5 obrazków z Chin, jakich nie znajdziecie w podręczniku

Przeciętnemu Europejczykowi Chiny kojarzą się z herbatą, porcelaną, chińskimi sztukami walki, chińską kuchnią, z Pekinem i Szanghajem. Ale Chiny to nie tylko to. Państwo Środka ma do zaoferowania dużo więcej niż jedzenie i kung-fu. Może się poszczycić jedną z najstarszych kultur na świecie, bogatą historią i wspaniałymi zabytkami.

Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem geograficznym i klimatycznym. Przeważają góry i wyżyny, ale nie brakuje obszarów pustynnych i malowniczych plaż nad wodami Morza Chińskiego. Trzeba jednak mieć świadomość, że jedna kilkutygodniowa wycieczka do Chin to za mało, pozwoli zobaczyć tylko ułamek bogactwa tego kraju. Dlatego na wycieczki zagraniczne do Chin należy wybrać się nie jeden raz.

Święte góry

Pierwszy przystanek na trasie wycieczki do Chin, od którego nie wypada nie zacząć to miasto Datong, znajdujące się 7 godzin jazdy pociągiem na zachód od Pekinu. Jest to świetna baza wypadowa do słynnych Grot Wzgórza Chmur ze wspaniałymi świątyniami skalnymi.

Wykute w grotach 53 świątynie zajmują teren ok.1 km kwadratowego. Drugą zachwycającą rzeczą jest, wymykający się prawom grawitacji Wiszący Klasztor zbudowany na pionowo wznoszących się blokach skalnych. W naturalnych jaskiniach i zagłębieniach skalnych wykuto 40 sal, składających się na świątynię, a następnie dobudowano do nich drewniane fasady wsparte na belkach. Całość połączona jest za pomocą kładek i mostów.

Uroki południa

Zmieniamy klimat na subtropikalny i udajemy się do Kantonu nad Morzem Południowochińskim. Zachwyci nas znajdująca się tu Świątynia Pięciu Geniuszy z 5-cio tonowym brązowym dzwonem pochodzącym z dynastii Ming, Świątynia Sześciu Figowców i znajdująca się na jej terenie 9-cio piętrowa Pagoda Kwiatów.

Jeśli już będziemy w tym rejonie warto wyruszyć 25 km na zachód do miasta Foshan znanego ze Świątyni Przodków. To tu została wynaleziona sztuka walki spopularyzowana przez Brusa Lee. I jeszcze jedno miasto w tym regionie warte odwiedzenia – Xiamen. Główną atrakcją Xiamen jest wyspa Gulangyu, do której dopływa się promem. Zwiedzamy tu Podwodny Świat czyli znakomite akwarium, a także najwyższy punkt wyspy Słoneczną Skałę.

Przecudne krajobrazy wapiennych gór

Pozostańmy jeszcze na południu i udajmy się do leżącego na północny zachód od Kantonu miasta Guilin. Okolice tego miasta są wyjątkowo piękne. Formacje wapienne zostały wypiętrzone tu przez dno pradawnego morza, wiatry i deszcze nadały im niesamowite kształty, a woda wydrążyła labirynty jaskiń. Po wjechaniu do miasta od razu przykuwa uwagę 150-metrowe wzgórze Szczyt Samotnej Piękności. Prowadzi na niego 300 stopni, ale po dotarciu na szczyt w nagrodę ujrzymy piękną panoramę miasta. W Guilin roi się od jaskiń.

Mamy tu Jaskinię Zwróconej Perły, Jaskinię Ukrytego Smoka i Jaskinię Trzcinowego Fletu, nazwaną tak od rosnącej kiedyś u jej wejścia trzciny. Najważniejszą częścią jaskini są Kryształowy Pałac Smoczego Króla i urokliwe podziemne jezioro. Na północny zachód od Guilin znajduje się duża atrakcja tego rejonu – tarasowe wzgórza z polami ryżowymi. Jeśli udamy się południe od Guilin dotrzemy do miasta Anshum, stanowiącego bazę wypadową do wodospadów i okolicznych jaskiń. W jaskini Longgong największą atrakcją jest przejażdżka statkiem po najdłuższej podziemnej rzece Chin.

Przecudna prowincja Yunnan

Z południa Chin nie chce się wyjeżdżać, ciągnie nas do prowincji Yunnan. Żaden inny rejon Chin nie może pochwalić się takim zróżnicowaniem – na północy prowincji dominują góry i klimat umiarkowany, a na południu króluje tropikalna roślinność. Głównym miastem jest Kumming, w okolicach którego znajduje się wiele świątyń. Najpopularniejsze to Świątynia Bambusowa i grupa trzech świątyń na Zachodnich Wzgórzach.

Inną atrakcją Kummingu jest Muzeum Prowincji Yunnan, gdzie znajdują się wykopane w okolicy szczątki dinozaura. W całym rejonie można spotkać skalne twory, ale najbardziej urzekający jest Kamienny Las, zajmujący obszar 80 ha. Na północny zachód od Kumming znajduje się miasto Lijiang, nad którym dominuje Śnieżna Góra Nefrytowego Smoka. Turyści pragnący bliżej poznać góry właśnie stąd jadą dalej na północ, gdzie znajduje się słynny Wąwóz Skaczącego Tygrysa. Różnica wysokości od szczytów do dna wąwozu, którym płynie Jangcy, wynosi 3900 m.

Historyczny szlak

Na koniec największa atrakcja w przedstawionym przeze mnie rankingu. Udajemy się na północ na trasę słynnego Jedwabnego Szlaku. Podróż zaczynamy od Lanzhou. Szybko zwiedzamy Muzeum Prowincji i wsiadamy do pociągu, by wśród malowniczych pustynnych pejzaży z jednej strony i ośnieżonych szczytów gór z drugiej, udać się do Jiayuguan, gdzie zwiedzamy Wieżę Dzwonu i Wieżę Bębnów. Następny przystanek to Urumqi. Stąd wyruszamy na wycieczkę do Niebiańskiego Jeziora.

Po drodze mija się niezapomniane krajobrazy. Nad jeziorem można zatrzymać się na dłużej i zamieszkać w jurtach, korzystając z gościnności tubylców. Końcowy przystanek Jedwabnego Szlaku to Kashi. W centrum miasta znajduje się największy w Chinach meczet, a w nim Wielka Sala Modlitwy, która podczas świąt religijnych może pomieścić 50 tys. muzułmanów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij