Zastosowanie płyt betonowych w ogrodzie

Zastosowanie płyt betonowych w ogrodzie

Beton to materiał niewątpliwie bardzo wdzięczny i wysoce odporny. Jego zastosowanie zarówno w budownictwie, jak i wystroju wnętrz oraz wielu innych dziedzinach stale rośnie. Jest on bowiem bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, wilgoć czy skrajne temperatury. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie wykorzystuje się płyty betonowe w aranżacji ogrodów.

Czym są płyty betonowe?

Płyty betonowe to swego rodzaju zbrojone kafle wylane w określonej formie. W zależności od rodzaju betonu oraz technologii produkcji charakteryzować się mogą rozmaitymi cechami, kształtami i kolorami. Stosuje się je zazwyczaj do aranżacji przestrzeni zewnętrznej, niemniej jednak coraz częściej bywają używane jako element wystroju wnętrz. W zależności od składu mieszanki, producent płyt betonowych określa ich przeznaczenie. Mogą to być płyty zewnętrzne i wewnętrzne, podłogowe i ścienne, impregnowane i surowe etc. Najczęściej jednak płyty betonowe mają zastosowanie jako podłoże, np. na halach produkcyjnych, magazynach, w garażach i innych przemysłowych pomieszczeniach. Coraz częściej wykorzystujemy je do celów prywatnych, jak właśnie aranżacja przestrzeni wokół domu, na prywatnej posesji czy w ogrodzie.

Jaki zalety ma płyta betonowa?

Płyta betonowa ma wiele niepodważalnych zalet. Przede wszystkim beton charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, co niewątpliwie maksymalizuje jego żywotność. Nie sposób nie wspomnieć o jego odporności na wilgoć, niskie i wysokie temperatury oraz ogólnie niekorzystne warunki atmosferyczne. Nie sposób wymarzyć sobie lepszego podłoża pod nasze ogrodowe chodniczki. Dodatkowo beton jest na tyle łatwy w obróbce, że bez trudu przytniemy kafle do pożądanych rozmiarów. Jeżeli zatem planujemy aranżację naszej ogrodowej infrastruktury przy użyciu płyt betonowych, nie musimy się obawiać o ewentualne kłopoty przy dopasowywaniu ich rozmiarów. Płyty betonowe są wylewane w formach dzięki czemu poszczególne egzemplarze nieznacznie tylko od siebie odbiegają. Ułatwia to zarówno zaplanowanie, jak i wykonanie prac w ogrodzie.

Jak stosować płyty betonowe w ogrodzie?

Płyty betonowe, ze względu na mnogość charakteryzujących je zalet, idealnie sprawdzą się również w aranżacji ogrodów. Mogą stanowić doskonałą alternatywę dla gruntowych czy żwirowych ścieżek. Świetnie sprawdzą się również jako granica poszczególnych rodzajów podłoża. Mogą być nie tylko stylowe i eleganckie, ale przede wszystkim wygodne. Wytyczając drogę z płyt betonowych, unikniemy powstawania niekontrolowanych ścieżek na starannie wypielęgnowanej trawie, nadamy przestrzeni zamierzonego charakteru, a cały ogród ujęty zostanie w swoiste ramy. Nie należy jednak zapominać, iż podłoże pod płyty betonowe powinno być odpowiednio przygotowane i utwardzone. Układając płyty na glebie, bez odpowiedniego jej przygotowania, możemy mieć pewność, że prędzej czy później zaczną się przemieszczać zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Płyta betonowa a kostka w przydomowym ogrodzie

Płyta betonowa, w stosunku do kostki wymaga mniej czasu i narzędzi do jej ułożenia na podłożu. Ze względu na swe rozmiary lepiej sprawdzi się na magazynach czy halach produkcyjnych, gdzie podłoga z kostki może ulegać odkształceniom pod wpływem licznych przeciążeń. W ogrodzie kostka sprawdzi się na ścieżkach, ale na podjazdach czy tarasie zdecydowanie lepsze zastosowanie będą miały płyty betonowe. Producent płyt zawsze deklaruje ich możliwe zastosowanie. Warto się do tych uwag odnieść podczas zakupu, ponieważ poszczególne płyty mają określony stopień twardości, ścieralności i wytrzymałości.

Płyta betonowa to niewątpliwie jeden z podstawowych materiałów stosowanych w budownictwie. Jej wykorzystanie nie tylko ułatwia i przyspiesza wykonanie zaplanowanych prac, ale w stosunku do tradycyjnej wylewki gwarantuje trwałość bez konieczności sezonowania. Dodatkowo warto zauważyć, iż wylewka wymaga całej masy prac powiązanych: szalunkowanie, zbrojenie, równanie etc. W przypadku płyt betonowych wszystkie te prace zostały już wykonane przez producenta.

Zobacz też:
1. https://www.odomach.pl/plyty-betonowe-czy-zastapia-tradycyjne-metody-budowlane/
2. https://sensis.pl/4-przyklady-zastosowania-plyt-betonowych-w-budownictwie/

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij