Najbardziej bezpieczne soczewki kontaktowe to ...?

Najbardziej bezpieczne soczewki kontaktowe to …?

Zdecydowałeś się na wypróbowanie soczewek kontaktowych? A może korzystasz z nich już od dawna, ale pod wpływem jakiegoś impulsu masz wątpliwości, czy na pewno są one bezpieczne dla Twoich oczu? W takim razie trafiłeś w dobre miejsce, o czym świadczą badania, w których porównano różne typy soczewek kontaktowych właśnie pod względem bezpieczeństwa dla ludzkiego narządu wzroku. Które ten pojedynek wygrały?

Badania nad bezpieczeństwem soczewek kontaktowych dla oczu

71 osób, które wcześniej nie korzystały z soczewek kontaktowych zachęcono do eksperymentu. Grupę podzielono losowo na trzy mniejsze zespoły i każdemu z nich zalecono noszenie przez 3 miesiące, przez 10 godzin dziennie trzech różnych rodzajów soczewek kontaktowych. Zespołowi pierwszemu przypadły jednodniowe soczewki hydrożelowe, drugiemu jednodniowe silikonowo-hydrożelowe, a trzeciemu silikonowo-hydrożelowe planowej wymiany. Po upływie pierwszego oraz trzeciego miesiąca ochotników poddawano licznym badaniom okulistycznym oraz zachęcano do wypełniania kwestionariuszy, w których to odpowiadali na pytania o komfort w trakcie noszenia danych soczewek oraz po ich zdjęciu. Pewnie nie zaskoczy Cię fakt, że specjaliści zauważyli sporą różnicę w poszczególnych grupach. W każdej z nich badano m.in. poziom cytokin zapalnych (substancji wytwarzanych przez ludzki układ odpornościowy), przejrzystość łez oraz wykonano test Schirmera – ocenę zawartości wody w wydzielanych łzach. Grupa trzecia, korzystająca z soczewek planowej wymiany, charakteryzowała się podwyższonym poziomem niekorzystnych parametrów. Za to w grupie pierwszej wartości te były najniższe, a zatem najkorzystniejsze.

Badanie to jednoznacznie potwierdziło, że to, z jakich soczewek korzystamy ma bezpośredni wpływ na zdrowie i kondycję narządu wzroku. A także, że szkieł kontaktowych nie powinno wybierać się wyłącznie ze względu na komfort – łatwość korzystania czy cenę. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Za najbezpieczniejsze uznaje się jednodniowe soczewki kontaktowe.

Wygodnie nie zawsze znaczy bezpiecznie

Co ciekawe, podwyższony poziom cytokin zapalnych nie miał związku z komfortem odczuwanym przez osoby badane. Jest to niebezpieczeństwo, które nie daje wyraźnych objawów. Tym bardziej należy uznać, że w doborze soczewek kontaktowych powinien brać udział lekarz specjalista. To on, wykonując odpowiednie badania i analizując ich wyniki, może podjąć decyzję, jaki rodzaj soczewek będzie najzdrowszy, uwzględniając w tym tryb naszego życia, potrzeby i oczekiwania.

Dlaczego jednodniowe soczewki kontaktowe są najbezpieczniejsze?

Powszechnie uznaje się, że jednodniowe soczewki kontaktowe są mniej podatne na gromadzenie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, w tym groźnych bakterii i osadów białkowo-lipidowych, tworzonych w naturalnym procesie funkcjonowania narządu wzroku. To z kolei pociąga za sobą mniejsze ryzyko infekcji i chorób, a nawet pogorszenia jakości widzenia.

Źródło:

[1] Daily disposable contact lenses cause less damage to ocular surface. Healio.com

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij