Rzeźby, zegar słoneczny czy może krasnale? 7 rzeczy którymi można upiększyć przydomowy ogród

Przydomowy ogród to miejsce będące dla mieszkańców strefą relaksu i wypoczynku, jak również wizytówką domu. Urządzanie domu jest aspektem oczywistym, warto więc także zadbać o przestrzeń wokół budynku, w celu uzyskania estetycznego oraz unikalnego efektu – poniżej kilka wskazówek, odnoszących się do dekoracji, upiększających ogród i nadających mu oryginalnego charakteru.

1. Rzeźby i figury w ogrodzie

Jednym z najpopularniejszych elementów dekoracyjnych w odniesieniu do ogrodów są różnego rodzaju figury – najbardziej znane krasnale stanowią jedynie niewielki odsetek dostępnych w sklepach ogrodniczych propozycji.

Rzeźby ogrodowe tworzą silne i wyraziste akcenty, uzupełniające obecną w ogrodzie kompozycję – z tego względu powinny nawiązywać do upodobań właścicieli oraz współtworzyć harmonijną całość z pozostałymi elementami ogrodu.

Figury tworzone do dekorowania ogrodów mają różne kształty oraz przedstawiają wszelkiego rodzaju postaci i zwierzęta. Mogą przybierać formę kapliczek, będących subtelnym odzwierciedleniem religijnego charakteru właścicieli ogrodu.

Warto także zastanowić się nad rzeźbami stworzonymi przez naturę – kamienie o oryginalnych kształtach, pnie drzewa oraz inne dary przyrody mogą okazać się najbardziej atrakcyjną ozdobą.

2. Zegar słoneczny

Architektura ogrodowa umożliwia tworzenie różnorodnych kompozycji – aranżacje ogrodów stanowią wyzwanie, które może prowadzić do uzyskania oryginalnych i zaskakujących dekoracji wokół domu.
Zegar słoneczny
Zegar słoneczny możliwy jest do stworzenia w każdym ogrodzie, wymagana jest jednak płaska i nie zacieniona powierzchnia. W dobrze nasłonecznionym miejscu można umiejscowić zegar, który poza walorami wizualnymi, cechuje się faktyczną funkcjonalnością.

3. Rustykalna aranżacja ogrodu

Decydując się na dekorowanie przydomowego ogrodu w stylu rustykalnym warto postarać się o zapewnienie jednoczesnej użyteczności wykorzystywanych elementów – ozdoby rustykalne stanowią bowiem zazwyczaj zrekonstruowane oraz odnowione przedmioty, używane dawniej w codziennym życiu.

Beczki oraz wozy drabiniaste nie tylko nadadzą unikalnego charakteru ogrodowi, lecz także mogą okazać się doskonałym miejscem dla roślin doniczkowych, które stworzą stylową kompozycję z rustykalnymi elementami. Podobne zastosowanie mogą mieć stare rowery, buty, a nawet zużyte drewniane regały.

Warto postarać się o renowację przedmiotów wykorzystywanych do dekoracji ogrodów, pamiętając jednak o zachowaniu ich naturalnego charakteru – oczyszczenie oraz impregnacja to zabiegi, które umożliwią uzyskanie atrakcyjnego wyglądu starych rzeczy.

4. Przydomowa oranżeria

Zimowy ogród zaaranżowany przy domu to propozycja dla osób, które posiadają wolną przestrzeń na podwórku. Stworzenie oranżerii wymaga zaangażowania oraz przeprowadzenia prac budowlanych, jednak korzyści płynące z jej posiadania to nie tylko aspekty wizualne. Oranżeria stanowi bowiem przestrzeń zapewniającą prywatność oraz ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Żeby uzyskać atrakcyjny efekt, należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki – z tego względu konieczne jest zapatrzenie oranżerii w efektywną wentylację oraz temperaturę, adekwatną do sadzonych w ogrodzie zimowym roślin.

5. Sauna ogrodowa

Kolejną propozycją, która także wymaga posiadania większej przestrzeni ogrodowej jest sauna. Postawienie jej w ogrodzie przydomowym podniesie jego prestiż i elegancję, stając się jednocześnie sposobem na relaks, korzystnie wpływającym na zdrowie.
Sauna ogrodowa
Montaż sauny ogrodowej należy zlecić specjalistom, którzy w szybki sposób postawią budynek oraz wyposażą go w niezbędne elementy.

6. Rośliny zielone całoroczne

Rośliny wiecznie zielone charakteryzują się utrzymywaniem koloru bez względu na porę roku – dzięki temu stają się naturalną ozdobą ogrodu. Rośliny zielone całoroczne to zazwyczaj krzewy oraz drzewa iglaste, osiągające różne rozmiary i umożliwiające atrakcyjny wygląd ogrodu przez cały rok.

Wśród tak zwanych roślin zimozielonych wymienić można wszystkie drzewa iglaste, z wyłączeniem modrzewia. Krzewy możliwe do posadzenia w ogrodzie to między innymi jemioła oraz bluszcz, jak również kwitnące wrzosy i różanecznik.

7. Oczko wodne

Ciekawą propozycją na podniesienie wartości estetycznej ogrodu jest wyposażenie go w oczko wodne – obłożone kamieniami i skałkami stworzy piękny krajobraz w przydomowym ogrodzie.

Dla urozmaicenia wyglądu można zamontować w zbiorniku wodnym małą fontannę, która ożywi całokształt przestrzeni ogrodowej.

Reasumując, dekorowanie ogrodu daje mnóstwo możliwości, wybieranych z uwzględnieniem preferencji właścicieli działki – w przypadku posiadania wolnej przestrzeni, warto rozważyć powyższe propozycje w celu upiększenia swojego ogrodu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij