Dlaczego rozmiar kół wpływa na komfort jazdy na rowerze?

Dlaczego rozmiar kół wpływa na komfort jazdy na rowerze?

Sport w dzisiejszych czasach jest bardzo mocno rozpowszechniany przez wszelakie media. Sławę zyskują trenerzy fitness, a siłownie zapełnione są ludźmi. Coraz większą uwagę przykłada się do zdrowego odżywiania się i zmian codziennych nawyków. Nawołuje się także o to, aby nie tylko dla zdrowia, ale także dla ochrony środowiska, do pracy zamiast autem – jeździć rowerem.

Rzecz jasna ten środek transportu nie musi służyć wyłącznie do przemieszczenia się w stronę swojego miejsca pracy. Równie dobrze można wybrać się na rodzinne wycieczki. Dobrym pomysłem jest między innymi wypożyczenie roweru. Warszawa posiada wiele firm, które mają szeroki wachlarz różnorakich sprzętów. Można je więc pożyczyć i korzystać z nich przez określony czas.

Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba martwić się o nagły, duży wydatek (w postaci kupna nowego roweru), który może pociągnąć za sobą wiele problemów. Wypożyczenie roweru w Warszawie nie jest niczym trudnym ani drogim. Jaki jednak rodzaj wybrać i czym się kierować? Duża część osób poszukuje rowerów z dużymi kółkami. Czy jest to jednak właściwe? Ma to wpływ na komfort jazdy?

Indywidualne potrzeby

To, jakiego rozmiaru kół potrzebujemy, zależy od predyspozycji, ale także upodobań. Jedni wolą mieć większe, inni mniejsze kółka. Rzecz jasna, osoby niskie nie powinny brać roweru dużego (albo wysocy małego), ponieważ nie tylko wyglądałoby to nieproporcjonalnie, ale także zmniejszyło by komfort podróży. Można nawet stwierdzić, że byłoby to bardzo uciążliwe.

Wybór zależy także od tego, w jakim celu rower będzie używany. Trzeba postawić sobie pytanie czy będzie się nim jeździło tylko po mieście, a może częściej na wypady w góry albo do lasu? W takim wypadku, dobrze jest postawić na rowery górskie. Warszawa ma mnóstwo sklepów rowerowych, w których można się łatwo zaopatrzyć w tego typu sprzęt, choćby ten: http://wygodnyrower.pl/pl/rowery-gorskie. Tak samo z resztą jak wypożyczalnia rowerów w Warszawie.

Rozmiar kół a wygoda jazdy

W zależności od celu, rozmiary kół są odpowiednio dobierane. Najmniejsze koła powinny mieć rowery dziecięce. Warszawa to dobre miejsce, aby zacząć poszukiwania odpowiedniego modelu. Wielkość zazwyczaj podaje się w calach, choć można się spotkać z minimetrami średnicy obręczy. Pierwszym przypadkiem jest popularny (w szczególności dla wypożyczalni) rower miejski.

To specyficzny rodzaj, który może posiadać dwie wielkości kółek. Jedne są większe (28 cali), drugie mniejsze (26 cali). Różnicy wielkiej nie ma pomiędzy tymi rozmiarami, jednak podczas dłuższej jazdy można odczuć różnicę i jeśli nie będą dokładnie dobrane, jazda stanie się uciążliwa.

Jeżeli celem jest używanie roweru na krótkich odcinkach drogi i spokojnie jeżdżenie, to powinno się wybrać model o kołach 26 cali. Mniej się na nim zmęczy. Natomiast kiedy ktoś planuje wielodystansowe wyprawy poza miasto, a najważniejszym punktem jest prędkość, wówczas warto postawić na koła posiadające 28 cali. Co prawda, trudniej się taki rower rozpędza, ale o wiele dłużej można utrzymać daną prędkość, która zazwyczaj mocno przekracza możliwości kół o 26 calach.

Kolejnym przypadkiem są rowery szosowe, które muszą być trochę większe ze względu na to, że osiąga się na nich spore prędkości. 28 cali to standardowa wielkość kół. Charakteryzują się tym, że ich opony są bardzo cienkie oraz gładkie. Jeszcze mocniej wzmacnia to szybkość pojazdu, bez większego wysiłku kierującego.

Jaki rozmiar koła wybrać, aby było wygodnie?

W Warszawie wypożyczalnia rowerów działa dobrze i oferuje wiele modeli. Tak naprawdę nie można z góry stwierdzić, który rozmiar kół jest najlepszy. Wszystko zależy od nas samych, naszych upodobań i nawyków. Jedni pragną wygodnie poruszać się po lesie, inni po mieście. Dla jeszcze innych, najważniejszą sprawą jest fakt, aby rower dało się łatwo przewozić np.: pociągiem.

Wówczas najlepszą i najwygodniejszą opcją będzie kupno albo wypożyczenie roweru z małymi kołami. Przed ostatecznym zdecydowaniem się, warto przejechać się kawałek i wypróbować różne wielkości kółek i wybrać te najbardziej nam pasujące.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij