Czym kierować się podczas zakupu dalmierza laserowego

Czym kierować się podczas zakupu dalmierza laserowego?

Dalmierz laserowy to w zasadzie urządzenie niezbędne w budownictwie. Wyparł on z użycia zarówno model optyczny, jak i elektromagnetyczny. Jest doceniany głównie ze względu na wygodę użycia. To mianowicie produkt niezawodny: daje dokładne wyniki w ekstremalnie szybkim czasie. Nie każdy dalmierz dostępny na rynku będzie jednak spełniał nasze oczekiwania. Czym więc kierować się podczas zakupu?

Zasięg

Przede wszystkim jakość dalmierza laserowego określa się na podstawie jego zasięgu. Narzędzie działa bowiem na zasadzie wysyłania wiązki lasera i mierzenia czasu, jaki upłynie do jej odbicia. Na tej podstawie określa odległość obiektu, od którego światło się odbiło. Większość modeli działa prawidłowo na odcinku do 40 – 80 metrów, lecz te najlepsze wskażą dokładny wynik nawet w przypadku 500-metrowego oddalenia. W teorii droga lasera może zostać zaburzona, więc im większa odległość, tym mniej wiarygodny pomiar. Nie jest to jednak problem dotyczący podstawowych potrzeb budowlanych.

Jakość wykonania

Zawsze warto zwracać uwagę na markę i jej opinie. Powinno się wybierać dalmierze laserowe zaufanych producentów, gdyż te najtańsze mogą dawać niedokładne wyniki bądź psuć się w trudnych warunkach. Im lepszy układ optyczny jest zastosowany w urządzeniu, tym mniejsze szanse na zakłócenie drogi wiązki. A to oznacza większą precyzję pomiaru i bardziej wiarygodne wyniki.

Wielkość plamki świetlnej

Im mniejsza jest plamka świetlna lasera w danym urządzeniu, tym dokładniej można wybrać miejsce pomiaru. To o tyle ważne, że wiązka światła może nie być idealnie prostopadła do powierzchni, od której mierzy się odległość. Wielkość plamki zależy oczywiście od tego, z jak daleka dokonuje się pomiaru.

Funkcje dodatkowe

Dalmierze laserowe mogą być wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, które niejednokrotnie okażą się bardzo przydatne na placu budowy. Najczęściej spotykane to:

  • obliczanie powierzchni i objętości,
  • pomiar kątów nachylenia,
  • funkcja pomiaru ciągłego,
  • pamięć ostatnich pomiarów,
  • funkcja wysokościomierza,
  • funkcje trygonometryczne.

Dalmierz laserowy to atrakcyjna alternatywa dla urządzeń ultradźwiękowych i optycznych. Dokonuje pomiarów z dokładnością do jednego milimetra i daje wyniki niemal natychmiast. Jest to zatem narzędzie szybkie, niezawodne i bardzo precyzyjne. Znajdzie zastosowanie nie tylko w profesjonalnym budownictwie, ale też w użytku indywidualnym. Dalmierze laserowe często oferują więcej niż tylko pomiary odległości, dlatego warto wybrać model, który idealnie spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Więcej na: wasserman.eu

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij