Internet w laptopie – jakie mamy alternatywy?

W dzisiejszych czasach bez komputera ani rusz. Używamy ich większość z nas. Co więcej, poza komputerami stacjonarnymi, używamy komputerów przenośnych pod różnymi postaciami. Mamy laptopy, netbooki, tablety, smartfony, a nawet ostatnio smartwatche.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Koba

A jak już mamy komputer, to nie da się obecnie obejść bez internetu. Z sieci czerpiemy informacje i rozrywkę, z sieci pobieramy wiedzę, w sieci pracujemy, wreszcie, przez sieć się komunikujemy. I można jeszcze wymienić wiele więcej korzyści z dostępu do internetu.

Coraz ważniejszy jest dla nas zatem stabilny, wygodny i najlepiej nielimitowany dostęp do internetu. A z racji tego, że coraz częściej używamy urządzeń przenośnych, internet najlepiej, gdy internet jest również mobilny, czyli nie ogranicza nas do konkretnego miejsca.

Jeśli chodzi o dostęp do internetu przenośnego, w Polsce nie mamy powodów do narzekania. Wybór jest spory, a ceny nie należą do wysokich. A nawet mamy dostęp do bezpłatnego internetu. Pod tym względem nie mamy się co wstydzić przed mieszkańcami krajów zachodnich. Jakie zatem mamy opcje w naszym kraju?

Internet bezpłatnie? Jak najbardziej!

Jeśli z internetu korzystamy okazjonalnie i jesteśmy w stanie zaakceptować pewne ograniczenia, możemy wypróbować bezpłatne opcje. Jedna z nich to tzw. BDI, czyli Bezpłatny Dostęp do Internetu oferowany przez firmę Aero2. Usługa ta działa od kilku lat i właśnie niedawno ogłoszono, że będzie dostępna jeszcze przez kolejnych kilka.

Dostęp jest bezpłatny, natomiast ma ograniczoną prędkość oraz jest regularnie rozłączany, aby zapobiec nadmiernemu użytkowaniu w celach innych, niż zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z dostępem do sieci.

W niektórych miastach Polski dostęp do internetu oferują samorządy. Choć teoretycznie jest to usługa skierowana dla osób wykluczonych cyfrowo, to często nadajniki są ogólnie dostępne. Warto zapytać o to w urzędzie miasta czy starostwie.

Telekomy – główne źródło internetu mobilnego

Cztery duże sieci komórkowe i mnóstwo operatorów wirtualnych to najwięksi w kraju dostarczyciele internetu przenośnego. Oferują specjalnie skrojone taryfy przeznaczone do internetu lub dają możliwość zakupu pakietów do podstawowej oferty głosowej. Internet mobilny możemy pobierać od nich na kilka sposobów. Najpopularniejszy sposób to bezpośrednio w smartfonie. Wielu osobom wystarcza dostęp do internetu w ten sposób, szczególnie, jeśli to model dużych rozmiarów.

Tablety i laptopy również mogą posiadać gniazda na kartę SIM. Jeśli takowej nie posiadają, można w firmie telekomunikacyjnej zakupić modem USB i podłączyć do naszego urządzenia. Jeśli internetu używać będziemy okazjonalnie, możemy wykorzystać smartfon jako modem lub uczynić z niego rodzaj przenośnego hotspotu. Docelowe urządzenie możemy połączyć przez USB (w pierwszym przypadku) lub łączyć się poprzez wi-fi (w drugim).

Internet stacjonarny + router

Sieci komórkowe oferują ponadto coś, co jest miksem internetu stacjonarnego i mobilnego. Modem jest na tyle duży, że jest nieprzenośny, ale sygnał nie jest pobierany przez kabel, lecz z nadajników. Do tego typu usług zalicza się m.in. LTE. To standard, który jest przyszłością internetu, głównie pod względem prędkości.

Inna opcja to zakup internetu stacjonarnego, np. od dostawcy usług teleinformatycznych lub sieci kablowej, i rozsyłanie go drogą bezprzewodową przez router. W zależności od wielkości zasięgu, takie rozwiązanie może być wystarczające np. dla całej posesji domu jednorodzinnego. Udostępnianie sygnału to także sposób na dzielnie się internetem w grupach osób, np. sąsiadów.

Warto jednak zapoznać się z regulaminem usługi, czy jest to dozwolone. Poza ogólnokrajowymi firmami na rynku działa mnóstwo lokalnych firm oferujących internet mobilny. Warto do nich dotrzeć i przejrzeć ich ofertę. Różnorodność i liczebność tych ofert nie pozwala,aby wszystkie je tutaj wymienić.

Jeśli chodzi o internet mobilny i dostęp do niego to należy się spodziewać, że z czasem dostępność, prędkości oraz inne parametry będą coraz korzystniejsze klienta. Postęp technologiczny w tej kwestii jest błyskawiczny. Wszak większość z nas pamięta czasy, kiedy o czymś takim jak internet, nie mieliśmy bladego pojęcia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij