Idealna koszula damska – jaka powinna być?

Koszula to bardzo uniwersalny rodzaj garderoby, sprawdza się świetnie zarówno w szafie męskiej, jak i damskiej. Szczególnie ceniona przez kobiety ceniące sobie wygodę i ponadczasową elegancję. Jej ponadczasowość sprawia, że niezależnie od aktualnie panujących trendów w branży odzieżowej, koszula zawsze jest modna, podobnie jak ubrania z dżinsu. W zależności od jej kroju i rodzaju użytej tkaniny, może mieć charakter casualowy lub dress codu, który zwykle obowiązuje w biurach i korporacjach. Jak należy wybierać koszulę, na co zwracać uwagę i jak o nią dbać, aby długo wyglądała pięknie?

Tkaniny najlepsze do szycia koszuli

Koszule, ze względu na swoją popularność, szyje się z różnych rodzajów materiałów. Z pewnością, najlepsze właściwości mają tkaniny naturalne i dlatego najlepiej z takim składem wybierać koszule. Tkaniny naturalne mogą mieć pochodzenie roślinne lub zwierzęce, dzięki czemu odznaczają się unikalnymi właściwościami charakterystycznymi wyłącznie dla naturalnych włókien. Są bardzo miłe w dotyku, nie podrażniają skóry i nie powodują żadnych reakcji alergicznych. Dzięki świetnej termoregulacji, zapewniają idealną przewiewność – skóra się nie poci i nie przegrzewa. Tkaniny te sprawdzają się o każdej porze roku, w każdych warunkach atmosferycznych.

Najczęściej koszule szyje się z bawełny. To najbardziej uniwersalny materiał, mający szerokie zastosowanie. Jest oddychający – znakomicie przepuszcza powietrze. Co najważniejsze, bawełna nie jest wymagająca w pielęgnacji, dzięki dużej odporności na wysokie temperatury, a przy tym nie gniecie się zbyt łatwo i można ją prać i suszyć mechanicznie z zastosowaniem odpowiednich detergentów.

Równie dużą popularnością cieszą się koszule z wiskozy, określanej często sztucznym jedwabiem. Faktycznie, mimo że nie jest to włókno naturalne, tylko sztuczne, to ma wiele z nim wspólnego. Posiada wszystkie najważniejsze właściwości bawełny, jest jednak bardziej podatna na gniecenie się i mniej odporna na wysokie temperatury. Odznacza się bardzo eleganckim wyglądem, stosuje się ją jako tańszą alternatywę dla jedwabiu.

Koszule z jedwabiu i kaszmiru to zdecydowanie górna półka. To naturalne tkaniny, produkowane z włókien zwierzęcych. Włókna jedwabiu to nic innego jak odpowiednio obrobione nici produkowane przez owady zwane jedwabnikami, natomiast kaszmir pozyskuje się z wełny kóz himalajskich. Oba włókna mają doskonałe właściwości termoizolacyjne i dzięki temu bez problemu przepuszczają powietrze. Charakterystyczna jest dla nich wyjątkowa miękkość, delikatność i luksusowy wygląd, którego nie mają żadne inne tkaniny.

Dopasuj krój i rozmiar do swojej sylwetki

Idealny krój koszuli to taki, który jest najlepiej dopasowany do twojej sylwetki. Koszule męskie i damskie również różnią się między sobą krojem, a jest to związane z budową ciała ludzkiego. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na wygląd koszuli jest aktualnie panujący trend, a kanony modowe zmieniają się wraz z nadejściem nowego sezonu. Z tego względu, najlepiej wybierać koszule o najbardziej klasycznym kroju, tym bardziej jeśli szukasz koszuli jedwabnej lub z kaszmiru.

Na rozmiar koszuli wpływa najważniejszy czynnik – nasze wymiary. W zasadzie, jest to pięć wymiarów, które należy znać, aby wybrać najodpowiedniejszy rozmiar. Obwód klatki piersiowej mierzony jest w najszerszym miejscu na wysokości klatki piersiowej. Obwód talii sprawdza się w najwęższym miejscu na wysokości talii. Długość rękawa mierzy się od punktu, w którym szew łączy ramię z barkiem do końca mankietu. Należy też zmierzyć długość kołnierzyka i długość całkowitą koszuli, przykładając miarkę od karku do końca koszuli w najbardziej wysuniętym punkcie.

Jak dbać o koszulę?

Wszelkie zalecenia dotyczące pielęgnacji koszuli producent umieszcza na metce wszytej zwykle w wewnętrzny boczny szew koszuli. Wiele zależy od rodzaju tkaniny, z której jest uszyta koszula, dlatego informacje te mogą bardzo się od siebie różnić. Tylko stosowanie się do zasad producenta będzie gwarantować długie życie koszuli. Pamiętaj, że szczególnego traktowania wymagają jedwabne i kaszmirowe koszule, nawet jeśli włókna te występują tylko w domieszce z bawełną czy wiskozą. To samo dotyczy kwestii prasowania – koniecznie sprawdź na metce oznaczenia w formie symboli. Oznaczenia te dotyczą prania – ręczne, mechaniczne, chemiczne, suszenia w suszarce bębnowej, prasowania. Jeśli dany symbol jest przekreślony, to znaczy że dany sposób pielęgnacji tkaniny nie jest zalecany przez producenta i może uszkodzić strukturę jej włókien lub zmienić jej właściwości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij