawet bez podpisywania jakichkolwiek intercyz oraz bez orzeczenia w sprawie rozdzielności majątkowej cały majątek, który był w posiadaniu jednego lub drugiego partnera prawnie należy wyłączenie do niego. Dopiero cały majątek nabyty po dacie zawarcia ślubu podlega rozdzielności majątkowej. Pamiętajmy jednak, że w przypadku majątku nabytego przez datą zawarcia ślubu, aby nie podlegał rozdzielności majątkowej musi zostać udokumentowany w sądzie. Najprostszą formą udokumentowania stanu posiadania majątku przez ślubem jest po prostu posiadanie rachunków, faktur lub nawet paragonów, na których wyraźnie wyszczególniona jest data wystawienia niniejszego dokumentu.

Podstawowe informacje o alimentach

O alimenty może ubiegać się osoba, której status materialny po rozwodzie uległ znacznemu pogorszeniu. W praktyce najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, w której to stroną występującą o alimenty jest matka, która zmuszona zostanie samotnie wychowywać dziecko. W takich przypadkach sąd najczęściej rozpatruje pozytywnie wniosek o alimenty. Aby jednak zawalczyć o nieco wyższe alimenty na dziecko, potrzebny będzie dobry adwokat. Rozwody, Warszawa jest miastem, w którym bardzo łatwo o dodatkową pracę, więc matki samotnie wychowujące dzieci nie będą zmuszone pozostawać na łasce partnerów, który mogą ociągać się z comiesięcznym regulowaniem alimentów na dziecko. Co jest może wywalczyć dla nas dobry adwokat? Rozwody, Warszawa – czyli miasto, w którym możemy przebierać wśród bogatej oferty pomocy prawnej, oferowanej przez najróżniejszych wybitnych prawników. Każdy z nich specjalizuje się w nieco innej dziedzinie, dlatego warto, aby nasz prawnik miał bogate doświadczenie wprowadzeniu spraw rozwodowych. Dzięki biegłej znajomości przepisów będzie on w stanie wywalczyć nieco lepsze warunki tuż po rozwodzie, dzięki czemu rozwód stanie się nieco łatwiejszy przynajmniej pod względem ekonomicznym. Oprócz tego nie należy również zapominać o dzieciach, które bardzo często są świadkami sprzeczek między rodzicami, a to może bardzo mocno odbić się na ich psychice. Im szybciej więc spór rozwodowy zakończy się, tym szybciej dziecko będzie miało szansę oswoić się z nową sytuacją.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij