Piwnica czy strych? Dylematy przy projektach domów

Etap projektowania domu to istotny moment, wymagający przemyślenia własnych potrzeb oraz oczekiwań względem każdego z pomieszczeń. Gruntowne przeanalizowanie swoich wymagań umożliwi bowiem dostosowanie rozkładu budynku oraz wszystkich jego elementów do indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Jednym z dylematów, które pojawiają się podczas projektowania domu jest wybór pomiędzy strychem a piwnicą. Poniżej przedstawiono krótkie zestawienie mocnych i słabych stron każdego z tych pomieszczeń, co może okazać się pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Piwnica – dodatkowa przestrzeń pod ziemią

Piwnica jako dodatkowe miejsce do magazynowania nieużywanych sprzętów oraz narzędzi, jak również przetworów na zimę może okazać się potrzebnym pomieszczeniem. Jednak jej wybudowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, o którym należy pamiętać.

W obszarach, gdzie poziom wód gruntownych jest stosunkowo wysoki, można spodziewać się, że podczas obfitych deszczów piwnica zostanie zalana – podobna sytuacja przyniesie właścicielom straty materialne, mogąc naruszyć stabilność budynku.

Projekty domów uwzględniające wyodrębnienie piwnicy są stosunkowo droższe w realizacji – budowa piwnicy może pochłonąć nawet dwadzieścia procent całej inwestycji budowlanej. Aspekt finansowy przemawia więc przeciw organizowaniu przestrzeni podziemnej.
Piwnica - dodatkowa przestrzeń pod ziemią
W przypadku, gdy projektowany dom ma być ogrzewany węglem, piwnica wydaje się jednak niezbędna – przechowywanie opału w wygodny i praktyczny sposób odbywa się właśnie w piwnicy. Warto jednak zaznaczyć, że w nowocześnie projektowanych budynkach ogrzewanie węglowe jest wybierane znacznie rzadziej, ustępując gazowym systemom grzewczym. Piec gazowy nie wymaga składowania opału, a do jego zamontowania niekonieczna jest duża przestrzeń pod ziemią – optymalna będzie niewielka kotłownia na parterowym poziomie budynku.

Architektura budynku uwzględnia nieraz stworzenie podpiwniczenia w innych celach – wyodrębnienie pomieszczenia podziemnego na garaż to kusząca propozycja, umożliwiająca zaoszczędzenie przestrzeni na podwórku. Jednak garaż pod ziemią wymaga utworzenia podjazdu, a kwestia ryzyka zalania samochodu stojącego w garażu podczas ulewnych deszczy wydaje się zniechęcająca.

Piwnica może także zostać przeznaczona na pralnię – ustawienie sprzętów do prania i suszenia w pomieszczeniu podziemnym umożliwia swobodną aranżację łazienki, która zyskuje na wolnej przestrzeni.

Piwnica to także adekwatne miejsce na domową siłownię lub warsztat.

Strych – zalety i wady nieużytkowych poddaszy

Plany domów, w których poddasze nie zostaje zaadaptowane na pomieszczenia mieszkalne, umożliwiają utworzenie strychu, który cechuje się wieloma atutami w odniesieniu do codziennego użytkowania domu.

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć jego funkcję buforową – w lecie ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń od dachu, z kolei zimą niweluje ryzyko ich wychładzania. Ponadto sprzyja wentylacji więźby dachowej oraz umożliwia wczesne wykrycie wad i usterek, powstałych w dachu oraz szybkie załatanie nieszczelności.

Strych, podobnie jak piwnica może służyć jako pomieszczenie do magazynowania nieużywanych, starych lub sezonowych przedmiotów. Korzystanie z niego może okazać się mało wygodne – konieczność wspinania się po drabince lub niejednokrotnie wąskich schodach może wydawać się uciążliwa, podobnie jak przemieszczanie się w nisko zadaszonym pomieszczeniu. Jednak pod względem pełnienia funkcji magazynowej strych sprawdza się całkiem dobrze.
Strych - zalety i wady nieużytkowych poddaszy
Analizując wspomniane powyżej aspekty pomieszczeń użytkowych, jakimi są strych oraz piwnica można zauważyć różnorodność mocnych i słabych stron obydwu rozwiązań – w odniesieniu do funkcjonalności, piwnica wydaje się bardziej praktyczna, jednak strych także posiada znaczące atuty użyteczne.

Podejmując decyzję o wyborze jednego z wspomnianych pomieszczeń warto wziąć pod uwagę własne oczekiwania i potrzeby – jeśli mieszkańcy posiadają dużą ilość magazynowanych akcesoriów, powinni zdecydować się na uwzględnienie w projekcie piwnicy lub strychu – przechowywanie przedmiotów w tych pomieszczeniach użytkowych wpłynie na schludne i estetyczne urządzanie domu. Brak zbędnych rzeczy w pomieszczeniach mieszkalnych zapewnia bowiem porządek i efekt ładu.

Uwzględniając własne preferencje, warto przeanalizować zalety oraz wady omówionych pomieszczeń i wybrać opcję, która jest najbardziej adekwatna do indywidualnych potrzeb domowników. Warto przy tym pamiętać, że wygoda i użyteczność to cechy szczególnie ważne w odniesieniu do projektowania domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij