Modne zegarki męskie

Analiza zachowań społecznych wyciąga na wierzch pewne uniwersalne mechanizmu, które działają w naszej przestrzeni społecznej. Jednym z nich jest percepcja statusu społecznego w odniesieniu do mężczyzn. Badacze zaobserwowali, że w bardzo dużej mierze rolę takiego wskaźnika pełni ubiór. Kiedyś było to bardziej zauważalne, jednak w obecnych czasach również jest możliwe wyartykułowanie swoistych elementów świadczących o pozycji zajmowanej przez daną osobę w środowisku, w którym się obraca.

Pokaż mi, co mają twoje ręce

Wśród przedstawicieli klas wyższych, jeszcze pół wieku temu, najbardziej popularnym gadżetem 'reklamującym’ zajmowaną pozycję, był zegarek. W zdecydowanej większości dotyczyło to mężczyzn, którzy poprzez ten niewielki przedmiot mogli podkreślać swoją zamożność czy prestiż. Modne zegarki męskie były więc szczególnego rodzaju komunikatorem w społeczności, dzięki którego pożądane osoby (najczęściej chodziło o kobiety) mogły rozpoznawać bliskie sobie jednostki. Pomagało to w konserwacji struktury społecznej oraz pomagało w reprodukcji zajmowanych stanowisk, a więc – w konsekwencji – zasklepianiu istniejących hierarchii, nierówności. Jest to niezwykle intrygujący badawczo wątek. Okazuje się bowiem, że poza najbardziej widocznymi elementami świadczącymi o zajmowanym statusie, a więc garniturze, butami, niezwykle ważną rolę pełniły także i te bardziej subtelne, jak na przykład zegarki męskie.

Jak to wygląda dzisiaj?

W społeczeństwie zaszły bardzo duże zmiany. Nikt już nie powie, że wyznacznikiem statusu jest koniecznie ten, albo ten element, który w zeszłym stuleciu odgrywał ważną rolę. Jednakże pewne mechanizmy nie uległy wcale zmianie. Obecnie to również wspomniane gadżety mogą pełnią rolę weryfikatora pozycji społecznej danej osoby. Z tymże będzie to jawny komunikat wyłącznie dla innych osób obracających się wewnątrz określonej warstwy społecznej. Dzisiaj to zegarki męskie casio mogą pełnić te same funkcje, co niegdysiejsze elitarne egzemplarze. Wszystko tak na prawdę zależy od obowiązujących w danym momencie zwyczajów, które wyznaczają trendy i sposoby postrzega ludzi. Przestrzeń mody zawsze pełniła podobne funkcje, jednakże w obecnym świecie punkt ciężkości się jeszcze bardziej zradykalizował. Oznacza to, że coraz mniej osób potrafi – czy raczej jest świadomych – rozpoznać istniejące podziały, co czasami może wywołać niezamierzone kłopoty. Na przykład kobieta pretendująca do należenia do sfery wyższej, może się poczuć niezręcznie, kiedy komunikaty przez nią wysyłane, nie zostaną przez nikogo poprawnie zinterpretowane. Posługiwanie się prawidłowymi kodami kulturowymi jest podstawą współżycia w społeczeństwie.

Moda a pozycja

Dotychczasowy wywód znacząco opierał się na założeniu, że to moda wyznacza w pewnym stopniu hierarchię w społeczeństwie. Inne więc mogą mieć znaczenie zegarki męskie timex w komunikowaniu pozycji społecznej, a zupełnie różne znaczenie mogą obierać pozostałe elementy człowieczej garderoby. Chociaż może się to komuś wydać nieprawdopodobne to jednak jest w dalszym ciągu tak, że to ubiór przyczynia się do tego jak nas ludzie postrzegają. Są to pewne bardzo często nieuświadomione elementy naszej psychiki, które podświadomie wpływają na nasze wybory. Wieloletnie badania udowadniają, że właśnie tak dokonuje się znacząca część zmian społecznych. Reprodukowane są pozycje i układy, a pomocne są w tym wszelkie kody kulturowe. Można to bez trudu zaobserwować na przykładzie społeczeństw rozwiniętych – takich jak Francja bądź Niemcy – ale również ich na przykładzie państw rozwijających się. Moda jest bezpośrednio sprzężona z zajmowaną pozycją w społeczeństwie, co niektórym osobom zaczęło chyba umykać z pola percepcyjnego. Być może nie widać tego tak mocno na naszych ulicach, ale najprawdopodobniej gdyby każdy zdecydował się poświęcić trochę swojego czasu na analizę ludzkich zachować w tej materii, do dostrzegłby pewne swoiste prawidłowości.

A co z naszym gustem?

Zasadne w tym wymiarze zdaje się być pytanie o rolę gustu w podejmowaniu przez nas różnorodnych decyzji. Bo czy to jest tylko tak, że to społeczeństwo decyduje 'za nas’? Czy może fakt upodobania sobie w danym konkretnym produkcie (jak zegarki męskie diesel) jest wywoływany przez nasze wewnętrzne zapatrywanie? Psychologia nie udziela bezpośredniej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Wydaje się, że jest to na tyle złożona kwestia, iż nie da się w prosty sposób wyrokować, które stronnictwo ma rację. Najprawdopodobniej składa się na nasze decyzje konglomerat czynników, który w jakimś stopniu determinuje i nasze gusta. Nie w całości i bezpośrednio jednakże. Co to dla nas oznacza? Na pewno spokój i po prostu większą świadomość, że poza naszymi wewnętrznymi upodobaniami, są jeszcze rzeczy, które działają na nas z zewnątrz. Lubienie zegarków może wypływać z nas samych, ale może równocześnie być naszym nieświadomym nośnikiem informacji dla społeczeństwa. Informacji o zajmowanej przez nas pozycji, czy pozycji, do zajęcia której pretendujemy. Jest to niezwykle ciekawe zagadnienie, warte naszej uwagi. Analiza zachowań społecznych wyciąga na wierzch pewne uniwersalne mechanizmu, które działają w naszej przestrzeni społecznej. Jednym z nich jest percepcja statusu społecznego w odniesieniu do mężczyzn. Badacze zaobserwowali, że w bardzo dużej mierze rolę takiego wskaźnika pełni ubiór. Kiedyś było to bardziej zauważalne, jednak w obecnych czasach również jest możliwe wyartykułowanie swoistych elementów świadczących o pozycji zajmowanej przez daną osobę w środowisku, w którym się obraca.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym e-watches.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij