Memy – współczesny głos ludu

Memy – współczesny głos ludu

Memy to stosunkowo nowa forma ekspresji, która swoją błyskawiczną karierę zawdzięcza rozwojowi Internetu i serwisów społecznościowych. Pretekstem do ich powstawania są śmieszne, irytujące, zaskakujące czy kompromitujące sytuacje, które stały się udziałem osób publicznych. I choć mogłoby się wydawać, że takie sytuacje należą do rzadkości, to jednak rzeczywistość pokazuje, że jest zgoła inaczej. Na czym polega fenomen memów?

Każdy może być twórcą

U źródeł wszystkich memów leży powszechny dostęp do sieci oraz chęć komentowania aktualnych wydarzeń. Dzięki temu każdy może być twórcą, bo wstawienie śmiesznego obrazka na blog, swój profil w serwisie społecznościowym, czy jako komentarz do artykułu przeczytanym na portalu zajmuje dosłownie kilka minut. Jeśli mem jest dobry, to znaczy, że wywołuje emocje, to viralowo rozprzestrzenia się dalej. W ten sposób szybko trafia poza sieć, bo jest cytowany w tradycyjnych mediach czyli w radio i telewizji. I tak, dzięki niewielkiemu obrazkowi, który w zabawny sposób komentuje aktualne wydarzenia, nieznany wcześniej nikomu Kowalski może zrobić błyskawiczną karierę, z której jest niezwykle dumny. Niewiele osób jednak wie, kto jest autorem tego dzieła, więc jego „kariera” jest wyłącznie subiektywna.

Memy żyją własnym życiem

Jak już wyżej wspomniano, dobry mem żyje intensywnie, lecz krótko. Nasze życie pędzi i to, co jeszcze dziś było na topie, jutro zostanie przyćmione przez kolejne wydarzenia, znów będące pożywką dla twórców memów. Zdarza się jednak, że mem jest na tyle dobry, że zaczyna żyć własnym życiem. Znika co prawda z pierwszych stron Facebooka, ale pojawia się w innych miejscach, nadal angażując osoby, których on bezpośrednio dotyczy. Można spotkać koszulki z memami, które pozwalają memom żyć nieco dłużej, nawet wtedy, gdy mainstreamowe media zajmują się już zupełnie czymś innym.

Jak stworzyć dobry mem?

Z jednej strony memy pozwalają każdemu zostać twórcą, ale z drugiej strony patrząc, nie jest to wcale zadanie łatwe. Wymaga specyficznych umiejętności – dobrej orientacji we współczesnych wydarzeniach (głównie politycznych) oraz odpowiedniej dawki ironii, sarkazmu i poczucia humoru. Dzięki temu można idealnie w punkt skomentować wydarzenia, które wzbudziły wiele emocji. Jednakże nawet to nie oznacza, że od razu taki mem zrobi zawrotną karierę. Codziennie powstają bowiem tysiące, jak nie setki tysięcy nowych memów, więc wybicie się wśród nich wymaga również odpowiedniej dawki szczęścia.

Więcej na koszulkowy.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij