Co oprócz izotonika należy wziąć na trening

Jakie rzeczy warto zabrać ze sobą na trening na siłowni lub w klubie fitness? Oczywiście, ile osób, tyle opinii. Pozwoliliśmy sobie jednak sporządzić krótki ranking najbardziej przydatnych i najbardziej oczywistych przedmiotów, które będą nam potrzebna podczas treningu.

1. Napój izotoniczny

Podczas wysiłku fizycznego tracimy cenne składniki mineralne a także po prostu odwadniamy organizm. Niestety, gaszenie pragnienia przy pomocy wody nie jest najlepszym rozwiązaniem: po pierwsze, zazwyczaj nie posiada ona zbyt dużej ilości składników mineralnych(będzie o tym mowa poniżej), a po drugie, ze względu na swoją osomalność większość wypijanej wody po prostu przepływa przez nas organizm.

W ten sposób, zamiast się nawiadniać podczas treningu, tylko dodatkowo wypłukujemy pozostałości składników mineralnych. Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o napoje treningowe są profesjonalne izotoniki.

Posiadają one osomalność zbliżoną do osomalności płynów ustrojowych ludzkiego organizmu(dzięki czemu wykazują znakomite właściwości nawadaniające) a oprócz tego są wzbogacane o potrzebne składniki mineralne, w tym przede wszystkim magnez oraz potas. Należy jednak wybierać tylko te napoje izotoniczne, w których nie stosuje się szkodliwych barwników, słodzików i konserwantów, takich jak na przykład aspartam.

2. Woda mineralna

Tak, w pierwszym punkcie była mowa o tym, że woda nie stanowi najlepszego rozwiązania w zakresie napojów treningowych. Pozostaje to prawdą, jednak należy dodać tutaj kilka istotnych rozróżnień. Przede wszystkim: woda nie powinna stanowić naszego napoju podstawowego podczas treningu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy popijać i wody, i napoju izotonicznego.

Należy jednak pamiętać, że woda wodzie nierówna: zwyczajna woda butelkowana tak naprawdę nie posiada żadnych specjalnych właściwości i na dobrą sprawę niczym nie różni się od zwykłej „kranówki“. Na trening powinniśmy zabierać tylko wysoko mineralizowaną wodę mineralną(najlepiej z jak największą zawartością magnezu). Niektóre spośród wód są dodatkowo wzbogacane o magnez oraz potas.

3. Strój sportowy

Oczywiście, wszyscy wiemy, że do treningu potrzebny jest odpowiendni strój. Rzecz jednak w tym, że taki strój powinien spełniać określone wymagania. Przede wszystkim: żadnych tworzyw sztucznych. I spodenki i koszulka powinny być wykonane z tworzyw naturalnych, tak aby zapewniały odpowiedni przepływ powietrza i nie wzmagały procesu wydzielania potu.

Należy również dobierać stroje wyprodukowane z takich materialów, które nie będą powodować reakcji alergicznych ze strony naszej skóry(kiedy temperatura ciała jest większa a do tego występuje zwiększone wydzielanie potu, tkaniny gorszej jakości zachowują się inaczej, niż w standardowych warunkach, tj. mogą wchodzić w interakcję z potem, co stanowi przyczynę reakcji alergicznych skóry, takich jak zaczerwienienie lub swędzenie.

4. Rękawiczki do ćwiczeń

To element, o którym często zapominają osoby początkujące. Tymczasem dobre rękawiczki stanowią jeden z kluczowych elementów stroju do ćwiczeń. Ich funkcja to stabilizowanie uchwyty przyrządów(łatwiej trzymać np. gryf sztangi w rękawiczkach, niż wilgotnymi od potu dłońmi), ochrona skóry przed obtarciami oraz stabilizacja nadgarstków.

Dobre rękawiczki na siłownie powinny zapewniać przepływ powietrza oraz stabilizować dłonie w trakcie ćwiczeń. Nie należy zastępować profesjonalnych rękawic treningowych skórzanymi rękawicami wędkarskimi(niektórzy tak robią).

5. Ręcznik

Na siłownię powinniśmy zabrać ze sobą ręcznik. Przede wszystkim powinien być gruby, chłonny oraz wykonany z naturalnego tworzywa. Ręcznik będzie nam służył do ocierania potu oraz jako podkładka pod ławeczki i siedzenia w trakcie wykonywania ćwiczeń(chyba że chcemy wycierać się czyimiś potem, którego zawsze jest pod dostatkiem na urządzeniach w siłowniach i klubach fitness).

6. Nawilżający krem do ciała lub żel kulturystyczny

Często zapomina się o tym punkcie. Tymczasem, w trakcie intensywnego treningu nasza skóra może ulegać uszkodzeniu. Nie chodzi tutaj nawet o względy estetyczne, tylko po prostu o uniknięcia pieczenia, z jakim wiąże się pękanie skóry i rozstępy.

Można również korzystać ze specjalistycznych maści i żelów kulturystycznych, które oprócz nawilżania wykazują także działanie chłodzące oraz wspomagają krążenie krwi w mięsniach, co jest elementem profilaktyki przeciw powstawaniu zakwasów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij