Próchnica brak wieloletniej higieny zębów

Warto dzisiaj zauważyć, że ogólna próchnica zębów nie bierze się z powietrza, ani nie pojawia się przypadkiem. Tak naprawdę to bardzo trudny proces psucia zębów, który może trwać wiele lat. Jeśli nie dbamy zbyt dobrze o higienę, to jej początki łatwo staną się zauważalne, o czym bardzo łatwo się przekonać.

Należy mieć świadomość, że brak właściwych nawyków dotyczących higieny jamy ustnej, przyspiesza jedynie rozwój próchnicy i może to doprowadzić do sytuacji, w której większość zębów, będzie się już nadawała tylko do wyrwania. Jest to bardzo realna groźba, dlatego nie należy tego faktu w żaden sposób lekceważyć. Tak naprawdę to, zamiast leczyć próchnicę, powinniśmy jej zapobiegać, ponieważ tylko w taki wypadku, rzeczywiście zdaje to egzamin.

Musimy mieć tę świadomość, że na próchnicę cierpi dzisiaj bardzo wielu Polaków. Jest to stosunkowo bardzo częsta dolegliwość dotycząca zębów, dlatego to nie wstyd przyznać się do tego, że nie dbamy dzisiaj w należyty sposób o zęby.

Jeśli próchnica jest przyczynowo skutkowa, to głównym następstwem jej występowania, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Wspomniane zaniedbania w praktyce stają się niczym innym jak nawykiem, który powielamy przez lata, nie martwiąc się o ewentualne skutki takiego działania, a te zawsze są poważne i musimy mieć tego pełną świadomość.

Przyczyny powstawania próchnicy

Najważniejszą przyczyną powstawania problemów z zębami pozostają bakterię, które atakują nasze zęby, ale i całą jamę ustną. Niektóre zęby, są bardziej narażone na zmiany próchnicowe, przez co nawet przy dobrej higienie, ciężko jest utrzymać odpowiednie zdrowie zębów. Tutaj trzeba mieć pełną świadomość, że bakterie powstają w wyniki rozkładu cukru, przez co powstaje kwas, który w dużym stopniu wpływa na obniżenie się pH w ustach, co jednocześnie prowadzi do wspomnianych zmian próchniczych.Demineralizacja szkliwa to tylko jeden z wielu etapów, które ostatecznie prowadza do ubytków. To właśnie dlatego należy zabezpieczyć zęby w taki sposób, aby w momencie, gdy znajdą się one w podobnym procesie, miały dodatkową ochronę, która rzeczywiście wpłynie na jakość całego szkliwa.

Proces postępowania próchnicy

Na samym początku przy zmianach w zębach zauważamy pojawienie się plamek próchnicowych, które, są tylko zalążkiem problemu. Na szczęście tego typu przebarwienia, można bez problemu usunąć w gabinecie dentystycznym, nie martwiąc się szczególnie samym faktem, ponieważ tego typu usuwanie jest darmowe. Jeśli nie pozbędziemy się wspomnianych plamek, następuje do uszkodzenia szkliwa, a rozmiękczona zębina zamienia się w niewielki ubytek, który zaczyna się rozrastać.Wtedy możemy odczuwać bardzo solny ból zęba, który jest bardzo często nie do wytrzymania. Warto od razu udać się do dentysty, ponieważ jeśli będziemy zwlekać ząb, może wymagać leczenia kanałowego. Zachowanie zęba w takim przypadku jest możliwe, ale ostatecznie jest on już martwy, przez co nie jest tak zdrowy, jak inne zęby i szybko wypada, zazwyczaj po paru latach od zabiegu.

Właściwe zachowania profilaktyczne

Leczenie zmian próchnicowych zawsze skupia się na wykorzystaniu odpowiedniego materiału wypełniającego. Tylko zaawansowane stadium próchnicy wymaga leczenia kanałowego, które jest ostatecznym ratunkiem dla chorego zęba.

Regularne szczotkowanie zębów, pozwala przede wszystkim na pozbycie się różnego rodzaju bakterii, oraz innych problemów, zachowując zdrowe pH całej jamy ustnej. Tylko przy odpowiedniej higienie zębów, jesteśmy w stanie pozbyć się problemu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij