Dlaczego powinniśmy wybrać tapetę zamiast malowania?

Tapeta czy farba? Tapetowanie czy malowanie? Przed takim dylematem staje mnóstwo osób, które właśnie czeka remont mieszkania lub wprowadzka do nowo zakupionego mieszkania. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z tapetami Love Your Wall

Często wybrany sposób wykończenia ścian jest później kontynuowany przez lata. Choć zachwycamy się ogromną paletą wymyślnie nazywanych przez producentów kolorów farb, a markety kuszą tysiącami barw do wyboru, to warto dać szansę tapetom.

Nie sugerujemy się tym co było

Wiele starszych osób, które pamiętają siermiężne czasy PRL-u, na pewno zachwyca się takim wyborem farb. Jednocześnie pamiętając jak to było dawnej z tapetami, może nie brać obecnie tapetowania pod uwagę i takie nastawienie przekazywać młodszym pokoleniom. A niesłusznie! Tapety dziś a tapety 20 czy 30 lat temu to niebo a ziemia. To tak, jakby nie chcieć oglądać dziś telewizji bo telewizory kiedyś były czarno-białe i wybuchały. A jakie mamy teraz telewizory to każdy dobrze wie.

We wspomnianym wcześniej okresie Polski Ludowej tapety często były rarytasem. Komu udało się je kupić i położyć na swoich ścinach, był szczęściarzem. Pozostałym pozostawało jedynie pomalować ściany fatalną kredówką. Ale nawet wówczas tapety nie były nawet w części takim dobrym rozwiązaniem, jak teraz.

Był ich mały wybór, były papierowe, łatwo się niszczyły i nie były zmywalne. O dobry klej też było trudno. A że były rarytasem to się kupowało kilka rolek zapasu na wypadek zniszczenia. Nie było bowiem gwarancji, że za jakiś czas wciąż się je dostanie. I tak, zapasowe rolki poniewierały się po szafach.

Tapety do wyboru i do koloru

Teraz to już przeszłość. Obecnie za pomocą tapet możemy udekorować mieszkania jak tylko nam się zamarzy. Olbrzymia gama kolorów, tapety gładkie i strukturalne, matowe i połyskujące, jednolite kolory i rozmaite wzory, wzory regularne i różne wizerunki – taki mamy wybór. W rezultacie okazuje się, że wybór spośród kilku tysięcy kolorów farb wcale nie jest większy, niż w przypadku tapet.

A do tego mamy do wyboru mnóstwo producentów. Farby zazwyczaj kupujemy od polskich producentów lub zagranicznych, ale produkujących w Polsce i zazwyczaj nie sprowadzamy ich z zagranicy. A tapety owszem, możemy. Mamy do dyspozycji producentów z całego świata.

Wielu z nich to słynne marki kupowane na całym świecie. Jeśli nie znajdziemy nic polskiej produkcji, zawsze możemy kupić zagraniczną. Popularność w Polsce zdobywają choćby szwedzkie tapety Borastapeter. Ci, którzy już je mają, mówią, że nigdy innych nie wykleją na swoich ścianach.
Jakość na długie lata

Tapety już z zasady są rozwiązaniem trwalszym od farby. A współczesne tapety maja się nijak do tych z PRL-u, o których pisaliśmy wyżej. Współczesne tapety po prostu się nie rozrywają. Są tak wzmocnione, aby nie porwały się podczas klejenia i aby nie dało się ich zniszczyć, gdy już wiszą na ścianie. Wykonywane są z różnych materiałów: fizelinowe, winylowe, wzmacniane włóknem. I oczywiście można je myć. Pod tym względem są nawet o niebo lepsze od farb, które też bywają zmywalne.

I wbrew pozorom, nawet jeśli nie są z papieru. to jak najbardziej pozwalają ścianom oddychać. Także odklejanie tapet to już historia. Współczesne kleje będą trzymać tak długo jak trzeba. To że pewne marki tapet znane są od pokoleń i cieszą się renomą to właśnie efekt tego, że są one trwałe.

To właśnie dlatego wspomniane wyżej tapety Borastapeter mają już tak ugruntowaną pozycję na rynku nie tylko szwedzkim, ale też międzynarodowym. Kolejne pokolenia ufają im tak samo, jak poprzednie. W Polsce takich tradycji, jeśli chodzi o tapety, nie mamy. Może warto zatem zaufać tej szwedzkiej marce?

Tapety wcale nie droższe od farb

Na sam koniec koszty, choć dla wielu osób to aspekt najważniejszy. Nie ma się co oszukiwać, biorąc pod uwagę sam materiał, metr farby wyjdzie taniej. Ale przecież dochodzą inne koszty. Przede wszystkim, pod tapetę nie musimy kłaść gładzi, ani gruntować tak dokładnie podłoża, jak pod farbę.

Co więcej, tapetą pokryjemy wszelkie niedoskonałości ściany. Możemy ją kleić na różne podłoża. Jeśli dodamy do tego argument, że tapeta spędzi na ścianie dużo więcej czasu, niż farba, to ostateczny bilans wypada na korzyść tapet.

A ponadto, kupując tapetę, możemy mieć na ścianie dzieło sztuki. Często są one projektowane przez artystów i znanych projektantów. Tak właśnie jest w przypadku tapet Borastapeter. Możemy pochwalić się gościom, kto zaprojektował naszą tapetę. Z farbą tak się nie da.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij