Wakacyjny wyjazd to często jedna z nielicznych okazji do tego, aby chociaż na chwilę zapomnieć o zawodowych obowiązkach i porządnie się odprężyć. Zaplanowanie idealnego urlopu nie jest nigdy rzeczą łatwą – jednak rodzinne wakacje z dzieckiem to bardzo często prawdziwy problem. Mały turysta wymaga ciągłej opieki i zwykle nie interesują go te same rozrywki, co dorosłych podróżników – tak naprawdę wczasy z dzieckiem planowane muszą być głównie z uwzględnieniem wszystkich potrzeb pociechy.

Nikt nie twierdzi, że rodzicielstwo jest łatwym zadaniem, ale na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią rodzinny urlop i pozwolą cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem zarówno dorosłym, jak i nieletnim uczestnikom wyprawy.

Po pierwsze: dobre planowanie urlopu to klucz do sukcesu!

Wakacje nie zaczynają się w dniu wyjazdu – wczasy planowane są znacznie wcześniej i to właśnie już w tym momencie trzeba wziąć pod uwagę obecność dziecka. Rodzina małego turysty raczej musi zrezygnować z wysokogórskich wypraw czy ośrodków zapewniających jedynie rozrywki dla dorosłych.

Warto poczytać opinie innych rodziców, dokładnie przeanalizować możliwe opcje i sprawdzić dokładnie czy wszystkie potrzeby naszego dziecka będzie można spełnić na miejscu. Takie szczegóły, jak piaskownica czy huśtawka w pobliżu miejsca noclegu mogę stanowić o tym, czy wypoczynek będzie naprawdę udany. Planowanie dotyczyć powinno także odwiedzanych miejsc – wielogodzinne zwiedzanie galerii sztuki nowoczesnej lepiej zamienić na odwiedziny w muzeum kinematografii lub zamku rycerskim, które bardziej zaintrygują pociechę.

Po drugie: bezpieczne dziecko to spokojne wczasy!

Samochodowy fotelik i polisa ubezpieczeniowa to ważne rzeczy – zapewnienie dziecku bezpieczeństwa to nie tylko obowiązek każdego rodzica, ale także mniejsza dawka stresu, którego na urlopie każdy pragnie unikać. Mały turysta powinien otrzymać specjalną opaskę z danymi kontaktowymi, które ułatwią znalezienie rodziców w przypadku zabłądzenia – starsze dzieci mogą także otrzymać swój pierwszy telefon komórkowy do kontaktu z opiekunami.

Warto nauczyć swoje dziecko dokładnego adresu ośrodka, w którym się zatrzymaliśmy oraz numeru telefonu do mamy lub taty. Dzięki temu zagubiona w tłumie pociecha znacznie szybciej i łatwiej otrzyma pomoc od życzliwych przechodniów lub policjanta

Po trzecie: Nuda jest wrogiem spokoju!

Zapewnienie dziecku rozrywek jest absolutną koniecznością – dorosły pójdzie się zdrzemnąć lub znajdzie sobie w końcu jakieś zajęcie, ale znudzony kilkulatek stanie się prawdziwym koszmarem. Szczególnie trudną częścią każdego wyjazdu jest sama podróż – niezależnie od tego, czy jedziemy własnym samochodem, autokarem czy pociągiem, warto zadbać o ulubione zabawki czy kilka bajek wgranych w pamięć smartfona.

Po trzecie: Nuda jest wrogiem spokoju!

Po czwarte: Zabawa i nauka, czyli wychowanie dziecka na wakacjach!

Urlop z dzieckiem to także doskonała okazja, aby nauczyć je nieco samodzielności. Wiele czynności i obowiązków jest w warunkach pensjonatu czy pola namiotowego czymś nowym i atrakcyjnym dla dziecka. To idealna okazja aby zaprosić je do uczestniczenia w konkretnych aktywnościach: zmywaniu naczyń, ścieleniu łóżek, robieniu kanapek lub pakowaniu plecaka. Dla dziecka będzie to świetna zabawa i powód do dumy, a rodzina będzie mogła zażyć odrobiny spokoju.

Po czwarte: Zabawa i nauka, czyli wychowanie dziecka na wakacjach!

Po piąte: Deszczowe wczasy? Lepiej mieć plan „B”!

Wakacyjna pogoda bywa kapryśna – wszystkim marzą się dwa tygodnie słonecznej aury, ale rzeczywistość bywa czasami różna. Zaplanowany wypad na górski szlak czy nad jezioro może skończyć się fiaskiem, gdy po przebudzeniu okaże się, że w szyby bębnią krople deszczu. Na takie okazje warto mieć plan zapasowy i wybrać się pod parasolem do miejsc, gdzie deszcz nie będzie przeszkodą: muzeum, publicznej sali zabaw lub do kina. Alternatywą jest też gra planszowa, w którą można zagrać całą rodziną w pokoju lub pod namiotem.

Po szóste: Nie rezygnuj z własnego wypoczynku!

Potrzeby dziecka są bardzo ważne, a rodzicem jest się przez całą dobę – tego nie trzeba powtarzać żadnemu posiadaczowi potomstwa. Nie oznacza to jednak, że wakacje z dzieckiem są tylko i wyłącznie dla niego. Dobrym sposobem połączenia przyjemnego z pożytecznym jest zaplanowanie wakacji w miejscu, gdzie pociecha spotkać może się z rówieśnikami. Zajęte wspólne zabawą dzieci to okazja do tego, aby poczytać w spokoju, porozmawiać z innymi wczasowiczami lub zdrzemnąć się na słońcu zapominając o pracy i obowiązkach. Dodatkowym atutem jest to, że nad bezpieczeństwem dzieci czuwają także inni rodzice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ