Jak możemy zapewnić czyste powietrze w mieszkaniu?

Czyste powietrze w mieszkaniu bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i kondycję zdrowotną, dlatego warto skorzystać z rozwiązań, które pomogą stworzyć w domu optymalny klimat. Ważne jest, aby utrzymać preferowaną temperaturę, niezależnie od warunków pogodowych za oknem.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Bartosz

Czyste powietrze możemy zapewnić sobie zarówno naturalnymi sposobami, jak i za pomocą profesjonalnych urządzeń, takich jak rekuperatory. Warto zastanowić się, co w naszym przypadku byłoby optymalnym rozwiązaniem.

Czyste powietrze a wietrzenie mieszkania

Niewątpliwie najprostszym sposobem na odświeżenia powietrza w naszym mieszkaniu jest jak najczęstsze otwieranie okien i wietrzenie poszczególnych pomieszczeń. Nie jest to jednak wystarczająco efektywny sposób, zwłaszcza jeśli dodatkowo zależy nam na dokładnym oczyszczeniu mieszkania.

Dodatkowo, otwieranie okien często jest niemożliwe, gdy warunki pogodowe są wyjątkowo niesprzyjające. Znacznie lepszym rozwiązaniem okaże się rekuperacja, którą można wspomóc także w inny sposób.

Powietrze w mieszkaniu a rośliny i wystrój wnętrz

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że na czystość powietrza w mieszkaniu wpływają rośliny oraz poszczególne elementy wystroju wnętrz. Dla przykładu, tapicerki wykonane na bazie tkanin o gorszej klasie, puszyste dywany czy firanki są jednym z podstawowych źródeł kurzu. Najlepiej postawić na tkaniny syntetyczne, które w razie potrzeby szybko możemy wyprać, aby pozbyć się nieczystości.

Istotny jest także wybór odpowiednich roślin – niektóre gatunki pobierają zbyt wiele tlenu i sprawiają, że powietrze w mieszkaniu nie jest w odpowiedni sposób filtrowane. Warto natomiast skusić się na gatunki pomagające w usuwaniu szkodliwych, lotnych substancji, typu formaldehyd czy benzeny. Szczególnie zalecane są lilie doniczkowe czy pleomele, które sprawdzają się w roli naturalnych filtrów powietrza.

Dodatkowe wentylatory – czy warto je zamontować?

W oczyszczaniu powietrza pomocne okażą się dodatkowe wentylatory wyciągowe, które najlepiej zamontować w łazience, w kuchni czy przy nasadach kominowych. Tego typu urządzenia pomagają usuwać zużyte powietrze z pomieszczeń, ale są jedynie półśrodkami, które nie działają permanentnie. Ponadto, często ich wadą jest znaczne pobieranie prądu, co wiąże się z kosztami.

Nowoczesne klimatyzatory – o czym należy pamiętać?

Bardzo wielu Polaków decyduje się na stosowanie klimatyzatorów, aby utrzymać w mieszkaniu komfortowe warunki. W przypadku tego typu urządzeń należy pamiętać, że klimatyzatory nie wymieniają zużytego powietrza na czyste, tylko służą do chłodzenia lub dogrzewania powietrza, które jest w pomieszczeniu.

Konieczne jest ich regularne czyszczenie – w przeciwnym razie klimatyzatory mogą przyczynić się do alergii lub innych dolegliwości zdrowotnych. W urządzeniach starszej generacji dodatkowym minusem jest zwiększone pobieranie energii.

Rekuperacja – czy warto się zdecydować?

Obecnie najczęściej polecanym sposobem na czyste powietrze w mieszkaniu jest montaż rekuperatora. Specjaliści podkreślają, że jest to optymalne rozwiązanie, niezależnie od warunków pogodowych panujących za oknem. Rekuperator działa w oparciu o dwa strumienie powietrza – z jednej strony skutecznie usuwa brudne powietrze, na przykład z wnętrza kuchni czy łazienki, a z drugiej, dostarcza i świeże powietrze do pozostałych pomieszczeń.

W efekcie, konsument może liczyć na odzyskanie energii wykorzystywanej do ogrzewania, ponieważ zanieczyszczone powietrze oddaje swoje ciepło. Latem praca rekuperatora opiera się na odwrotnym działaniu, dzięki czemu w sprzyjających warunkach (np. nocą) we wnętrzu panuje optymalna, niższa temperatura. Prezentowane urządzenie sprawdza się przez cały rok i zapewnia satysfakcjonujący komfort mieszkania.

Osoby zainteresowane zastosowaniem w swoim domu nowoczesnego systemu rekuperacji, powinny zdecydować się na skorzystanie z usług firm zajmujących się projektowaniem tego typu instalacji. Dzięki specjalistom można zapewnić sobie sprawnie działający system, które będzie idealnie dopasowany do rozkładu poszczególnych pomieszczeń i metrażu całej nieruchomości. Wysokiej klasy rekuperator pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij