Dlaczego dzieci stają się otyłe?

Dzisiaj otyłość to bardzo poważny problem, z którym spotykamy się na co dzień. Bardzo często taki stan rzeczy jest niczym innym, jak zaniedbaniem ze strony rodziców. Jeszcze dwadzieścia lat temu problem ten nie istniał. Obecnie mamy do czynienia z narastającym czynnikiem cywilizacyjnym, który doprowadza do tego typu zagrożeń.

Dzieci tyją nie tylko z powodu złego odżywiania. Oczywiście fast foody, mała ilość ruchu, słodycze, to ważne czynniki wpływające na wagę dziecka, ale głównie dzieje się tak przez zaniedbanie rodziców, którzy nie zwracają uwagi na to, co jedzą ich dzieci. Dorośli nie są świadomi tego, jak ważny jest ruch i ćwiczenia fizyczne dla dziecka. Większość nastolatków spędza dzisiaj wolny czas przy telewizorze lub komputerze, bez żadnego ruchu.

W ten sposób bardzo łatwo narazić się na problemy ze zdrowiem i to właśnie dlatego dzieci z nadwagą chorują częściej niż ich rówieśnicy. Rodzice muszą zacząć dostrzegać problemy swojego dziecka, interesować się nim, ponieważ jego brak prowadzi do takich zagrożeń.

Dziecko narażone na schematy

 

Przede wszystkim największym problemem w wychowaniu dziecka są schematy. To właśnie przez nie dziecko wykonuje tylko określone czynności, zupełnie zapominając o innych rzeczach. W tym wypadku rodzice powinni poświęcać dziecku więcej uwagi. Dobrym rozwiązaniem jest wspólna zabawa z dzieckiem, to pozwala nieco zmienić plan dnia malucha. To właśnie w tym czasie możemy zachęcić nasze dziecko do aktywności fizycznej lub ogólnie do ruchu. Dobrze jest wyciągnąć dzieciaka sprzed komputera. To na pewno wyjdzie mu na zdrowie.

Wychowanie to bardzo trudna praca i jeśli rodzice chcą zakończyć ten proces sukcesem muszą wiedzieć, że łatwo nie będzie. Jeśli chcemy zadbać o nasze dziecko to powinniśmy, oduczyć go złych nawyków. Zmiana jedzenia oraz wprowadzenie do diety owoców może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zamiast kupować gotowe jedzenie na obiad, lepiej gotować samemu. Na pewno jest to o wiele zdrowsze rozwiązanie, co także przekłada się w przyszłości na nawyki żywieniowe dziecka. Jak sami widzimy, poszczególnych rozwiązań jest naprawdę dużo i dlatego trzeba poświęcić na to mnóstwo czasu.

Ćwiczenia podstawą wychowania

 

Obecnie dzieci nie chcą ćwiczyć. Jest to znany i bardzo niebezpieczny trend, który coraz częściej jest widoczny u młodych ludzi. Problem w tym, że my jako rodzice poniekąd się do tego wszystkiego przyczyniamy, jeśli załatwiamy naszemu dziecku zwolnienie z WF-u. Wychowanie fizyczne, jako przedmiot, jest bardzo ważnym procesem, który pozwala na ćwiczenie dzieciom, co jednocześnie ma za zadanie chronić ich przed otyłością. Porcja dobrze przygotowanych ćwiczeń jeszcze nikomu nie zaszkodziła, jednak dzisiaj dzieci są bardzo leniwe.

Wpływ na to wszystko mają rzeczy, które utrzymują dziecko w domu. Brak spacerów, czy też zabaw na placu dla dzieci również może przyczynić się do zmiany wyglądu dziecka. Dzieci powinny odczuwać potrzebę wyjścia na dwór i zabawy z rówieśnikami, a nie ograniczać się jedynie do wspólnej zabawy ze znajomymi przy komputerze. Tym są właśnie złe nawyki, z którymi rodzice dziecka często nie walczą, a im bardziej się one utrwalają, tym bardziej dziecko jest narażone na problemy zdrowotne.

Nie szukajmy wymówek

 

Jako osoby dorosłe, staramy się usprawiedliwić nasze postępowanie. Wmawiamy sobie, że winna jest telewizja, komputer oraz inne gadżety, a w sobie nie widzimy żadnej winy, a tymczasem to właśnie my- jako rodzice popełniliśmy szereg błędów wychowawczych, do których nie potrafimy się przyznać. Wychowanie dziecka to wielka odpowiedzialność i gdy stajemy się rodzicem, powinniśmy sobie z tego zdawać sprawę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij