Skąd się bierze cellulit i jak go zwalczać?

Skąd się bierze cellulit i jak go zwalczać?

Cellulit u większości osób pojawia się na udach i pośladkach. Wiele kobiet stosuje coraz to nowe sposoby w celu pozbycia się “pomarańczowej skórki”, a ilość kosmetyków przeznaczonych do tego celu jest wręcz przytłaczająca. Jakie są przyczyny powstawania cellulitu i jak skutecznie go zlikwidować?

Czym jest cellulit?

Cellulit, inaczej nazywany lipodystrofią, to efekt pojawiający się w dwóch przypadkach: pierwszym z nich jest nieprawidłowy rozkład tkanki tłuszczowej, a drugim – nadmiar wody w organizmie.  Zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet, ponieważ to głównie u nich tkanka tłuszczowa jest magazynowana na brzuchu, biodrach i pośladkach. Proces powstawania cellulitu tłuszczowego polega na tym, że warstwa tłuszczu przemieszcza się pomiędzy włóknami tkanki łącznej, aż do skóry właściwej. Na obecność cellulitu ma też duży wpływ gospodarka hormonalna.

Przyczyny powstawania cellulitu

Najczęstsze przyczyny powstawania cellulitu dotyczą niezdrowego stylu życia. Zaburzenie to może wynikać ze zbyt dużej masy ciała. Dodatkowo, do jego powstania predysponuje chodzenie na wysokich obcasach, noszenie obcisłych spodni, uciskających biodra i uda, brak ruchu i przetworzona, niezdrowa dieta. Choć u niektórych osób powstanie cellulitu wynika z zaburzeń hormonalnych lub predyspozycji genetycznych, wprowadzenie do codziennej rutyny aktywności fizycznej i modyfikacja jadłospisu są w stanie wpłynąć widocznie na poprawę stanu skóry.

Zwalczanie cellulitu – skuteczne metody

Choć oczywiście najskuteczniejszym sposobem gwarantującym gładką skórę, bez cellulitu, jest zdrowy styl życia, czasem czynniki genetyczne i hormonalne sprawiają, że samo zapobieganie temu defektowi estetycznemu nie wystarczy. Warto pamiętać, że przyczyna cellulitu znajduje się pod skórą – dlatego wszystkie kosmetyki mające walczyć z tym problemem stanowią jedynie placebo. Skuteczną metodą radzenia sobie z tym problemem jest jedynie wprowadzenie zdrowej diety, regularna aktywność fizyczna i dbanie o odpoczynek. Z tych wszystkich czynników, najważniejszy jest ruch. Podejmowany wysiłek stymuluje produkcję elastyny oraz kolagenu. Dzięki nim skóra zaczyna wyglądać zdecydowanie lepiej – sprawia wrażenie bardziej gładkiej, a cellulit staje się praktycznie niewidoczny. Formy aktywności, które wyjątkowo dobrze wpływają na walkę z cellulitem to przede wszystkim treningi typu cardio – jazda na rowerze, aerobik czy pływanie. Aby sport umożliwił osiągnięcie pożądanego efektu, warto pamiętać również o systematycznym odpoczynku. Wygodne łóżko z dobrze dopasowanym materacem to podstawa głębokiego snu, a tym samym – warunek dla pełnej regeneracji, na stronie SleepingHouse.pl znajdziesz materac idealny. Alternatywną możliwością jest skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Jednak nie eliminują one konieczności stosowania zdrowej diety i regularnego uprawiania sportu.

Cellulit jest częstym zjawiskiem, a wiele osób uważa, że jest on nieestetyczny i podejmuje liczne próby pozbycia się tego defektu. Podstawowym sposobem na przeciwdziałanie lipodystrofii jest zdrowe odżywianie i regularne uprawianie sportu.

Artykuł powstał przy współpracy z SleepingHouse.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij