Jak żyć ekologicznie? Porady dla człowieka XXI wieku
Ekologia nie jest już tylko modą – wielu młodych ludzi z idei egzystowania w zgodzie ze środowiskiem naturalnym stworzyło swój styl życia. I mimo tego, że ochrona przyrody jest tematem dość obszernie opisywanym na łamach gazet i stron internetowych, a kwestie ekologii poruszane są powszechnie w mediach, to nadal wiele osób zastanawia się, czy ekologiczny styl życia jest możliwy dla współczesnego człowieka.
Czy mieszkaniec wielkiej metropolii w XXI wieku może zmienić swoje przyzwyczajenia na ekologiczne i czy faktycznie aktywność jednostki ma wpływ na globalny stan środowiska? Okazuje się, że tak – każda osoba dołączająca do walki o czystą planetę jest niezmiernie ważna. Co jednak zrobić, aby ekologicznie żyć w realiach XXI wieku?
Ochrona środowiska a odżywianie
Jednym z najważniejszych aspektów ekologicznego stylu życia jest z pewnością odżywianie. Człowiek żyjący ekologicznie to człowiek zdrowy i świadomy – zmiana przyzwyczajeń dietetycznych jest zwykle pierwszym krokiem i fundamentem tej idei. Postawienie na zdrowe produkty przynosi korzyści nie tylko samym osobom, które zdecydowały się na taki krok, ale też całemu środowisku. Uważne układanie menu z nastawieniem na produkty naturalne i pozbawione konserwantów zmieniają cały rynek żywności – coraz większa liczba producentów decyduje się na poważne ograniczanie używania szkodliwych substancji polepszających czy pestycydów.
Zmniejszający się popyt na niezdrową żywność reguluje cały rynek z zyskiem dla samej planety. Od czego warto zacząć swój wkład w tę postępującą zmianę? Z pewnością przyda się uważne studiowanie etykiet i konsumencka świadomość. W czasie zakupów lepiej wybrać te produkty, które są pozbawione chemicznych konserwantów oraz polepszaczy. Przy tym ogniu można upiec dwie pieczenie jednocześnie i zadbać o swoje lepsze samopoczucie, kondycję oraz zdrowie. Warto zrezygnować z tuczących dań smażonych, które są przyczyną otyłości i chorób cywilizacyjnych, przestawić się na większą ilość warzyw i owoców i ograniczyć spożycie mięsa – a nawet zrezygnować z niego całkowicie. Ogromnym prezentem dla organizmu będzie też zapewnienie odpowiedniej dawki cennych kwasów tłuszczowych, o których zwykle zapominamy w tradycyjnej diecie. Łatwo to poprawić wprowadzając do diety naturalne oleje: rzepakowy, lniany lub konopny. Ich zaletą jest też duża zawartość antyoksydantów, które hamują procesy starzenia oraz zapobiegają chorobom nowotworowym.
Ekologia, zdrowie i oszczędzanie
Ekologia kojarzy się głównie z ochroną samej planety i jej naturalnego środowiska. W rzeczywistości jednak chodzi także o symbiozę, w której do czynienia mamy z bardzo ciekawym sprzężeniem zwrotnym – ekologicznie żyjący człowiek dba o stan środowiska, a narzędzia do tego wykorzystane sprawiają, że jest zdrowszy. Najlepszym przykładem jest tutaj transport. Silnik spalinowy od samego początku był przyczyną wielu kontrowersji dotyczących szkodliwych spalin. Dzisiaj posiadamy już specjalne regulacje prawne ograniczające emisję szkodliwych gazów przez pojazdy i inne maszyny działające na zasadzie spalania paliw kopalnych.
Niemniej jednak można pójść o krok dalej i zrezygnować z takiego sposobu przemieszczania się. Rower jest już niemal symbolem ekologicznego trybu życia i wiele miast zaczyna dostrzegać potencjał leżący we wspieraniu społeczności cyklistów. Rower jest praktycznie stuprocentowo ekologiczny – nie wymaga żadnego paliwa i wspiera kondycję oraz zdrowie jego użytkownika. Codzienne dojazdy do pracy czy sklepu zwykle nie wymagają pokonywania ogromnych odległości i niemal każdy może przesiąść się na jednoślad. Zalet roweru jest znacznie więcej – zgrabniejsza sylwetka. Oszczędzanie na paliwie i przeglądach oraz możliwość omijania miejskich korków to już warte uwagi powody do zakupu roweru.
Hi-tech czy Low-tech ?
Spora liczba osób zainteresowanych ekologią boi się nieco takiego stylu życia, z powodu swoich przyzwyczajeń do udogodnień jakie oferuje im cywilizacja. Niezmiennie ekologia kojarzy się wciąż z koniecznością powrotu do korzeni i pozbycia się wszelkich nowinek technologicznych. To przekonanie jest mylne – istotnie są ludzie rezygnujący ze współczesnej technologii, ale istnieje także liczne grono ekologicznie żyjących osób, które godzą piękno natury z supernowoczesnymi technologiami.
Coraz częściej tacy ludzie łączą się w grupy i tworzą eksperymentalne społeczności żyjące samowystarczalnie, wykorzystując do tego najnowocześniejsze odkrycia nauki – hydroponiczne uprawy szklarniowe, ogniwa fotowoltaniczne czy elektryczne pojazdy rodem z filmów science-fiction to ich codzienność. Warto pamiętać, że „ekologiczny” nie jest synonimem słowa „prymitywny”.