Moda męska a kołnierz button-down

Trzeba przyznać, że trendy związane z modą typowo męską uległy zmianie. Oczywiście nie są to szczególnie drastyczne różnice, wpływające na poszczególny element męskiej garderoby, ale jedynie detale, które mimo to są widoczne na pierwszy rzut oka. Każda nawet najmniejsza zmiana może nas cieszyć, zwłaszcza jeśli zaliczamy się do mężczyzn, którzy cenią sobie elegancję i szyk. W ten sposób panowie mogą się wyróżnić z tłumu, nie należy więc wspomnianych detali traktować jedynie jako elementów ozdobnych, ponieważ dodatki są w stanie tworzyć najważniejszą istotę danego ubrania.

W wielu przypadkach moda męska wydaje nam się stosunkowo ograniczona, ale są to jedynie pozory, ponieważ detale spotykane w tego typu męskim kreacjach, nie należą do rzadkości. Warto wspomnieć między innymi o kołnierzu button-down, który pierwotnie debiutował głównie u graczy grających w polo. To właśnie styl boiskowy, okazał się kluczem do wprowadzenia nowego elementu, do mody typowo męskiej i trzeba przyznać, że to się udało.

Brak wiedzy na temat pochodzenia detali w ubraniach

Tak naprawdę wiele młodych panów tak naprawdę nie zastanawia się, skąd pochodzą poszczególne charakterystyczne detale i inne elementy ozdobne, stosowane masowo w różnego rodzaju ubraniach. Tak naprawdę nasza wiedza na ten temat, jest bardzo ograniczona, przez co nie zawsze wiemy, co tak naprawdę nosimy. Kołnierz button-down oprócz swojego przeznaczenia sportowego był również stosowany jako męski element bielizny i bardzo mało osób wie o tym fakcie.

Pierwsi gracze grający w polo przypinali sobie kołnierz guzikami bezpośrednio do koszuli, aby wystający element ubrania im zwyczajnie nie przeszkadzał podczas gry. Co ciekawe dawało to bardzo wysoki komfort, który na dobre wprowadził się, jako kolejny element mody męskiej, która tak naprawdę do dzisiaj jest bardzo tajemnicza w wielu jakże ważnych aspektach.

Moda w stylu preepy

Trzeba przyznać, że pomimo faktu rozpoznawalności tego elementu ubioru, został on bardzo późno wprowadzony do obiegu w ubraniach codziennych, ponieważ stało się to w roku 1986, kiedy to moda na kołnierze button-down w pełni się spopularyzowała w męskich kręgach. Był to prawdziwy hit, który w niedługim czasie stał się bardzo rozpoznawalnym symbolem firmy, która wprowadziła tego typu rozwiązania do mody męskiej.

Dziś wspomniane kołnierze kojarzą nam się ze stylem preppy, który w wielu kwestiach nawiązuje do stylu typowo sportowego. Oczywiście koszule gdzie stosuje się kołnierze button-down, charakteryzują się nie tylko wysoką jakością materiału, ale są to prostsze i mało skomplikowane fasony. Styl preppy od zawsze jest utożsamiany ze sportową elegancją i wyglądu tego typu ubraniom nie można w żaden sposób odmówić.

Styl luźny

Jeśli się dobrze przyjrzymy tego typu ubraniom, to od razu zauważymy, że poszczególne części garderoby posiadające wspomniany kołnierz button-down doskonale nadają się do stylu causulowego, ponieważ tego typu mody męskiej nie można w żaden sposób zaliczyć do ubioru okolicznościowego. W ten sposób ubranie to pasuje jedynie w luźne dni, gdy znajdujemy się na dworze.

W Stanach Zjednoczonych do podobnych stylizacji wykorzystuje się dodatkowo krawat, co czyni tego typu koszule bardziej oficjalne, jednak w Polsce raczej nie stosuje się dodatkowych elementów i w naszym kraju wspomniana moda, jest o wiele bardziej dowolna, dzięki czemu kreacje można dopasować w różny sposób. Tak, więc jeśli chcemy ubierać się w tego typu koszule, powinniśmy przestrzegać luźnego stylu, ponieważ kreacja jest wtedy naprawdę odpowiednio wykorzystana.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij