Wakacje z dzieckiem – 6 porad które ułatwią rodzinny urlop

Wakacyjny wyjazd to często jedna z nielicznych okazji do tego, aby chociaż na chwilę zapomnieć o zawodowych obowiązkach i porządnie się odprężyć. Zaplanowanie idealnego urlopu nie jest nigdy rzeczą łatwą – jednak rodzinne wakacje z dzieckiem to bardzo często prawdziwy problem. Mały turysta wymaga ciągłej opieki i zwykle nie interesują go te same rozrywki, co dorosłych podróżników – tak naprawdę wczasy z dzieckiem planowane muszą być głównie z uwzględnieniem wszystkich potrzeb pociechy.

Nikt nie twierdzi, że rodzicielstwo jest łatwym zadaniem, ale na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią rodzinny urlop i pozwolą cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem zarówno dorosłym, jak i nieletnim uczestnikom wyprawy.

Po pierwsze: dobre planowanie urlopu to klucz do sukcesu!

Wakacje nie zaczynają się w dniu wyjazdu – wczasy planowane są znacznie wcześniej i to właśnie już w tym momencie trzeba wziąć pod uwagę obecność dziecka. Rodzina małego turysty raczej musi zrezygnować z wysokogórskich wypraw czy ośrodków zapewniających jedynie rozrywki dla dorosłych.

Warto poczytać opinie innych rodziców, dokładnie przeanalizować możliwe opcje i sprawdzić dokładnie czy wszystkie potrzeby naszego dziecka będzie można spełnić na miejscu. Takie szczegóły, jak piaskownica czy huśtawka w pobliżu miejsca noclegu mogę stanowić o tym, czy wypoczynek będzie naprawdę udany. Planowanie dotyczyć powinno także odwiedzanych miejsc – wielogodzinne zwiedzanie galerii sztuki nowoczesnej lepiej zamienić na odwiedziny w muzeum kinematografii lub zamku rycerskim, które bardziej zaintrygują pociechę.

Po drugie: bezpieczne dziecko to spokojne wczasy!

Samochodowy fotelik i polisa ubezpieczeniowa to ważne rzeczy – zapewnienie dziecku bezpieczeństwa to nie tylko obowiązek każdego rodzica, ale także mniejsza dawka stresu, którego na urlopie każdy pragnie unikać. Mały turysta powinien otrzymać specjalną opaskę z danymi kontaktowymi, które ułatwią znalezienie rodziców w przypadku zabłądzenia – starsze dzieci mogą także otrzymać swój pierwszy telefon komórkowy do kontaktu z opiekunami.

Warto nauczyć swoje dziecko dokładnego adresu ośrodka, w którym się zatrzymaliśmy oraz numeru telefonu do mamy lub taty. Dzięki temu zagubiona w tłumie pociecha znacznie szybciej i łatwiej otrzyma pomoc od życzliwych przechodniów lub policjanta

Po trzecie: Nuda jest wrogiem spokoju!

Zapewnienie dziecku rozrywek jest absolutną koniecznością – dorosły pójdzie się zdrzemnąć lub znajdzie sobie w końcu jakieś zajęcie, ale znudzony kilkulatek stanie się prawdziwym koszmarem. Szczególnie trudną częścią każdego wyjazdu jest sama podróż – niezależnie od tego, czy jedziemy własnym samochodem, autokarem czy pociągiem, warto zadbać o ulubione zabawki czy kilka bajek wgranych w pamięć smartfona.

Po trzecie: Nuda jest wrogiem spokoju!

Po czwarte: Zabawa i nauka, czyli wychowanie dziecka na wakacjach!

Urlop z dzieckiem to także doskonała okazja, aby nauczyć je nieco samodzielności. Wiele czynności i obowiązków jest w warunkach pensjonatu czy pola namiotowego czymś nowym i atrakcyjnym dla dziecka. To idealna okazja aby zaprosić je do uczestniczenia w konkretnych aktywnościach: zmywaniu naczyń, ścieleniu łóżek, robieniu kanapek lub pakowaniu plecaka. Dla dziecka będzie to świetna zabawa i powód do dumy, a rodzina będzie mogła zażyć odrobiny spokoju.

Po czwarte: Zabawa i nauka, czyli wychowanie dziecka na wakacjach!

Po piąte: Deszczowe wczasy? Lepiej mieć plan „B”!

Wakacyjna pogoda bywa kapryśna – wszystkim marzą się dwa tygodnie słonecznej aury, ale rzeczywistość bywa czasami różna. Zaplanowany wypad na górski szlak czy nad jezioro może skończyć się fiaskiem, gdy po przebudzeniu okaże się, że w szyby bębnią krople deszczu. Na takie okazje warto mieć plan zapasowy i wybrać się pod parasolem do miejsc, gdzie deszcz nie będzie przeszkodą: muzeum, publicznej sali zabaw lub do kina. Alternatywą jest też gra planszowa, w którą można zagrać całą rodziną w pokoju lub pod namiotem.

Po szóste: Nie rezygnuj z własnego wypoczynku!

Potrzeby dziecka są bardzo ważne, a rodzicem jest się przez całą dobę – tego nie trzeba powtarzać żadnemu posiadaczowi potomstwa. Nie oznacza to jednak, że wakacje z dzieckiem są tylko i wyłącznie dla niego. Dobrym sposobem połączenia przyjemnego z pożytecznym jest zaplanowanie wakacji w miejscu, gdzie pociecha spotkać może się z rówieśnikami. Zajęte wspólne zabawą dzieci to okazja do tego, aby poczytać w spokoju, porozmawiać z innymi wczasowiczami lub zdrzemnąć się na słońcu zapominając o pracy i obowiązkach. Dodatkowym atutem jest to, że nad bezpieczeństwem dzieci czuwają także inni rodzice.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij