Jak dobrać szampon, odżywkę do włosów?

Nie jest tajemnicą, że szampony mogą rożnie wpływać na poszczególne rodzaje włosów. Zazwyczaj podczas zakupów tego typu kosmetyków kierujemy się tym, czy nasze włosy są suche, czy przetłuszczające się. Prawda jest jednak taka, że kwestii, które powinniśmy brać pod uwagę, jest znacznie więcej, a właściwe określenie swojego typu włosów i skóry głowy stanowi klucz do dobrego doboru zarówno szamponu, jak i odżywki.

Jak określić typ włosów i skóry głowy?

Wybierając odpowiednią odżywkę, należy brać pod uwagę to, jaki mamy typ włosów, natomiast przy wyborze szamponu ważniejsza jest skóra głowy. Zdarza się tak, że nasada włosów wykazuje zupełnie inne cechy niż końce włosów, a wtedy dobór odpowiednich kosmetyków jest nieco bardziej skomplikowany. Najczęstsza jest sytuacja, w której skóra głowy jest tłusta, a końce włosów przesuszone. Wtedy konieczne jest stosowanie silnie nawilżających szamponów oraz odżywek nakładanych na końce włosów, które będą je chronić. Inne porady na temat tego, jak dobrać szampon podpowiada też abcstylu.pl.

Chcąc dobrze określić swój typ włosów, należy się im bardzo dokładnie przyjrzeć. Osoby interesujące się tym tematem na pewno zwróciły uwagę na to, że kluczowa jest tu porowatość, czyli zdolność włosów do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Wyróżnia się trzy stopnie porowatości:

– niska,

– średnia,

– wysoka.

Niska porowatość włosów oznacza, że słabo wchłaniają substancje odżywcze, ale jednocześnie dobrze utrzymują nawilżenie. Wysoka porowatość natomiast ułatwia przyswajanie składników zawartych w odżywkach i szamponach, niestety dużo szybciej takie włosy ulegają wysuszeniu. Istnieje kilka sposobów na to, by określić swój typ włosów. Najprostszy polega na tym, aby chwycić kosmyk włosów i przesuwać po nim palcem w stronę głowy. Jeśli palec będzie przesuwał się gładko, to nasze włosy są niskoporowate.

Jak dobrać szampon i odżywkę do włosów?

W przypadku włosów o niskiej porowatości najlepiej sprawdzą się kosmetyki na bazie oleju kokosowego i aloesu. Szampon powinien być pozbawiony silnych substancji oczyszczających, delikatny i nawilżający, nadający się do częstego stosowania. Odżywka powinna być również nawilżająca i nieobciążająca włosów.

Włosy średnioporowate mogą być matowe i szorstkie, czasem trudno je rozczesać. Aby zadbać o dobrą kondycję i piękny wygląd włosów tego typu należy używać szamponów pozbawionych SLS oraz odżywek, które mają w składzie emolienty. Dobrym zwyczajem jest również nakładanie na same końce kilku kropel olejku lub serum przeznaczonego do włosów o średniej porowatości.

Włosy wysokoporowate mogą wymagać częstego mycia, dlatego też szampon powinien być delikatny, pozbawiony silnych detergentów. Odżywka powinna nie tylko chronić włosy, ale również ułatwiać rozczesywanie. Co jakiś czas (np. raz na dwa tygodnie) warto je umyć szamponem silnie oczyszczającym, po którym należy nałożyć maskę o działaniu mocno odżywczym. Ponadto wskazane jest olejowanie włosów wysokoporowatych raz w tygodniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij