Jakie korzyści może nam przynieść prowadzenie dziennika?

Jakie korzyści może nam przynieść prowadzenie dziennika?

Prowadzenie dziennika to praktyka, która na wiele lat została zapomniana. Obecnie stopniowo wraca do łask i staje się coraz bardziej popularna. Co ciekawe, regularne tworzenie zapisków może przynieść wiele korzyści i pozytywnie wpłynąć na ogólne samopoczucie. Dlaczego warto prowadzić dziennik i jak to robić?

Prowadzenie dziennika z perspektywy psychologicznej

Pisanie dziennika dla wielu osób okazuje się narzędziem terapeutycznym, które spełnia wręcz formę samopomocy. Psychologowie często zalecają właśnie formę przelewania myśli na papier w celu analizowania swoich emocji, rozładowywania stresu i napięcia. Dzięki temu wszystkie trudne emocje z danego dnia mogą zostać uzewnętrznione, a redukcja stresu wpłynie korzystnie nie tylko na samopoczucie psychiczne, ale również na zdrowie fizyczne. Obniżenie codziennego napięcia wpływa pozytywnie na stan układu nerwowego, zwiększa odporność i ogranicza dolegliwości trawienne, które mają charakter psychosomatyczny.

Korzyści wynikające z prowadzenia dziennika

Regularne prowadzenie dziennika wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z nich jest poczucie kontroli – zarówno nad swoimi myślami, jak i nad wydarzeniami życia codziennego. Zapisanie myśli na papierze umożliwia ich faktyczne dostrzeżenie. A dzięki temu, możliwe jest spojrzenie na dany dzień z dystansu. Dziennik to narzędzie, które umożliwia również naukę uważności. Prowadząc intensywny tryb życia bardzo często funkcjonujemy w sposób automatyczny. Schematy rządzą naszym postępowaniem. Skupienie się na teraźniejszości, zapisanie przemyśleń i emocji, to doskonała okazja do zanurzenia się w świecie rzeczywistym. Dziennik to zbiór wspomnień. Opisywanie wydarzeń, uczuć może za kilka miesięcy czy lat okazać się skarbnicą wiedzy. Po czasie przeanalizowanie swoich zapisków pozwoli na określenie tego, w jaki sposób na przestrzeni lat uległ zmianie charakter, sposób myślenia, a także możliwe będzie porównanie ze sobą dwóch różnych sytuacji życiowych.

Jak prowadzić dziennik?

Nie istnieją żadne reguły dotyczące prowadzenia dziennika. Każda osoba powinna odnaleźć swój indywidualny sposób, dopasowany do swoich potrzeb. Może przybrać on formę papierową lub elektroniczną, składać się z długich opisów, pojedynczych słów lub rysunków. Dziennik można pisać wszędzie. Przy biurku, w swoim łóżku – na wygodnym sprężynowym materacu, w pracy, szkole czy na spacerze. Szeroki wybór materacy sprężynowych oferuje SleepingHouse.pl. Prowadzenie dziennika to okazja do rozbudowania swojej kreatywności, warto więc wychodzić poza wszelkie schematy. A jakie rzeczy warto zapisywać? Przede wszystkim – wydarzenia danego dnia i towarzyszące im emocje czy przemyślenia. Ciekawym pomysłem może być też prowadzenie dziennika wdzięczności – codzienne wskazanie docenianych aspektów swojego życia będzie impulsem do cieszenia się z małych rzeczy. Pisanie o emocjach to sposób na ograniczenie stresu, oswajanie się z trudnymi sytuacjami, a także przygotowywanie się do podejmowania trudnych wyzwań.

Prowadzenie dziennika może wiązać się z wieloma korzyściami. Aby tak było, warto podejść do tworzenia zapisków z otwartością i nie korzystać z utartych schematów. Bliskość ze swoimi myślami i emocjami to droga do zyskania uważnego podejścia do codziennego życia.

Artykuł powstał przy współpracy z SleepingHouse.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij