Ile kosztuje ślub cywilny?

Ze ślubem wiążą się spore wydatki i to bez względu na to czy jest to ślub kościelny czy jedynie cywilny. Koszty uzależnione są także od tego ile dodatkowych dokumentów jest potrzebnych do zawarcia związku małżeńskiego.

Ślub cywilny i jego koszty

Ślub cywilny koszt jest znacznie mniejszy niż w przypadku ślubu kościelnego. Opłaty urzędowe są stosunkowo niskie. Najmniej zapłacą osoby, które są stanu wolnego tzn. kawaler i panna oraz w sytuacji, gdy pochodzą z jednej miejscowości, tej w której będzie zawierany ślub. Wówczas koszt zamyka się kwocie jedynie 84 zł. Jeśli jedno z narzeczonych wywodzi się z innego miasta zachodzi konieczność dostarczenia odpisu aktu urodzenia tej osoby. Natomiast gdy narzeczeni chcą się pobrać w miejscu innym niż to, gdzie się urodzili trzeba dostarczyć odpisy aktów urodzenia przyszłej panny młodej i pana młodego. Wydanie jednego odpisu to koszt 22 zł. W momencie kiedy związek małżeński chcą zawrzeć osoby stanu wolnego, ale po przejściach – wdowcy, rozwodnicy, konieczne są także dokumenty, które potwierdzają brak przeciwwskazań do zawarcia ślubu. Mogą to być np. akt zgonu małżonka. Uzyskanie takiego aktu w formie skróconej to także koszt 22 zł.

Dodatkowe opłaty

Opłaty urzędowe to nie wszystko, do tego dochodzą bowiem tzw. koszty dodatkowe. Jeśli narzeczeni pragną, aby podczas ślubu towarzyszyła im muzyka to trzeba za taka usługę uiścić dodatkową opłatę. Jest to około 50-150 zł w zależności od miasta. Do tego należy doliczyć koszty wiązanek ślubnych. W tym przypadku ceny są uzależnione od ich wielkości oraz rodzaju wykorzystanych w nich kwiatów. Jeśli panna młoda postawi na kwiaty sezonowe koszt będzie na pewno niższy. Ceny bukietów wahają się od 150 do nawet 500 zł.

Ślub osoby chorej

Istnieje możliwość zawarcia ślubu poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego w wyjątkowych sytuacjach takich jak pobyt w szpitalu lub zakładzie karnym. Wówczas do zawarcia związku małżeńskiego potrzebne są takie same dokumenty jak zazwyczaj oraz zaświadczenie lekarskie bądź zgoda naczelnika więzienia. Protokół, który potwierdza złożenie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński podpisywany jest przez nowożeńców, świadków oraz kierownika danego USC. Jedyną dodatkową opłatą jest opłata skarbowa za sporządzenie protokołu ślubu poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego, która wynosi zaledwie 11 zł.

Ślub w plenerze

Od marca 2015 roku zmieniły się przepisy i zorganizowanie ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego jest o wiele prostsze niż dotychczas. Do tej pory należało bowiem wskazać ważne powody, dzięki którym uroczystość nie mogła się odbyć w budynku USC bądź wykazać się sporą siłą perswazji. W chwili obecnej wystarczy jedynie złożyć odpowiednio wniosek w USC znajdującym się w miejscowości, w które zlokalizowane jest wymarzone miejsce ślubu. Warto jednak pamiętać. że zgodnie z ustawą miejsce uroczystości ślubnej powinno zapewniać zachowanie uroczystej formy ślubu oraz bezpieczeństwo osób obecnych podczas składania przysięgi. Nie ma więc możliwości zawarcia małżeństwa w bardzo ekstremalnych sytuacjach np. pod wodą itd. jak to bywa w Stanach Zjednoczonych. Decyzję podejmuje w tej sytuacji za każdym razem urzędnik, może być więc niekiedy dość subiektywna. Problemem może być w tym przypadku także kwestia terminu, gdyż w wielu USC pierwszeństwo mają pary, które zdecydowały się na tradycyjną ceremonię zaślubin. Koszt takiego ślubu w plenerze zawsze jest taki sam i wynosi 1000 zł.

Nie tylko opłaty urzędowe

Jednak zorganizowanie ślubu cywilnego w plenerze wiąże się także z dodatkowymi kosztami. Trzeba bowiem zadbać odpowiednio o całą oprawę. Przede wszystkim należy zapewnić meble i wyposażenie podobne do tego, jakie znajduje się w urzędzie. Można w tym celu wynająć namiot wraz z krzesłami i pokrowcami do nich. Wynajęcie niewielkiego namiotu to już koszt kilkuset złotych, za jedno krzesło płaci się około 20 zł. Istotnym elementem jest także mównica dla urzędnika. Oprócz tego pozostaje kwestia dekoracji – wypożyczenia dywanu czy sztalugi, na której znajdzie się np. księga gości. Jeśli parze młodej zależy na kwiatach warto także skorzystać z pomocy florystki. Podczas uroczystości w plenerze wyższe są również koszty oprawy muzycznej. Zwykle cena kształtuje się w granicach około 300 zł za jeden instrument. Dodatkowo jeśli ślub odbywa się w godzinach wieczornych lub w okresie zimowym trzeba także zadbać o odpowiednie oświetlenie. Można wynająć lampiony lub latarenki (25 zł za sztukę), profesjonalne reflektory są jeszcze droższe (75 zł za sztukę). Nowością są kostki LED, które ponadto mogą pełnić rolę stolików lub puf. Można postawić także na modne łańcuchy świetlne. Poza tym warto zapewnić sobie odpowiednich współpracowników, którzy przetransportują wszystkie potrzebne elementy, zmontują je, a na końcu zdemontują. W wielu przypadkach firmy oferujące wynajem w cenę wliczają już takie usługi. Łączne koszty zorganizowania ślubu w plenerze mogą wynosić więc nawet około 3000-4000 zł w zależności od tego, gdzie będzie się odbywał oraz ilu będzie zaproszonych gości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij