5 powodów, aby mieć matę na dnie basenu

5 powodów, aby mieć matę na dnie basenu

Posiadanie basenu jeszcze kilka lat temu związane było z bogactwem, oczywiście szeroko pojętym. Dzisiaj jednak sporo osób ma na działce jakiś mini akwen. Oczywiście różnią się one miedzy sobą wielkością, zastosowanymi materiałami oraz ceną.

Dzisiaj jednak nie będziemy skupiać się na rodzajach basenów, ale odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego warto mieć matę na dnie basenu, ponieważ nie wszyscy, którzy kupują takie mini kąpielisko, decydują się na zakup wszystkich, niezbędnych akcesoriów basenowych.

1. Ochrona dna basenu przed przerwaniem

Brzmi do dość – normalnie? Basen plastikowy narażony jest na wiele naprężeń, które teoretycznie nie powinny sprawić, aby doszło do jakichś nieszczelności. Praktyka spotyka się jednak z teorią, jedynie, wtedy kiedy zapewnimy założone w modelu parametry. Pierwsze z nich jest to, aby basen stał na równej powierzchni, na której nie ma żadnych spadów czy wzniesień.

I właśnie taki kamień, który nie ma nawet ostrych krawędzi, może przebić basen plastikowy. Specjalna mata, jeśli mu tego nie uniemożliwi, to w dużym stopniu utrudni, a więc znacząco wpłynie na jego trwałość, a to przecież chodzi. Basen ma służyć przez lata.

2. Izolacja termiczna, czyli wyższa temperatura za darmo

Ciepła woda w basenie to marznie wielu z nas. W naszej strefie klimatycznej jest to dość problematyczne, ponieważ wysokie, a wręcz upalne temperatury występują stosunkowo rzadko. Można jednak sobie odrobinę pomóc. I tutaj idealnie sprawdza się mata na dno basenu, która pełni funkcje izolatora.

Odcina ona grunt od poszycia basenu, a więc uniemożliwia ochładzania wody w jego wnętrzu. Tym dość prostym sposobem możemy znacząco wpłynąć na wysokość temperatury wody, nie inwestując pieniędzy w systemy nagrzewające, które potrafią kosztować dużo więcej niż sam basen.

3. Osłona przed zanieczyszczeniami

Woda w basenie bardzo łatwo ulega zanieczyszczeniu, dlatego warto zadbać o to, aby nie zanurzać się w nim, kiedy jesteśmy brudni. Szczególnie trzeba zadbać o nogi, na których osadza się najwięcej kurzu. Dobrym sposobem na odcięcie basenu od otaczającego kurzu, jest mata na dno, która sprawia, że nawet basen plastikowy, może być czysty.

Warto przy tym zaznaczyć, że jeśli wybierzemy odrobinę większy model maty, zyskamy więcej przestrzeni, na której dodatkowo mogą znaleźć się ręczniki czy inne akcesoria basenowe, firm takich jak choćby ta: http://www.pool-design.pl/akcesoria-basenowe/, niezbędne podczas zabawy w wodzie.

4. Względy estetyczne

Basen stojący po prostu na kostce albo trawie, wygląda dość nieciekawie. Aby utworzyć swoisty bufor wizualny, można w tym celu wykorzystać matę na dno basenu. Tworzy ona specjalną przestrzeń wokół samego mini akwenu, dzięki czemu nie wygląda on jak zbędny element ogrodu.

Powinna być ona zatem odrobinę większa niż sam stelaż basenu, najlepiej będzie, gdy odległość między bokiem basenu a trawą, będzie nie mniejsza niż siedemdziesiąt centymetrów. Swoiste odgrodzenie większej przestrzeni byłoby swoistą przesadą, ponieważ nie chodzi o to, aby pokryć nią połowę trawnika.

5. Zapisy gwarancyjne

Ten punkt jest dość nieoczywisty, ale bardzo ważny. Wielu producentów uznaje gwarancje swoich produktów tylko w przypadku ich prawidłowego użytkowania. Jednym z nich jest korzystanie z mat na dnie, które uniemożliwiają naruszenie poszycia. Nie warto przed tym uciekać, ponieważ wciąż koszt wysokiej jakości basenu jest duży, więc warto mieć gwarancję, że w razie problemów, możemy liczyć na pomoc ze strony producenta bądź sklepu.

Warto przy tym pamiętać, że część basenów ma dedykowane maty! Nie kosztują one dużo więcej niż uniwersalne modele, a dają nam pewność, że w razie problemów z basenem, wywiązaliśmy się ze wszystkich postanowień umowy.

Reasumując, istnieje wiele powodów, dla których warto kupić matę na dno basenu plastikowego i nie tylko. Niektóre z nich bardziej wyszukane, podczas gdy niektóre oferują wolną przestrzeń na akcesoria basenowe, które są przecież nieodzownym elementem każdego mini kąpieliska.

Warto też pamiętać o wytrzymałości materiału i tym, że mata może chronić nasz basen przed utratą ciepła oraz zanieczyszczeniami, które są zmorą każdego posiadacza tego kawałka plastiku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij