Forma po porodzie? Tylko z rowerem fitness!

Ciało matki po porodzie wymaga przede wszystkim odpoczynku. Dla każdej kobiety bardzo ważne jest, jak najszybsze powrócenie do figury sprzed ciąży. Jednak w tym przypadku nie należy się z niczym spieszyć. Jedne kobiety będą gotowe do pierwszych delikatnych ćwiczeń już kilka dni po porodzie, inne będą potrzebowały więcej czasu.

Musimy pamiętać, że poród jest ogromnym wysiłkiem zarówno psychicznym, jak i fizycznym dla każdej kobiety, dlatego najpierw postawmy na regenerację. A przy wyborze odpowiedniego czasu na rozpoczęcie aktywności fizycznej powinniśmy się kierować głównie własnymi odczuciami. I nie zmuszać się do niczego.

Pierwsze ćwiczenia, kiedy zacząć?

Trenerzy personalni, którzy specjalizują się w fitnessie dla młodych mam, zalecają, aby pierwsze dłuższe ćwiczenia wykonywać po okresie 6 tygodni od rozwiązania w przypadku porodu naturalnego, i po 10 tygodniach w przypadku cesarskiego cięcia.

Od jakich ćwiczeń zacząć najpierw?

Już w pierwszych dniach po porodzie, warto stopniowo skłaniać organizm do pracy. Nie są to w prawdzie ćwiczenia w pełnym znaczeniu tego słowa, a jedynie rozruch ciała. W ciągu dnia spinaj mięśnie dna miednicy i pośladków na 10 sekund. Staraj się spacerować z dzieckiem na rękach, na początek będzie to doskonały fitness.

Okres popołogowy, to czas, kiedy można zacząć intensywniej ćwiczyć?

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, każda kobieta, powinna wg tego, jak się czuje, określać dogodny moment dla rozpoczęcia ćwiczeń. Przyjmuje się, jednak, że okres popołogowy (czyli po 6 tygodniach) jest czasem bezpiecznym do ich rozpoczęcia. Specjaliści zalecają, aby pierwszymi ćwiczeniami były basen i jazda na rowerze.

Jaki rower będzie dobry dla młodej mamy?

Producenci rowerów są zgodni, że najlepszy wyborem, będzie w tym przypadku rower fitnessowy. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na bardzo niską masę roweru. Łączy on w sobie cechy dwóch rodzajów rowerów: szosówki i roweru trekkingowego. Dlatego czasem nazywany jest również rowerem hybrydowym.

Rowery fitnessowe cechują się bardzo ciekawym design, który na pewno wpadnie w oko każdej kobiecie. Wiele z nich geometrią przypomina rower trekkingowy, ale nie posiada żadnych dodatkowych akcesoriów. Bez problemu można je jednak zamontować, gdyby młoda mama sobie tego zażyczyła.

Hybrydy wiele osób określa jako rowery, które sprawdzą się w każdym terenie. Będą radzić sobie zarówno w terenie miejskim, jak i po zamontowaniu opon z bieżnikiem również w terenie mniej zurbanizowanym.

Czym rower fitness różni się od szosówki?

Przede wszystkim pierwsze co przychodzi na myśl, to prostą kierownicą. Dla amatora, w tym przypadku amatorki, jazdy rowerem będzie ona o wiele wygodniejsza od typowej szosowej zagiętej kierownicy. Znawcy rowerów, często przesiadając się na fitnessówkę, taką jak rowery Focus, mówią, że o kolejnej przesiadce na inny typ roweru nie chcą nawet myśleć.

Mama – mistrz szybkości

Jazda na rowerze w okresie popołogowym sprawi, że szybciej powrócisz do formy (a może i nawet zdobędziesz formę życiową), a dzięki rowerowi fitnessowemu na pewno zawojujesz każdą drogę. Rower fitnessowy, dzięki cechom roweru szosowego, będzie umożliwiał szybkie poruszanie się po mieście. A zastąpienie amortyzacji, sztywnym widelcem, i brak obciążających akcesoriów tylko mu to ułatwi. A Ty będziesz mogła rozwinąć skrzydła, jak tylko tego będziesz chciała.

Wybór roweru fitnessowego

Producenci rowerów fitnessowych nierzadko potrafią nas w tym przypadku zaskoczyć. Problem bierze się z tego, że jedni rower fitness interpretują jako lekką wersję roweru trekkingowego – czyli taką bez dodatkowych akcesoriów, błotników, oświetlenia, bagażnika, o pompce już nie wspominając – a inni znowu jako szosówkę z łagodniejszą geometrią (nie wymuszającą aerodynamicznej postawy) i prostą kierownicą.

Dlatego przy wybieraniu roweru warto się do niego przymierzyć i sprawdzić, czy będzie on dla nas po prostu wygodny. Ciekawe propozycje rowerów fitnessowch oferuje firma Focus. Rowery Focus cechują się dużą wytrzymałością i mają bardzo atrakcyjne dla oka design.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij