Izotoniki – w jakiej formie je aplikować?

Dobrze znane w zasadzie wszelkiego rodzaju sportowcom są napoje izotoniczne. W profesjonalnym sporcie wydają się one wręcz niezbędne. Uprawiając sport amatorski można obejść się samą wodą, jednak również warto stosować napoje izotoniczne.

Artykuł powstał przy udziale firmy Freshdrink

Jak się jednak okazuje, jeśli chcemy stosować izotoniki, wcale nie musimy ich pić. Występują one bowiem również w innych formach.

Izotonik w proszku

Wydaje się, że zdecydowanie najbardziej popularne są napoje izotoniczne. To właśnie izotoniki w płynie jest najłatwiej kupić. Są one dostępne w zasadzie w każdym sklepie spożywczym, nie tylko w specjalnych sklepach dla sportowców.

Na drugim miejscu za napojami izotonicznymi, jeśli chodzi o popularność, zdają się być izotoniki w proszku. Oczywiście, ich zażywanie nie polega na połykaniu proszku. Tego typu izotoniki należy rozpuścić w wodzie.

Kupuje się jednak w tym wypadku nie gotowy produkt, ale proszek, który dopiero później sami rozpuszczamy w odpowiedniej ilości wody. Izotoniki w proszku często są bardziej praktyczne niż napoje izotoniczne, które kupujemy już gotowe w zamkniętych butelkach.

Niebezpieczeństwo związane z izotonikiem w proszku

Jak się okazuje, istnieje pewne ryzyko, które związane jest z piciem izotoniku w proszku rozpuszczonego w wodzie. Bardzo możliwe jest to, że zaaplikujemy zbyt dużo, lub też zbyt mało proszku.

W takim przypadku, nie musimy się co prawda martwić, że coś nam się stanie, gdyż taki napój nie jest raczej szkodliwy, jednak również nie spełni swojej funkcji. Tak więc, jeśli pomylimy się, jeśli chodzi o dawkę proszku, lub też o ilość wody, w jakiej go rozpuścimy, może się okazać, że wyrzuciliśmy w błoto pieniądze wydane na izotonik w proszku.

Izotonik w gotowych porcjach

Jeśli nie interesują nas gotowe napoje izotoniczne, ale również obawiamy się samodzielnego rozpuszczania proszku, gdyż nie chcemy pomylić ilości, jaką trzeba dodać do wody, możemy kupić izotonik w saszetce. Wtedy nie ma żadnego zupełnie dylematu, gdyż wiadomo, że w jednej szklance wody należy rozpuścić całą saszetkę.

Ponadto, dostępne są również izotoniki w tabletkach., Ich stosowanie również jest niezwykle proste. Zawsze w dokładnie określonej ilości wody trzeba rozpuścić jedną całą tabletkę. Pod żadnym jednak pozorem nie wolno rozpuszczać większej ilości tabletek, nie warto również jednej tabletki dzielić na części.

Po co kupować proszek, tabletki lub saszetki?

Wiele osób zastanawia się zapewne, po co zastępować czymkolwiek gotowe napoje izotoniczne? Przecież kiedy kupujemy proszek, tabletki, czy też saszetki sami powodujemy, że mamy dodatkową pracę do wykonania, jaką jest rozpuszczenie jednej z tych rzeczy. Jednakże, z pewnych przyczyn czasami napoje izotoniczne to nie jest wcale najlepsze rozwiązanie.

Przede wszystkim, wtedy kiedy chcemy oszczędzić, nie powinniśmy raczej kupować napojów izotonicznych. Proszek jest bowiem o wiele tańszy. Ponadto, w wielu przypadkach korzystanie z niego jest po prostu o wiele wygodniejsze.

Kiedy na przykład idziemy w daleką, pieszą wędrówkę górską, być może lepiej zabrać tabletki albo saszetki, zamiast gotowych napojów energetycznych. W takiej sytuacji, mamy możliwość zdecydowania już podczas wędrówki, czy chcemy wypić wodę, czy napój.

Jeśli zaś zamiast wody zabierzemy ze sobą w podróż napoje energetyczne to już nie mamy wyjścia, musimy je wypić, gdyż musimy się czymś nawadniać. Możemy oczywiście także zabrać i wodę i napoje energetyczne. Jednakże ,w takiej sytuacji nasz plecak stanie się bardzo ciężki i wędrówka będzie bardzo wyczerpująca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij