jak powinna wyglądać prawidłowa dieta przy ADHD

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta przy ADHD?

Każde dziecko powinno się zdrowo odżywiać i oczywiście o to muszą zadbać rodzice. Jednocześnie trzeba pamiętać, że dieta powinna być przede wszystkim oparta na dużej ilości warzyw. Dziś podpowiemy Wam, jak odpowiednio zbilansować dietę przy ADHD.

Podstawowe zasady dotyczące diety przy ADHD – co musicie wiedzieć?

Zacznijmy od tego, że zasadniczo dieta przy ADHD znacząco się nie różni od diety, której powinny przestrzegać dzieci nie zmagające się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Na pewno w diecie powinny dominować duże ilości warzyw, które zgodnie z aktualną piramidą żywieniową muszą zajmować ponad 75% miejsca na talerzu. Oczywiście ważna jest także regularność posiłków . Dzieci powinny jadać mniejsze ilości jedzenia, ale minimum 5 razy dziennie. Jednocześnie przed spaniem dzieci nie powinny spożywać ciężkich posiłków. Jeżeli chodzą spać o 20, to ostatni posiłek powinien być zjedzony na godzinę przed pójściem spać. Przy czym nie oznacza to wcale, że dziecko nie może napić się wody przed snem, bo woda akurat jest zalecana. Nie zapomnijcie, że w zdrowej i zbilansowanej diecie nie ma miejsca na żadne produkty przetworzone. Nawet okazjonalne jedzenia fast foodów nie wchodzi w grę. Jeżeli dziecko chce zjeść burgera, to przygotujecie mu zdrową wersję, czyli na bazie mięsa z indyka oraz bułki pełnoziarnistej. Ważna jest też aktywność fizyczna, która powinna być uprawiana regularnie. To rodzice są dla dzieci przykładem i jeżeli Wy będziecie prowadzić aktywny styl życia, to zapewne Wasze dzieci nie będą zmagać się z nadwagą. Niestety należy wiedzieć, że coraz więcej dzieci zmaga się z otyłością, która jest ciężką, a często i śmiertelną chorobą. Nie można w żadnym przypadku jej bagatelizować. W takim przypadku przyda się pomoc dobrego dietetyka. Rzecz jasna należy wybrać dietetyka dziecięcego.

Dieta eliminacyjna, czyli czego dziecko z ADHD nie może jeść

W przypadku ADHD trzeba jeszcze większa uwagę poświęcać diecie dziecka. Jednocześnie poza prostymi zasadami dotyczącymi zbilansowania trzeba też wprowadzić kilka zasad eliminacyjnych. I tutaj musicie wiedzieć, że powinno się dokonać eliminacji produktów potencjalnie uważanych za alergizujące, do których można zaliczyć choćby fruktozę i laktozę. Ale to nadal nie wszystko. Otóż w diecie nie ma miejsca na produkty, które zawierają naturalne salicylany czy też dodatki do żywności. Aktualnie uznaje się, że wszelkie konserwanty mogą nasilać objawy choroby. Rzecz jasna stosując dietę eliminacyjną, trzeba uważać, aby nie doprowadzić organizmu dziecka do niedoborów. Stąd warto udać się do poradni dietetycznej. Na pewno możemy Wam polecić dietetyka klinicznego w Kielcach. Nie zapomnijcie też, że w diecie nie ma miejsca na napoje kolorowe. Dziecko powinno pić soki tłoczone oraz wodę bez dodatku żadnych syropów z cukrem.

dieta przy ADHD

Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat odpowiedniej diety?

Dieta powinna być bogata w odpowiednie ilości mikroskładników, które mają dobry wpływ na pracę organizmu i zmniejszają objawy. Na pewno niezwykle duże znaczenie ma magnez, którego dobrym źródłem są produkty zbożowe, ale i nasiona strączkowe. Duże ilości magnezu są w orzechach, ziemniakach czy bananach. Z diety należy wyeliminować duże ilości fosforanów, gdyż to właśnie ich duże stężenie powoduje niedobór magnezu. Ważna jest również witamina B6, która jest kofaktorem w reakcjach metabolicznych dekarboksylacji L-dopy do dopaminy. Nie można jeszcze zapominać o tym jak dużą rolę odgrywa żelazo, które warunkuje prawidłową biosyntezę dopaminy. Natomiast kwasy tłuszczowe Omega-3 są odpowiedzialne za prawidłowe funkcje behawioralne i poznawcze. Musimy też wspomnieć o cynku, który reguluje aktywność neuroprzekaźników. Jeżeli macie problem z odpowiednim zbilansowaniem diety dziecka bądź boicie się, że dieta nie będzie prawidłowa, to udajcie się do dobrego dietetyka w Kielcach.

Unikajcie produktów o wysokim indeksie glikemicznym

Dieta dziecka powinna być nie tylko zbilansowana, ale też dobrana do jego potrzeb. W przypadku dziecka z ADHD trzeba pamiętać, by unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a więc produktów, które są źródłem cukrów prostych. Jednak to nie tylko słodycze, ale też słodzone napoje czy nawet soki z dodatkiem cukru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij