Ser i owoce – najlepsze połączenie na koniec obiadu?

Wbrew pozorom sery z owocami podane na zakończenie posiłku nie są tradycją stricte francuską. Okazuje się bowiem, że tradycja serów jest znacznie dłuższa i sięga do Starożytności, kiedy Francji nie było jeszcze na mapie. Ponadto, sięgając do źródeł historycznych i danych książek kulinarnych, możemy się dowiedzieć, że sery z owocami królowały także w kuchni staropolskich, choćby na suto zastawionych, sarmackich stołach.

Warto więc być może kontynuować te tradycje, wykorzystując w tym połączeniu nie tyle sery znad Sekwany, co nasze polskie gatunki, takie jak swojski ser koryciński, produkowany przez Serowar Podlaski, znakomite sery kozie, a może nawet słone sery owcze? Wszystko jest kwestią naszych upodobań i kubków smakowych, a nierzadko to właśnie te najbardziej zaskakujące kompilacje okazują się absolutnym strzałem w dziesiątkę!

O serach i owocach w literaturze pięknej

Sery francuskie były opisywane już w antycznych księgach. Wspomina o nich między innymi Pliniusz, a swoją sławę zawdzięczają one renesansowego twórcy, autorowi epopei „Gargantua i Pantagruel”.  Franciszek Rabelais, bo o nim mowa, był w końcu legendarnym kreatorem dwóch największych żarłoków i łakomczuchów w historii, czyli Gargantui i Pantagruela.

To on jako pierwszy tak szeroko pisał o połączeniu serów z owocami. To on wypowiedział słynne zdanie, że „nic się nie może równać z Panem Serem i Panią Gruszką”. Zdecydowanie wiedział, co dobre. Pikantno-słodko-słony smak jaki tworzą choćby sery pleśniowe błękitne i zielone połączone ze świeżością soczystej gruszki jest intrygująco i wykwintnym zakończeniem obiadu. W takim miksie niekwestionowanym królem wśród serów jest tradycyjny roquefort.

Jak powstał roquefort?

Z owocami, takimi jak gruszki, ciemne winogrona czy słodkie truskawki, świetnie komponuje się jeden z najbardziej lubianych we Francji serów, czyli roquefort. Podobno ten genialny ser był dziełem przypadku. Legenda głosi, że pewien skromny pasterz owiec w Owernii pewnego razu schronił się w pieczarze, gdzie zjadł swój codzienny, prosty posiłek składający się z chleba z serem. Nieoczekiwanie zastała go tam olbrzymia burza i biedny pasterz, bojąc się, że owce mu pouciekają, zostawił wszystko w jaskini i pobiegł swojej trzodzie na ratunek. O pozostawionym w pieczarze serze przypomniał on sobie dopiero kilka dni późnej. Znalazł on wtedy ser pokryty intrygującymi niebieskimi i zielonymi żyłkami. Spróbował go i…polubił od pierwszego ugryzienia!

Poczciwy pasterz od razu podzielił się dobrą nowiną z sąsiadkami i tak wyglądało uroczyste powstanie rokfora. To zresztą właśnie ten gatunek był uwieczniony w księgach Pliniusza Starszego. Był to też ulubiony przysmak  cesarza Karola Wielkiego, a małe miasto Roquefort-sur-Soulzon w departamencie Aveyron w rolniczej Owernii uzyskał przywilej wytwarzania tych serów już w roku 1411 roku.

Oryginalny ser poddaje się paromiesięcznemu dojrzewaniu w naturalnych pieczarach skalnych i to właśnie podczas tego procesu leżakowania porasta go pleśń. Dzięki niej zyskuje on zielonkawo-niebieskie żyłki oraz specyficzny smak i zapach.

Ser i owoce – połączenie pierwsza klasa!

Już dawno odkryto, że ten jedyny w swoim rodzaju smak znakomicie łączy się z produktami słodkimi i soczystymi. Dziś serwowanie serów z owocami to w zasadzie sprawdzona klasyka kulinarna. Mimo wszystko, w naszym kraju jest ona stosowana od niedawna.

Na szczęście coraz więcej osób nie boi się kulinarnych eksperymentów, co skutkuje łączeniem winogron i gruszek również z tradycyjnymi wyrobami serowymi prosto z Polski. Idealnym wyborem może być na przykład swojski ser koryciński, ale znakomicie sprawdzają się także słone sery kozie.

Jakie dobrać owoce?

Na szczęście zarówno w Polsce, jak i w tradycyjnych polskiej kuchni owoce są używane od zawsze, a ich smak jest naturalny, świeży i swojski. Dlatego sery łączone z polskimi śliwkami czy gruszkami będą prawdziwym mistrzostwem świata i efektownym zakończeniem każdego posiłku. Alternatywą mogą być winogrona albo (w sezonie) truskawki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij