Masaże, rozciąganie, akupresura? Nieoperacyjne sposoby leczenia przykurczy i wad postawy

Przykurcze i wady postawy, to dziś jeden z największych problemów zdrowotnych całego świata. Czasami problemy te nie mają dużego znaczenia dla naszego życia a czasem wiążą się z wieloma utrudnieniami. Jednak zarówno w jednym jak i w drugim przypadku – można z nimi skutecznie walczyć.

Operować czy nie?

Podstawowym pytaniem w takich sytuacjach, jest to, czy wspomniane wady operować czy też nie. Z jednej strony, bezpośrednia ingerencja skutkuje najlepszymi możliwymi efektami. Co ważne, w przypadku podjęcia operacji, zmiany spowodowane przez wady postawy zostaną w miarę możliwości szybko wyeliminowane.

Jednak bezpośrednia ingerencja chirurgiczna ma też swoje wady. Operacja może wywołać różne powikłania, które często mają charakter nieodwracalny. Ponadto zawsze pojawia się ryzyko pomyłki. Dlatego częściej wybieranym rozwiązaniem (choć niewątpliwie znacznie bardziej długotrwałym) jest zaawansowana rehabilitacja.

Masaże – sposób na wyeliminowanie wad postawy?

Niektóre z wad postawy, można wyeliminować za pomocą zabiegu masażu. Chodzi tu w szczególny sposób o wady związane z budową kręgosłupa. Dotyczy to szczególnie skoliozy (ale nie tylko). Dzięki uciskaniu poszczególnych partii kręgosłupa, możliwe jest odciążenie niektórych jego partii i tym samym – przejęcie przez nie w odpowiedni sposób ciężaru całego ciała.
Masaże - sposób na wyeliminowanie wad postawy?
Masaże mogą być też stosowane jako bezpośrednie wsparcie procesu leczenia. Za ich pomocą można leczyć schorzenia, które są wywołane np poprzez dysfunkcję układu mięśniowego czy kostnego. Za pomocą zabiegów masaży, możemy wyeliminować główne przyczyny powstawania różnych wad postawy i przykurczy, a także różne napięcia mięśniowe.

Akupresura – środek leczniczy z Dalekiego Wschodu!

Usuwanie wad postawy, może też odbywać się za pomocą zabiegu akupresury. Chodzi tu szczególnie o wady związane z nieprawidłowym ułożeniem stopy. Zabiegi akupresury wykonywane są w oparciu o specjalną matę, pokrytą charakterystycznymi nierównościami. Wchodząc na nią, pod wpływem ciężaru naszego ciała wymuszane jest naturalne ułożenie stóp. W ten sposób korygujemy wiele wad związanych z nieprawidłowym chodzeniem.

Wkładki korygujące

Jeśli jesteśmy już przy tematyce stóp, to warto podkreślić, że wyeliminowanie związanych z nimi wad postawy, często odbywa się za pomocą różnych wkładek.

W ten sposób, możemy dość szybko skorygować nieprawidłową postawę naszej stopy, która skutkuje powodować powstawanie różnych modzeli, odcisków a nawet zwyrodnień kostnych.

Ćwiczenia rozciągające

Zbyt mała elastyczność mięśni, może doprowadzić do sytuacji, w której zwiększa się zużycie stawów. W efekcie dochodzi do powstawania różnych wad postawy, takich jak np zaokrąglone plecy, skolioza itd.

W takiej sytuacji, bardzo przydatne mogą okazać się ćwiczenia rozciągające. Większość z nich, możemy wykonywać we własnym zakresie. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty. Pomoże on nakreślić rodzaj i formę ćwiczeń, które pomogą nam w walce z wadami postawy.
Ćwiczenia rozciągające
Jak już wspominaliśmy, ćwiczenia rozciągające mogą być wykonywane przez nas w zaciszu własnego domu. Przykładem takiego ćwiczenia są na przykład różnego rodzaju skłony. O ile bowiem przysiad po turecku nie sprawi nam prawdopodobnie żadnych problemów, o tyle skłony połączone z dotykaniem palców stóp już nie zawsze muszą nam wyjść…

Kinezjoterapia

Dosyć nowoczesną formą rehabilitacji w zakresie leczenia wad postawy jest… kinezjoterapia. Jest to nowoczesna, japońska metoda wykorzystująca specyficzne plastry przyklejane do powierzchni skóry. Ich rolą jest podtrzymywanie skóry, przez co udrażnia ona kanaliki, przez które przepływają różne drogocenne dla mięśni substancje.

W ten sposób, nie tylko wzmacniamy mięśnie, ale też odciążamy nasze stawy. Skutkiem tego, jest korekcja różnych wad postawy.

Podsumowując, nowoczesna fizjoterapia ma mnóstwo sposobów na to, by skutecznie wyeliminować różne wady postawy, bądź przynajmniej je zminimalizować. Rehabilitacja niesie ze sobą często o wiele więcej pozytywnych skutków, niż np. operacja.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij