OZE w Polsce – jak zacząć z nich korzystać?

Termomodernizacja przedsiębiorstw, zwłaszcza tych emitujących duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery jest bardzo potrzebna, a ułatwić ją może pożyczka na OZE. Pod tym dla niektórych enigmatycznym skrótem kryją się odnawialne źródła energii, które nie tylko korzystnie wpływają na zmniejszenie ilości emisji szkodliwych gazów do atmosfery, ale również wydatnie przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej, a tym samym ograniczenia kosztów.

Czym jest finansowanie OZE i do kogo jest skierowane? 

Finansowanie OZE to możliwość uzyskania wsparcia finansowego na termomodernizację mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z wojewódzkiego oddziału właściwego, ośrodka rozwoju regionalnego z puli środków europejskich przeznaczonych na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie kosztów wydatkowanych na energię przy jednoczesnym zwiększeniu jej zasobów z odnawialnych źródeł.

Mogą to być pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, solarne, a także elektrownie wiatrowe czy kotły opalane biomasą. Oczywiście takie inwestycje nieraz wymagają wymiany całej instalacji grzewczej, jak w przypadku wymagających systemu niskotemeraturowego pomp ciepła.

Trzeba również wspomnieć o takich pracach jak ocieplanie budynków, wymiana drzwi i okien, w celu zmniejszenia mostków termicznych. Także poza zmianą systemu ogrzewania finansowanie OZE mogą uzyskać również budowlane inwestycje wspierające.  

Jakie formalności trzeba spełnić, aby uzyskać finansowanie OZE? 

Konieczne jest na samym początku złożenie wniosku o pożyczkę na OZE. Udzielane są one bez wkładu własnego, jednak konieczne jest zabezpieczenie w postaci weksla in blanco, hipoteki lub poręczenia osób trzecich, cesji wierzytelności bądź przeniesienia własności rzeczy.

Konieczne jest również przeprowadzenie audytu energetycznego, gdyż przy pożyczkach na OZE wymagane jest uzyskanie zwiększonej efektywności energetycznej na określonym poziomie, co obliczane jest już w fazie wstępnej i rzutuje na wysokość oprocentowania pożyczki na OZE. Oczywiście im większa poprawa efektywności energetycznej, tym niższe jest roczne oprocentowanie pożyczki na OZE.  

Co, jeśli przedsiębiorstwo nie może skorzystać z pożyczki na OZE?   

W przypadku niemożności osiągnięcia poprawy efektywności energetycznej na poziomie przynajmniej 25%, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z kredytów na OZE.

Oczywiście udzielane są one na nieco mniej korzystnych zasadach i z wyższym oprocentowaniem, jednak biorąc pod uwagę perspektywę rozwoju firmy i znaczne zwiększenie prestiżu, ze względu na proekologiczne podejście, również mogą się opłacać. 

W przypadku pożyczki RPO konieczny jest 20% wkład własny, co również jest zaporą dla wielu firm. Dlatego mogą skorzystać jeszcze z kredytu na OZE, udzielanego na niższe kwoty, jednak z wyłączeniem wkładu własnego.

Co do zasady nie ma tutaj większych ograniczeń, jednak mniejsza kwota kredytu na OZE od razu determinuje najczęściej konieczność wykonania tylko niezbędnych prac termomodernizacyjnych, bez podejścia kompleksowego.     

Dlaczego warto skorzystać z finansowania OZE? 

Zarówno kredyty na OZE, jak i pożyczki mogą być opłacalną umową finansową. Dzięki niej przedsiębiorstwo takie jak zakład utylizacji odpadów komunalnych może zainwestować w modernizację i budowę nowych bioelektrowni zaopatrujących je w energię elektryczną.

Samowystarczalność energetyczna przedsiębiorstwa jest główną zaletą skorzystania z takiego programu termomodernizacyjnego.

Dzięki niemu można znacząco zniwelować koszty przedsiębiorstwa, przynajmniej po stronie wydatków na energię. O ile w krótkim czasu przedsiębiorstwo nie odczuje jeszcze namacalnej redukcji kosztów, o tyle po dłuższym czasie będzie ono wyraźnie widoczne w bilansach finansowych.

Nie bez znaczenia jest fakt, że korzystanie z przyjaznych środowisku technologii i ograniczenie emisji szkodliwych spalin jest czynnikiem przyciągających nowych kontrahentów i klientów. 

Pożyczki na OZE udzielane są jednorazowo określonym firmom, co znaczy, że każda może mieć tylko jedną aktywną pożyczkę udzieloną na termomodernizację. W dłuższej perspektywie takie działanie przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a także wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa.         

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij