Moda na designerskie meble

Obecnie coraz większą popularność zdobywają designerskie meble. Coraz więcej sklepów chwali się, że je oferuje. Każdy z nas chce mieszkać w otoczeniu, które będzie prezentowało się jak najlepiej. Będzie nowoczesne, estetyczne i odpowiadające naszym potrzebom.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Enyoart.pl.

Z tego powodu chętnie wybieramy „designerskie” meble zamiast zwykłych. Liczymy, że dzięki takim meblom nasze mieszkanie nabierze wyjątkowego charakteru i zauroczy odwiedzających nas gości. Na czym polega jednak rzeczywista różnica? Czym powinny charakteryzować się naprawdę designerskie meble i designerskie dodatki do domu?

Często nadużywane słowo

Słowo „designerski” odnosi się do projektu mebla czy przedmiotu użytkowego. Designerskie meble powinny charakteryzować się ciekawym, oryginalnym wzornictwem, mieć atrakcyjną formę wizualną, często również dodatkowe, nietypowe funkcje.

Niestety, obecnie słowo „designerski” bywa bardzo nadużywany. Wystarczy, że sprzedawcy pomalują typowe drewniane stołki na żywy kolor i zaczynają nazywać je „designerskimi”. To ma przyciągnąć uwagę kupujących, przekonać ich, że produkt jest jedyny w swoim rodzaju, inny niż wszystkie, modny. Bardzo często jest to jedynie pusty slogan marketingowy. Niestety, częste nadużywanie powoduje, iż słowo „designerski” zaczyna tracić na znaczeniu. Wyczuleni konsumenci z pewnością już do tego przywykli i przestali zwracać uwagę na tego rodzaju przymiotniki, traktując je jako swoistą reklamę.

Prawdziwie designerskie meble

Warto przywrócić słowom pierwotne znaczenie i wskazać na cechy, jakimi dzisiaj faktycznie powinny odznaczać się nowoczesne meble, by mogły one być nazywane „designerskimi”. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na co zwracać uwagę kupując fotele, sofy, komody, łóżka czy stoły.

Prostota i minimalizm

Kiedyś o elegancji świadczyło bogactwo zdobień, przepych i rozmaite dekoracje. Aby się wyróżnić, zamożni ludzie kupowali sobie meble, które były ciężkie, ociekały złotem. Dzisiaj takie zachowanie kojarzy się raczej z niezbyt wyszukanym gustem. Projektanci mebli zaczęli doceniać i promować prostotę. Designerskie meble powinny być uniwersalne, pozbawione zbędnych ozdobników i udziwnień. Powinny prezentować się lekko i elegancko. Bardzo ważna jest wysoka jakość i staranność wykonania, detale. To dzięki nim mimo prostoty i minimalizmu designerskie meble nie są wcale takie „zwyczajne”. Wręcz przeciwnie, przyciągają wzrok i olśniewają, idealnie wpasowując się w różnego rodzaju aranżacje wnętrz.

Funkcjonalność

Dzisiaj coraz większą rolę w przypadku designerskich mebli pełni funkcjonalność. Kiedyś ważny był przede wszystkim atrakcyjny wygląd mebli, projektanci nie zwracali jednak szczególnej uwagi na ich funkcjonalność – a jeśli już, jedno odbywało się kosztem drugiego. Dzisiaj równie ważna jak atrakcyjne wzornictwo jest wygoda użytkowania. Designerskie meble mają być nie tylko piękne, ale i funkcjonalne. Bardzo ważne jest, by były lekkie, dawały się łatwo przenosić, czy też były składane – dzięki temu łatwiej dopasować je do niewielkich lub niewymiarowych pomieszczeń. Designerskie meble bardzo często cechują się wielofunkcyjnością. Nowoczesne dodatki do domu również nie są po prostu oryginalnymi gadżetami – zawsze pełnią jednocześnie określoną funkcję użytkową.

Wygoda użytkowania

Nowoczesny design oznacza również o wiele większą niż dotychczas wygodę użytkowania. Oznacza to, że powinny one charakteryzować się jak największą ergonomią. Designerskie krzesła czy fotele powinny wspierać utrzymanie prawidłowej pozycji w czasie, gdy siedzimy. Meble nie powinny być również zbyt ciężkie do przenoszenia.

Istotną sprawą są również materiały, z których designerskie meble zostały wykonane. Nowoczesny design kładzie coraz większy nacisk na ekologię i zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak na przykład drewno, wełna czy bawełna. Meble powinny być zdrowe dla użytkowników i przyjazne dla środowiska.

Czy warto inwestować w designerskie meble?

Z pewnością nie warto wydawać pieniędzy na coś, co do końca nas nie przekonuje, tylko dlatego, że zostało określone jako „designerskie”, „nowoczesne”, czy „modne”. Warto raczej zastanowić się, co stoi za tymi określeniami, przeanalizować konkretne cechy danego mebla. Pytajmy o konkretne cechy, o materiały, z których meble zostały wykonane, zastanówmy się, czy są wystarczająco trwałe, by posłużyć nam przez długie lata. Zanim kupimy określony mebel, zastanówmy się, jak będzie współgrał on z innymi elementami wystroju wnętrza. Nie dajmy się zwieść pięknym zdjęciom w katalogu, przemyślmy, czy mebel faktycznie będzie pasował do naszego, nie zawsze idealnego wnętrza. Ważne, by wszystkie elementy razem tworzyły spójną kompozycję. Z tego powodu lepiej wybierać proste meble w naturalnych kolorach – łatwiej je będzie wykorzystać w przyszłości, gdy będziemy wprowadzać zmiany czy remontować mieszkanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij