Kant, ale zaokrąglony, czyli jak przystosować dom do narodzin dziecka

Narodziny dziecka stanowią moment, który zmienia dotychczasowe życie rodziny o sto osiemdziesiąt stopni – rodzice skupiają się na zaspokajaniu potrzeb noworodka, starając się dostosować do niego większość aspektów codziennego funkcjonowania. Oczekując narodzin dziecka warto zastanowić się nad przeprojektowaniem wystroju wnętrza mieszkalnego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i funkcjonalności na pierwsze lata życia małego człowieka.

Urządzanie domu w oczekiwaniu na dziecko

Wnętrze mieszkania, w którym ma pojawić się noworodek warto zawczasu dostosować do jego potrzeb.Ciąża trwa klika miesięcy, które są okresem na przygotowanie przestrzeni dla mającego przyjść na świat dziecka. Po porodzie zwyczajnie braknie na to czasu, gdyż całe zainteresowanie oraz uwaga rodziców skupią się na noworodku.

Oczywistym jest fakt, że pomieszczenia w którym przebywać będzie dziecko muszą być urządzone w bezpieczny i funkcjonalny sposób, spełniając kilka istotnych wymagań.

Poniżej przedstawiono kilka aspektów, które powinien uwzględniać wystrój wnętrz, dostosowany do potrzeb małego dziecka.

Bezpieczne aranżacje wnętrz

Fundamentalną kwestią odnoszącą się do przygotowania mieszkania na pojawienie się dziecka jest zapewnienie bezpieczeństwa – wiadomo bowiem, że małe dziecko, które staje się mobilne, aktywnie poznaje świat, nie zważając na obecne wokół niego zagrożenia.

Świadomi rodzice powinni więc wykazać się umiejętnością przewidywania oraz zniwelować występowanie niebezpiecznych elementów w domu.

Istnieje kilka czynności, które rodzice oczekujący na narodziny dziecka zobowiązani są wykonać. Jedną z nich jest zabezpieczenie kontaktów, zwłaszcza tych znajdujących się na wysokości raczkującego niemowlaka. Nieświadome dziecko z pewnością zainteresuje się małymi dziurkami w gniazdku elektrycznym i spróbuje bliżej je poznać. W sklepach z akcesoriami dziecięcymi można nabyć specjalne zabezpieczenia, które włożone w kontakt ograniczają dostęp do niego – otwierane są na specjalny plastikowy kluczyk, który dołączony jest do zestawu zabezpieczeń.
Bezpieczne aranżacje wnętrz
Warto zastanowić się, jakie przedmioty znajdują się w zasięgu dziecka przemieszczającego się na czworakach – nisko położone szafki należy przejrzeć i wyeliminować wszelkie niebezpieczne rzeczy. Koniecznym jest zwrócenie uwagi na sposób przechowywania środków czystości – muszą być schowane w miejscu bezwzględnie niewidocznym oraz niedostępnym dla dziecka. Podobna zasada obowiązuje w odniesieniu do wszelkiego rodzaju lekarstw i innych produktów mogących zaszkodzić w przypadku spożycia ich przez dziecko.

Niskie szafki kuchenne powinny zostać opróżnione, jeśli znajdują się w nich naczynia szklane i łatwe do potłuczenia – warto przechowywać w tych szafkach garnki oraz pokrywki, które nie stanowią zagrożenia dla dziecka, a nawet mogą okazać się dla niego ciekawą atrakcją i zabawką.

Przeorganizowanie aranżacji kuchni musi uwzględniać usunięcie noży oraz innych ostrych akcesoriów w miejsca niedostępne małemu dziecku. W przypadku posiadania kuchenki gazowej starszego typu warto zastanowić się nad zabezpieczeniem zakładanym na kurki.

Kanty mebli należy zabezpieczyć miękkimi nakładkami – różnego rodzaju gumowe nasadki można nabyć w sklepach dziecięcych.

Istota swobody dziecięcej

Należy zaznaczyć, że niemowlę, które dopiero uczy się samodzielnie przemieszczać powinno mieć zapewnione nie tylko bezpieczeństwo, lecz również swobodę oraz przestrzeń niezbędną do prawidłowego rozwoju. Warto uwzględnić to podczas projektowania wnętrza domów, w których ma zamieszkać małe dziecko.

Dostosowanie wystroju wnętrza do dziecięcych potrzeb stanowi także skuteczny sposób na uzyskanie spokoju rodziców – brak konieczności ciągłego pilnowania i upominania dziecka umożliwi bezstresową radość z postępującego rozwoju ich pociechy.

Kącik z zabawkami

Podstawową aktywnością dziecka jest zabawa – to dzięki niej rozwija się oraz przyswaja nowe informacje o otaczającym je świecie. Warto sprawić, żeby w zabawkach dziecka panował ład, a pokój przeznaczony dla nowego członka rodziny cechował się schludnością i porządkiem – dziecko od najmłodszych lat uczone utrzymywania porządku w swoim otoczeniu, nie będzie miało z tym problemów w przyszłości.

W tym celu należy w mieszkaniu zapewnić miejsce, w którym przechowywane będą zabawki – kolorowe szafki, pudełka oraz półeczki powinny być dostępne dla dziecka, żeby umożliwić mu do nich swobodny dostęp.

Przygotowanie mieszkania na przyjęcie dziecka stanowi kluczowy etap w oczekiwaniu na poród – dom powinien być bowiem bezpieczny i przyjazny dla małego człowieka, który dopiero poznaje świat.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij