Jaki rower kupić dla dziecka?

Z jazdy na rowerze niewątpliwie wynika wiele dobrego. Przede wszystkim, każdy rowerzysta poprawia swoje zdolności oddechowe. Jazda na rowerze jak nic innego pomaga bowiem poszerzyć płuca. Ponadto, kolarstwo wpływa pozytywnie na nasze zdrowie jeszcze na kilka innych sposobów. Dlatego też, warto od najmłodszych lat uczyć nasze dzieci jazdy na rowerze, aby jak najszybciej ją pokochały.

Artykuł przygotowany przez sklep rowerowy rowerzysta.pl.

Od czego zacząć?

Niewątpliwie, dziecko które ma dopiero 2 czy 3 lata nie będzie potrafiło nauczyć się jazdy na tradycyjnym rowerze z pedałami. Jednakże, nie oznacza to wcale, że nie istnieją rowery dla dzieci w tym wieku. Dzieci, które nie ukończyły jeszcze 4 roku życia zwykle jeżdżą na tak zwanym roweru biegowym. Nazwa roweru wzięła się stąd, że dziecko korzystające z roweru biegowego rzeczywiście po części jedzie, a po części biegnie.

Biegowe rowery dla dzieci nie mają pedałów. Nie są one potrzebne, gdyż rowery te nie posiadają również łańcucha, ani też żadnego innego napędu. Dlatego też, aby rower się poruszał dziecko musi stale odpychać się nogami. Tak więc jazda na tego typu rowerze jest zupełnie inna od jazdy na zwykłym rowerze, tym nie mniej również jest bardzo korzystna. Największa korzyść to oswajanie się dziecka z rowerem. Bez wątpienia, dzieci jeżdżące na rowerach biegowych w późniejszym czasie łatwiej uczą się jazdy na zwykłych rowerach. Wynika to zapewne między innymi z ich pozytywnego nastawienia do jazdy na rowerze, którą znają dosłownie od najmłodszych lat.

Jakie rowery dla dzieci powyżej 4 roku życia?

Wydaje się, że najodpowiedniejszym momentem na kupno roweru z pedałami jest 5 rok życia dziecka. Tym nie mniej, nie tyle ważny jest tu wiek co wzrost dziecka. Dlatego też, rowery dla dzieci, które posiadają pedały, dla niektórych dzieci będą odpowiednie gdy te skończą 4 lata, a dla niektórych zdecydowanie później. Uważa się, iż dziecko powinno mieć przynajmniej 1 metr wzrostu, aby mogło rozpocząć naukę jazdy na rowerze z napędem.

Jeśli chodzi o pierwsze rowery dla dzieci, to zwykle rozmiary ich kół to 16″ i 20″. Ponadto, praktycznie zawsze konieczne jest dokupienie dwóch dodatkowych kółek, które przymocowuje się do tylnego koła. Te dodatkowe małe kółka mają zapewnić dziecku utrzymanie równowagi. Jak się jednak okazuje, czasami, dziecko które ma za sobą doświadczenie jazdy na wspomnianym wcześniej rowerze biegowym wcale nie potrzebuje żadnego wsparcia jeśli chodzi o utrzymanie równowagi na zwykłym rowerze z pedałami.

Rowery dla dzieci w starszym wieku

Ostatnim typem rowerów dla dzieci są rowery, które niewiele różnią się od rowerów, na których jeżdżą dorośli. Ten typ rowerów zwykle ma koła 24″, tak więc jest to już całkiem duży rozmiar. Warto w tym miejscu zauważyć, że niektóre rowery dla dorosłych mają rozmiar kół 26″ tak więc jest to niewiele więcej.

Generalnie, wzrost jaki jest wymagany, aby dziecko mogło wsiąść na rower z kołami 24″ to 120 centymetrów. Mniejsze dziecko prawdopodobnie nie będzie po prostu w stanie dostać do pedałów. Większość dzieci we wczesnym wieku szkolnym ma już 120 cm wzrostu, tak więc to jest właśnie czas, w którym mogą one zacząć jazdę na rowerze budowom zbliżonym do roweru dla dorosłych.

Warto pamiętać, że rowery dla dzieci przede wszystkim powinny być bezpieczne. Dlatego też, kupujmy dzieciom jedynie takie rowery, co do których mamy pewność, że nie ulegną awarii podczas jazdy. Ponadto, nie warto zbyt wcześnie kupować dzieciom dużych rowerów. Zdecydowanie warto zacząć od roweru biegowego i czekać z zakupem większego roweru, aż dziecko urośnie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij