Najpiękniejsze szlaki długodystansowe w Beskidach Sądeckich

Polskie szlaki długodystansowe nie wyróżniają się na tle świata ani pod względem długości, ani poziomu trudności. Umożliwiają jednak podziwianie przepięknych widoków, a także odkrycie mnóstwa zachwycających zakątków. Warto wiedzieć, jakie są najpiękniejsze szlaki długodystansowe w Beskidzie Sądeckim, by móc zaplanować wakacje w górach.

Czym jest szlak długodystansowy?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że długość szlaku dystansowego zależna jest od okoliczności. Przykładowo, szlaki długodystansowe w Ameryce mogą liczyć nawet ponad 1000 km. W Polsce oczywiście próżno szukać takich tras, jednak szlaki długodystansowe są tutaj dość popularne. Przyjmuje się, że ich długość powinna wynosić co najmniej 100 km – turysta o przeciętnym poziomie zaawansowania na ich pokonanie poświęcić musi przynajmniej dwa dni.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szlaki długodystansowe w Beskidzie Sądeckim?

Osoby, które planują wakacje w górach i chcą wybrać szlak długodystansowy, muszą do wyprawy przygotować się w odpowiedni sposób. Warto przynajmniej w minimalnym stopniu zaplanować takie kwestie jak jedzenie, woda oraz logistyka. Wybierając szlak długodystansowy, trzeba zwrócić uwagę na dystans do pokonania, przewyższenia i spadki, infrastrukturę w najbliższym otoczeniu, datę wycieczki, a także budżet.

Główny Szlak Beskidzki GSB

Jest to najpopularniejszy i zarazem najdłuższy szlak w Polsce. Główny szlak beskidzki przez większość czasu wiedzie przez główne grzbiety popularnych gór. Aby go przebyć, trzeba pokonać Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Beskid Żywiecki i Śląski. Szlak oznakowany jest czerwonym kolorem. Niektórzy mogą być zaskoczeni faktem, że przed II wojną światową trasa była jeszcze dłuższa, prowadziła bowiem aż do gór, które leżą na terenie Ukrainy.

Mały Szlak Beskidzki

Jest to szlak, który wiedzie poza trasą głównego szlaku beskidzkiego. Trzeba pamiętać o tym, że wbrew swojej nazwie, trasa jest dość wymagająca, bowiem suma przewyższeń na niej to ponad 6000 metrów. Mały Szlak Beskidzki umożliwia poznanie mniej popularnych zakątków Beskidów, a przy okazji zachwycenie się panoramą Tatr. Turyści mogą liczyć na to, że po drodze napotkają na kilka schronisk i miejsc noclegowych. Warto jednak zabrać ze sobą podręczny namiot w przypadku konieczności nagłego rozbicia schronienia i odpoczynku.

Szlak Tarnów – Wielki Rogacz

Jest to imponujący szlak o długości 185 km. Oznakowany jest kolorem niebieskim i zaczyna się w Tarnowie, po czym kieruje turystę na Pogórze Beskidzkie, by stopniowo udać się w wyższe partie gór. Turyści podążający szlakiem mogą stanąć na najbardziej atrakcyjnych szczytach Pienin – Trzech Koronach, Sokolicy oraz Wysokiej. Trasa jest jedynym szlakiem długodystansowym, który pozwala odwiedzić Pieniny.

Podsumowując, wyprawa na szlaki długodystansowe wydaje się być doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie wolnego czasu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w trasę nie powinno ruszać się bez wcześniejszego przygotowania – wskazane jest zabranie ze sobą odzieży na zmianę, pożywienia i wody, a także lekkiego namiotu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij