Niebezpieczna zima

Zima to z pewnością niebezpieczny czas dla zdrowia człowieka. Trzeba przyznać, że nie zawsze ma to związek z przeziębieniem czy też inną chorobą układową. Tak naprawdę chodzi tu głównie o niebezpieczeństwo związane ze złamaniem nogi, zwichnięciem ręki czy też odmrożeniem kończyn oraz o inne zagrożenia, jakie mogą czekać nas w takim okresie pogodowym. W zimie bywa bardzo ślisko, dlatego czasem wystarczy jeden zły ruch, aby nasze ciało, zaznało kontaktu z zimną powierzchnią ulicy.

Oczywiście poślizgnięcia mogą wydarzyć się w każdej chwili, podobnie jak urazy powstałe w wyniku takiego upadku. W takiej porze roku musimy być po prostu bardziej ostrożni, ale czasem nawet to nie jest w stanie nam pomóc, dlatego musimy być przygotowani na wszystko, to z pewnością pozwoli nam na szybkie działanie.

Stłuczenia

Jest to jeden z najczęściej występujących urazów. Stłuczenie kości ogonowej, biodra, kolana czy pleców może być bardzo bolesne. Po takim zdarzeniu ból może się nasilać, a w niektórych przypadkach może powstać obrzęk, który nie wróży niczego dobrego. Jeśli obrzęk nie jest poważny, to najczęściej znika i pozostaje jedynie siniak, który utrzymuje się nawet do miesiąca. Podstawowym zabiegiem zdrowotnym w takich wypadkach są zimne okłady na stłuczone miejsca.

Najlepszym rozwiązaniem są okłady żelowe, ponieważ zapewniają one większą skuteczność niż tradycyjny lód. Okład żelowy jest trwały i nie roztapia się, dzięki czemu o wiele łatwiej ochłodzić stłuczone miejsce, przez co ból nie jest taki intensywny. Okłady żelowe z powodzeniem możemy stosować zarówno na ciepło, jak i na zimno, więc jest to rozwiązanie uniwersalne.

Warto również zaopatrzyć się w maści lub kremy chłodzące, co sprawdza się dobrze w przypadku stłuczonych łokci, kolan czy barku. Głównym działaniem w przypadku okładów jest zniwelowanie ryzyka obrzęku. Siniaki można smarować heparyną w formie żelu, pozwala to na zmianę koloru siniaka, przez co jest on mniej widoczny na skórze.

Co w przypadku skręcenia stawu?

Skręcenia zdarzają się bardzo często. Wystarczy tylko poślizgnąć się na lodzie i nieszczęście gotowe. Skręcenie charakteryzuje się silnym natężonym bólem, który jest szczególnie widoczny podczas poruszania się. W miejscu skręcenia zawsze pojawia się obrzęk, który nie znika. Skóra może zmienić kolor i przypominać mieszankę fioletowo- czarnej barwy. Jest to dość niebezpieczny stan, a najczęściej uraz dotyczy kolana lub nadgarstków, które są najbardziej podatne na takie zagrożenia.

W takich wypadkach należy zastosować jak najszybciej zimne okłady po to, aby zminimalizować obrzęk. W następnym kroku unosimy kończynę tak, aby znajdowała się ona jak najbliżej serca, dzięki czemu w praktyce zmniejszymy ewentualne wewnętrzne krwawienie i ułatwimy swobodny odpływ krwi. Staw w przypadku urazu należy jak najszybciej ustabilizować, a następnie usztywnić za pomocą opaski lub bandażu.

Profesjonalne usztywnienie za pomocą ortezy, również jest prawidłową metodą na stabilizację. W przypadku zwichnięcia nie ma żartów, jeśli objawy nie ustępują, a opuchlizna utrzymuje się dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ, może to być coś poważniejszego.

Odmrożenie

W zimie należy chronić ręce, uszy, nogi po to, aby nie odmrozić kończyn. Odmrożenia bywają bardzo bolesne, a co najważniejsze, poważniejsze przypadki mogą się skończyć nawet martwicą kończyny, co będzie zagrożeniem dla życia człowieka, ponieważ w takich przypadkach wymagana jest natychmiastowa amputacja. W przypadku delikatnego odmrożenia należy rozgrzać powoli ręce i inne części ciała.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij