Najczęstsze objawy raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to inaczej mówiąc złośliwy nowotwór szyjki macicy. U kobiet jest jednym z najczęściej występujących nowotworów dróg płciowych. W większości przypadków na samym początku rak nie przybiera inwazyjnego stanu. W tym etapie pojawia się CIN. Dopiero później, gdy dojdzie do zarażenia ludzkim wirusem brodawczaka HPV, nowotwór szyjki macicy zaczyna się rozwijać. Bardzo ważne jest przy tym jego wczesne rozpoznanie. Im szybciej się to zrobi, tym większe prawdopodobieństwo dojścia do zdrowia. Jak więc rozpoznać ten złośliwy nowotwór?

Najczęstsze objawy raka szyjki macicy

Do najczęstszych objawów należy krwawienie między miesiączkami. Ten sygnał powinien zaniepokoić każdą kobietę w okresie przedmenopauzalnym. Często również chore narzekają na obfitsze, uciążliwe miesiączki, a nawet i krwotoki miesiączkowe. Dochodzi czasem do krwawień po stosunkach seksualnych. Jeśli więc zauważy się u siebie takie objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Bardzo ważne są również regularne badania profilaktyczne. Dzięki nim można szybko rozpoznać objawy raka szyjki macicy, choć nie zawsze są one widoczne. U wielu przypadków zdarza się, że nowotwór praktycznie nie daje o sobie znać. To ten nowotwór jest najgroźniejszy.

Mniej znane objawy raka szyjki macicy

Oczywiście są również objawy nowotworu, które występują u znikomej ilości chorych. Kobiety często kierują się do swoich lekarzy np. z problemem niedrożności jelit lub niewydolności nerek. To oznaka zablokowanego odpływu moczu. Może być objawem zaawansowanego raka szyjki macicy. W skrajnych przypadkach zdarza się również, że jedynym objawem są drobne zmiany w okolicy szyjki macicy. Niezbyt często można zaobserwować także bóle miednicy lub nieprzyjemną wydzielinę z pochwy. W takich przypadkach należy niezbędnie udać się na biopsję. Dzięki niej można dokładnie wychwycić wszelkie objawy, aby je później przeanalizować. Wbrew pozorom niezbyt dobrym badaniem będzie tutaj cytologia. Jej wyniki często są zbędne i niepotrzebne lub nawet i mylące. Lepiej więc od razu skierować się na biopsję.

Rak szyjki macicy to poważny nowotwór dróg płciowych. Jednak jak z każdą chorobą, z nim również da się zawalczyć. Walka będzie znacznie prostsza, gdy wcześniej rozpozna się dany nowotwór. Dlatego właśnie każda kobieta powinna regularnie badać swoje narządy płciowe. Tylko dzięki temu szybko rozpozna pierwsze, niepokojące zmiany na swoim ciele lub w organizmie. A to może nawet uratować jej życie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij