Rehabilitacja pourazowa – czy możliwe jest robienie jej na własną rękę?

Zgodnie z ogólnie znanym porzekadłem, wypadki chodzą po ludziach – na każdym etapie życia możemy zetknąć się z sytuacją, która pozostawi uszczerbek na naszym zdrowiu. Czasami będzie tu chodziło o wypadek, który sami spowodujemy (jak kraksa samochodowa czy błąd podczas jazdy rowerem), czasami zaś przyczyna będzie od nas niezależna. Tak czy inaczej, może się pojawić w naszej biografii moment, kiedy przydałaby się nam rehabilitacja pourazowa. Czym ona jest i kto powinien ją przeprowadzić?

Rehabilitacja pourazowa… czyli jaka?

Bezpośrednim efektem każdego urazu jest uszkodzenie struktury tkanki, stan zapalny oraz – co za tym idzie – zaburzenie funkcji danego obszaru ciała. Objawia się to u pacjentów bólem, obrzękiem oraz niemożnością normalnego funkcjonowania. W zależności od tego, jaka część ciała uległa urazowi, stosuje się rozmaite metody leczenia. Ich zakres ustala najczęściej fizjoterapeuta – a zatem osoba posiadająca wiedzę i kompetencje, dzięki którym potrafi w stosunkowo krótkim czasie przywrócić pacjentowi pełną (lub niemal pełną) sprawność.
Same urazy mogą oczywiście dotyczyć rozmaitych części ciała. Bardzo często dochodzi do urazów kończyny górnej (uszkodzenie nadgarstka, złamanie w obrębie kości ramiennej, zwichnięcie stawu ramiennego lub barkowo-obojczykowego) lub dolnej (naderwanie mięśnia, skręcenie stawu kolanowego lub skokowego, zerwanie ścięgna Achillesa, itd.). Znacznie poważniejszym – i niedobrze rokującym – urazem jest złamanie kręgosłupa, którego skutki mogą się niestety okazać trwałe i nieodwracalne.

Rola fizjoterapeuty

Niezależnie od typu urazu, jakim zostaliśmy dotknięci, kontakt z fizjoterapeutą okaże się dla nas z pewnością bardzo pożądanym krokiem. Odpowiednio przeszkolony specjalista będzie w stanie ocenić, jakich działań potrzebuje uszkodzona część naszego ciała, i dobrać właściwe leczenie. Kluczową rolę odgrywa tutaj czas: procesy naprawcze w uszkodzonych tkankach zaczynają się toczyć tuż po zaistnieniu urazu, więc jeśli nie dojdzie do szybkiego i trafnego postawienia diagnozy (oraz wdrożenia procedury leczniczej), powrót do zdrowia zostanie niepotrzebnie opóźniony.
Właściwe zalecenia terapeutyczne ograniczają rozległość poczynionych przez uraz uszkodzeń, posiadają też wielkie znaczenie psychologiczne: pacjent, który wie, co powinien robić, aby przezwyciężyć kryzys formy, ze wszystkich sił dąży do realizacji tego celu. Zwłaszcza, jeśli spotka na swojej drodze fachowca gotowego mu w profesjonalny sposób pomóc.

Czy rehabilitację pourazową można przeprowadzić samemu?

Niektórzy pacjenci z założenia nie przepadają za lekarzami. Może być to spowodowane albo osobistymi złymi doświadczeniami z przeszłości, albo medycznymi problemami osób bliskich pacjentowi, albo po prostu przeświadczeniem, że lekarze działają przeważnie nieudolnie. Ludzie żywiący podobne przekonania będą zapewne chcieli – w sytuacjach absolutnej konieczności – przeprowadzać rehabilitację na własną rękę. Dotyczy to przede wszystkim przypadków lżejszych, a więc takich, gdzie (przynajmniej z perspektywy laika) profesjonalna pomoc wcale nie wydaje się nieodzowna.
Czy takie podejście można uznać za słuszne? Raczej nie. Owszem, w dobie powszechnej dostępności Internetu każdy może sobie wyszukać informacje (czasem nawet dość dogłębne) z dziedziny medycyny, nie każdy jednak będzie potrafił je zastosować do własnego przypadku. Nieumiejętnie przeprowadzona terapia przyniesie niewątpliwie więcej złego niż dobrego, a uraz – sam w sobie niegroźny – stanie się tylko wstępem do trwałego uszkodzenia lub deformacji określonych narządów. W najlepszym razie, proces rekonwalescencji potrwa przynajmniej o połowę dłużej niż normalnie. Każdy z nas sam musi ocenić, czy warto się męczyć.
Czasami w grę wchodzą co prawda kwestie finansowe: nie wszystkich pacjentów stać na długotrwałą i kosztowną terapię. Rehabilitacja w Białymstoku może jednak posiadać charakter nieodpłatny, co znacznie ułatwia decyzję o jej podjęciu. Na pacjentów czeka wykwalifikowany personel, dzięki któremu fizjoterapia przestanie się kojarzyć z przykrym obowiązkiem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij