Feng shui, trygramy, a może boski kwadrat? Sposoby aranżacji przestrzeni w domu

Aranżacja wnętrz pomieszczeń mieszkalnych stanowi kluczowy etap tworzenia własnej przestrzeni, która powinna odpowiadać na osobiste potrzeby mieszkańców. Dom musi bowiem stać się oazą, do której powrót po dniu pełnym obowiązków da wytchnienie oraz umożliwi relaks. Z tego względu mieszkanie koniecznie należy dostosować do swoich oczekiwań, żeby wszelkie aspekty aranżacyjne spełniały osobiste wymagania.

Wybrane sposoby projektowania wnętrz – feng shui

Urządzanie domu można przeprowadzić przy pomocy sprawdzonych metod, które ułatwiają optymalne zagospodarowanie wnętrza – stosownym przykładem może okazać się feng shui, uwzględniające przepływ energii przez wnętrza mieszkalne.

Feng shui to metoda aranżacji pomieszczeń opierająca się na wiedzy i doświadczeniu starożytnych chińskich mędrców. Obserwując naturę, wysuwali oni wnioski dotyczące funkcjonowania świata w jego naturalnej formie – na podstawie wielu lat obserwacji postawili tezę, że świat przepełniony jest energią, która płynie poprzez wszystko – również ludzi i otaczające ich przedmioty.

Umożliwienie wspomnianej energii swobodnego przepływu, bez zbędnych blokad stanowi podstawę teorii feng shui, które znajduje swoje zastosowanie w coraz większej ilości miejsc, stając się odpowiedzią na rosnące ludzkie potrzeby dotyczące osiągnięcia harmonii i równowagi w codziennym życiu.

Projektowanie wnętrz metodą feng shui – podstawowe założenia

Decydując się na stworzenie w swoim domu optymalnego przepływu energii warto poznać fundamentalne założenia, leżące u podłoża wspomnianej metody aranżacji wnętrz. Podobna wiedza wydaje się niezbędna w odniesieniu zarówno do samodzielnego projektowania wnętrz, jak i weryfikowania planów organizowanych przez specjalnie wynajętą firmę wnętrzarską.
Projektowanie wnętrz metodą feng shui - podstawowe założenia
Podstawą stosowania feng shui jest wykorzystanie tak zwanej siatki bagua – ośmiu trygramów, przedstawiających pola podziału pomieszczeń. Krótko mówiąc, konkretnym miejscom w domu odpowiadają różne sfery życia, a uwzględnienie ich w projektowaniu wnętrz jest kluczowym elementem feng shui.

Zastosowanie odpowiedniego umeblowania oraz ustawienia sprzętów domowych w sposób adekwatny do znajdującej się w danym miejscu sfery, umożliwia energii swobodny przepływ. W przypadku wystąpienia zakłóceń lub blokad niezależnych od mieszkańców, stosuje się elementy w sposób symboliczny znoszące wspomniane niedoskonałości aranżacyjne, zapewniające równowagę energetyczną w każdym z pomieszczeń.

Fundamentalny ład i porządek

Prawdopodobnie najbardziej uniwersalną zasadą, która nie wynika wyłącznie z zasad feng shui jest bieżące utrzymywanie czystości i porządku w pomieszczeniach – schludnie zagospodarowana przestrzeń w realny sposób wpływa na nastrój, samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Z tego względu warto zadbać o porządek w swoim domu, zwracając szczególną uwagę na pozbycie się zbędnych przedmiotów, stanowiących blokadę dla życiowej energii płynącej przez pomieszczenia.
Fundamentalny ład i porządek
Schludność należy zachować w każdym miejscu – zarówno pokojach, kuchni oraz w łazience, uwzględniając porządek wewnątrz szaf i w miejscach rzadko używanych. Ład i harmonia widoczne w pomieszczeniu znacząco oddziałują bowiem na człowieka, który w nich przebywa.

Feng Shui dla każdego

Wspomniana metoda urządzania wnętrz wydaje się kontrowersyjna, z uwagi na swój pozornie mistyczny charakter – jednak w praktyce, feng shui to sztuka harmonijnego współżycia z wszechobecnymi siłami natury, wpływająca na podniesienie świadomości o czynnikach oddziałujących na codzienne funkcjonowanie człowieka.

Feng shui to sztuka aranżacji wnętrz, którą każdy może wykorzystać w swoim mieszkaniu – okazuje się bowiem uniwersalną metodą, skupiającą się na zachowaniu porządku i funkcjonalności. Pomieszczenia, których wnętrza zaprojektowane są przy uwzględnieniu założeń wspomnianej metody wyglądają estetycznie oraz cechują się wysokimi walorami wizualnymi.

Uniwersalne zasady aranżacji wnętrz

Abstrahując od założeń feng shui, warto zastanowić się nad uniwersalnymi zasadami wnętrzarskimi, które każdy powinien zastosować w swoim domu.

Przede wszystkim należy zadbać o funkcjonalność każdego z pomieszczeń – wygoda oraz swoboda poruszania się i wykonywania codziennych czynności wydaje się kluczowa w odniesieniu do aranżacji wnętrz. Ponadto dbałość o porządek i schludność w mieszkaniu stanowi zasadę, która nie jest zarezerwowana wyłącznie dla zwolenników feng shui.

Aspekty wizualne pomieszczeń są również ważne, jednak powinny być uwzględniane po uprzednim zrealizowaniu użytecznego projektu wnętrza.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij