Przebarwienia na twarzy - jak im zapobiegać?

Przebarwienia na twarzy – jak im zapobiegać?

Mogą mieć postać drobnych piegów, albo bardziej obszernych ciemniejszych plam. Nie lubisz ich? W takim razie zastosuj odpowiednią profilaktykę.

Chcesz się cieszyć w te wakacje gładką cerą o jednolitym kolorycie? Masz skłonność do pojawiania się plam na skórze i marzy Ci się twarz bez żadnych plamek? Sprawdź, co możesz zrobić, by zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, a także jak z nimi walczyć.

Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy

Aby ustalić skuteczne sposoby przeciwdziałania problemowi, należy poznać jego genezę. Wśród największych sprzymierzeńców przebarwień skórnych znajdują się:

  • Słońce – opalanie zaburza produkcję melaniny, w wyniku czego pewne punkty na skórze stają się znacznie ciemniejsze.
  • Wiek – wraz z biegiem lat, skóra staje się bardziej wrażliwa, cieńsza. Na tzw. plamy starcze narażone są szczególnie osoby, które nie chroniły się w młodości przed promieniami UV.
  • Hormony – zmiany hormonalne, pojawiające się w wyniku ciąży, przekwitania lub stosowania kuracji hormonalnej, w połączeniu z działaniem słońca, bardzo często powodują przebarwienia.
  • Zioła, kosmetyki i leki fotouczulające – niektóre składniki farmaceutyków, kosmetyków oraz zioła mogą sprawiać, że kontakt z promieniami słonecznymi pobudzi produkcję melaniny w skórze i pojawią się na niej plamy.
  • Problemy zdrowotne – alergie, ale również problemy z wątrobą, nerkami, tarczycą, gospodarką cukrowo-insulinową, to kolejne czynniki zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się na ciele przebarwień. Jeżeli więc nie potrafisz wskazać przyczyny, która wywołała w Twoim przypadku plamy, rozważ wizytę u lekarza rodzinnego.

Jak unikać przebarwień skóry?

Ponieważ z większości przypadków widzimy wyraźny udział słońca, najważniejszą kwestią jest odpowiednia ochrona przed jego szkodliwym działaniem. Wyrób w sobie nawyk stosowania kremów do twarzy z filtrem UV. To bardzo ważne przez cały rok. Czy wiedziałaś, że promienie UVA, które wywierają niekorzystny wpływ na naszą skórę, docierają do niej również jesienią i zimą, gdy niebo jest zachmurzone i szaleje mróz? Dlatego krem z wysokim SPF nakładaj codziennie rano po tym, jak wchłonie się krem na dzień. Pamiętaj, że nawet jeśli zimą nie widać rezultatów wpływu słońca na skórze, pojawią się one w ciepłe dni.

Idealnie byłoby również chronić latem wrażliwą skórę twarzy za pomocą kapelusza z szerokim rondem lub czapki z daszkiem.

W okresie wakacyjnym staraj się zrezygnować z substancji, które działają fotouczulająco. Odpuść sobie herbatę z dziurawca, rumianku, nagietku, nawłoci, krwawnika, bylicy itp.

Sprawdź, czy w kosmetykach, które stosujesz, nie ma przypadkiem kwasu paraaminobenzoesowego, retinolu, kwasu AHA, BHA, olejków eterycznych z cytrusów oraz wyciągów z wymienionych wcześniej ziół. Te substancje mogą się przyczyniać do powstawania przebarwień skórnych.

Kosmetyki na przebarwienia na twarzy

W ramach profilaktyki, ale również wtedy, gdy pojawią się już przebarwienia na twarzy, dobrze jest sięgać po produkty o działaniu rozjaśniającym, wybielającym. Wybieraj kremy do twarzy, kremy pod oczy z zawartością witaminy C, kwasu kojowego, kwasu fitowego, retinoidów.

Jeżeli przebarwienia są intensywne, nie znikają i stanowią dla Ciebie poważny problem, w celu ich usunięcia możesz skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij