Zakupy za granicą – jak mądrze wybrać

W dzisiejszym świecie podróże stają się coraz bardziej dostępne. Polskie społeczeństwo się bogaci, coraz więcej Polaków stać na wycieczki zagraniczne. Wraz z rozwojem tanich linii lotniczych ceny biletów znacząco obniżyły się, także chętnie podróżujemy. Coraz częściej również robimy zakupy za granicą. Dawniej, na to żeby wyjechać do innego kraju głównie z myślą o robieniu zakupów było stać jedynie najbogatszych.

Dzisiaj coraz więcej osób dochodzi do wniosku, że nawet wliczając koszty biletu (i ewentualnej wizy), że to się po prostu opłaca. Wyjazdy na zakupy do krajów Unii europejskiej nikogo już nie dziwią. Coraz większą popularność zdobywają jednak zakupy w USA. Podpowiadamy, co opłaca się kupować w USA i na co uważać podczas robienia zakupów.

Promocje w USA

Promocje w USA to zupełnie nie to samo, co promocje w Polsce. W Polsce sprzedawcy nie są zbyt skorzy, żeby specjalnie obniżać ceny. Chociaż przyjął się u nas zwyczaj organizowania promocji i wyprzedaży, rzadko kiedy jednak można znaleźć obniżkę sięgającą realnie więcej niż 20-30%. Poza tym, nawet z tak niewielkimi rabatami przychodzi im się godzić ciężko. Niejednokrotnie również organizowane są pozorne zniżki, których jedynym celem jest manipulacja klientem. Nad regularną ceną dopisuje się wyższą i ją przekreśla, aby klient miał wrażenie, że skorzystał z promocji.

W USA podejście do promocji jest zupełnie inne. Tam, gdy organizowana jest promocja, oznacza to, że cena faktycznie jest znacząco niższa. Amerykańscy sprzedawcy uważają, że o wiele bardziej opłaca się tanio wyprzedać towar, niż żeby niesprzedany zalegał w magazynie. U nas niestety ten sposób myślenia nie przyjął się jeszcze.
Promocje w USA
Ponadto u nas panuje zasada, że „promocje i rabaty nie sumują się”. Nie znajdziemy sprzedawcy, który by się nią nie kierował. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych ta zasada nie działa. Można łączyć promocje, kolekcjonować bony rabatowe, dzięki temu czasem łowcom promocji udaje się za płacić symboliczną sumę za duże zakupy. W USA wiele osób poświęca dużo czasu na kolekcjonowanie kuponów rabatowych, dzięki czemu zakupy można robić bardzo okazyjnie.

Na co uważać robiąc zakupy w USA?

Wiele produktów można kupować w Stanach bardzo okazyjnie. Oczywiście, nie ma żadnego sensu kupować tam i przywozić najtańszych podstawowych produktów. Te bez wątpienia znacznie taniej dostaniemy w Polsce. Co natomiast opłaca się kupować w Stanach Zjednoczonych? Do takich rzeczy należy na przykład elektronika, która często bywa około 30% tańsza niż w Polsce. W Stanach Zjednoczonych opłaca się również kupować tekstylia, a przede wszystkim ubrania od znanych projektantów. Warto również zakupić limitowane modele czy produkty niedostępne w Europie.

Na co uważać, planując zakupy w USA?

Polscy klienci, wybierając się pierwszy raz na zakupy w Ameryce, mogą być zdziwieni, gdyż wszystkie ceny podane na etykietach są cenami netto. Dopiero przy kasie dolicza się do nich podatek (ten będzie różnił się w zależności od stanu). Oczywiście, planując zakupy, uwzględnijmy aktualny kurs dolara do złotówki. Zwróćmy również uwagę na to, że kupując większe ilości niektórych towarów będziemy musieli od nich zapłacić cło. Kiedy kupujemy drogie przedmioty elektroniczne, bardzo ważna będzie gwarancja. Zwróćmy uwagę na to, by była ważna również w krajach europejskich.

Czego nie przywozić z USA?

Pamiętaj, że jeśli nie chcesz narazić się na surowe kary, powinieneś dokładnie sprawdzić, co możesz wwozić do strefy Schengen. Oczywiście zabronione jest przywożenie produktów wykonanych z kości czy skór zagrożonych zwierząt, fragmenty rafy koralowej czy fragmenty zabytków. Decydując się na taki zakup nie tylko wyrzucasz pieniądze w błoto, gdyż najprawdopodobniej przedmiot zostanie Ci odebrany na lotnisku, narażasz się na surowe kary, ale i swoim postępowaniem wspierasz nielegalne i bardzo szkodliwe praktyki.
Czego nie przywozić z USA?

Uważaj by nie wydać za dużo

Ogarnięci szałem promocji, możemy łatwo stracić poczucie rozsądku. Kiedy widzimy znaczące rabaty, chcemy jak najbardziej z nich korzystać, dlatego też kupujemy rzeczy, które wcale nie są nam potrzebne. Oczywiście, każdy z nas lubi czasem zaszaleć, a okazja, jaką jest wyjazd za granicę może być naprawdę wyjątkowa. Mobilizuje do zakupu nas dodatkowo fakt, że jeśli nie zdecydujemy się dzisiaj, prawdopodobnie przez długi czas nie będziemy mieć już okazji, gdyż nie wrócimy w dane miejsce. Jednak nie chodzi też o to, by się zadłużyć.

Oczywiście, najlepiej mają te osoby, które posiadają rodzinę w Ameryce. Może ona im kupować ciekawe rzeczy i przesyłać. Pozostałym zostaje Ebay.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij