Cegła czy silikat? – jak zaoszczędzić na budowie domu

Budowa domu to wyjątkowo kosztowne przedsięwzięcie – budżet obejmuje zarówno stworzenie projektu budynku, niezbędne materiały budowlane, jak i wykonanie wszelkich prac. Osoby decydujące się na budowę własnego domu niejednokrotnie usiłują znaleźć sposoby, na zaoszczędzenie pieniędzy, które pochłania budowa.

Poniżej przedstawiono kilka wskazówek, na które należy zwrócić uwagę podczas budowy domu.

Materiały budowlane – źródło oszczędności bez obniżania jakości

Projekty domów uwzględniają użycie określonych materiałów budowlanych, które nie zawsze okazują się korzystne pod względem finansowym dla inwestora – krótko mówiąc, właściciel nowo powstającego budynku nie zawsze jest gotowy pokryć koszty, wiążące się ze ścisłym przestrzeganiem stworzonego projektu oraz zakupem oryginalnych i markowych materiałów budowlanych.

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się wykorzystanie zamienników materiałów budowlanych, które spełniają podobne funkcje i mogą być użyte w zamian za uwzględnione w projekcie elementy – każdorazowe użycie zamienników należy jednak skonsultować zarówno z projektantem, jak i ekipą wykonującą prace budowlane, w celu upewnienia się o słuszności i adekwatności wykorzystania danego zamiennika.

Istotne aspekty wyboru materiałów budowlanych

Decydując się na zakup materiałów budowlanych, warto zastanowić się nad własnymi preferencjami, odnoszącymi się do oczekiwanego efektu.Istotne jest określenie, z czego można zrezygnować w celu zaoszczędzenia pieniędzy, a co stanowi fundamentalny aspekt, konieczny do uwzględnienia.
Istotne aspekty wyboru materiałów budowlanych
Jednym z elementów wartym zastanowienia jest stopień izolacji, zarówno cieplnej, jak i akustycznej – dom utrzymujący uzyskaną temperaturę wydaje się nie do przecenienia, wymaga jednak wykorzystania dobrej jakości materiałów oraz dobrej warstwy izolacyjnej. W ocieplenie domu trzeba więc zainwestować, jednak podobna inwestycja zwraca się podczas użytkowania, umożliwiając późniejsze oszczędności na ogrzewaniu.

Izolacja akustyczna odnosi się do tłumienia hałasów – zarówno z zewnątrz budynku, jak i pomiędzy pomieszczeniami w domu. Wydaje się, że warto wybierać materiały budowlane, które gwarantują wysoki stopień izolacyjności – zapewni to komfort podczas przebywania w domu oraz zniweluje efekt hałasu, słyszanego z okolicznych ulic.

Silikat w budowie domów – zalety

Stawianie domów może odbywać się przy użyciu różnego rodzaju materiałów – ich wybór określany jest już na etapie projektu, gdyż stanowi kluczową i fundamentalną kwestię.

Dom murowany z silikatów staje się coraz częściej podejmowanym wyborem, gdyż materiał ten cechuje się wieloma atutami w odniesieniu do branży budowlanej, będąc jednocześnie jedną z tańszych propozycji.

Warto zaznaczyć, że wszelkie wyroby silikatowe to ekologiczna i w pełni naturalna opcja, przeznaczona do wykonywania prac budowlanych. Cegły, bloczki oraz różnego rodzaju kształtki to elementy wykonane z silikatu, umożliwiające wygodne i sprawne stawianie ścian.
Silikat w budowie domów - zalety
Silikat stanowi optymalny zamiennik dla klasycznego rozwiązania, jakim jest cegła. Jego użycie jest adekwatne podczas budowy ścian konstrukcyjnych, jak i działowych – należy jednak pamiętać, że ściany zewnętrzne stawiane z silikatów muszą być odpowiednio ocieplone, żeby uzyskać prawidłowe właściwości izolacyjne.

Należy nadmienić, że wyroby silikatowe cechują się wysokimi właściwościami izolacyjnymi, dzięki czemu korzystnie wpływają na utrzymanie temperatury wewnątrz domu – dzięki akumulowaniu się ciepła w ścianie, dom ochładza się w dużo wolniejszym tempie. Ponadto ściany silikatowe charakteryzuje dobra izolacja akustyczna – hałas z zewnątrz budynku jest więc skutecznie tłumiony.

Elewacja domu – kluczowe aspekty

Budując dom z silikatu można pokusić się o rezygnację z użycia tynku i farby – zapewni to swego rodzaju oszczędność, zarówno finansową, jak i czasową, nie obniżając jednocześnie wizualnego efektu – silikat bowiem prezentuje się wyjątkowo estetycznie.

Producenci silikatu zaznaczają jednak, żeby odkrytą elewację pokryć warstwą środka impregnującego, który stworzy barierę zabezpieczającą, chroniącą elewację przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Decydując się na pokrycie elewacji tynkiem oraz farbą koniecznie należy wybierać środki przeznaczone do użytku zewnętrznego – cechują się one bowiem niezbędnymi właściwościami, przede wszystkim odporności na niekorzystne i skrajne warunki atmosferyczne.

Warto pamiętać, że budowa oraz urządzanie domu to czynności wykonywane na lata – lepiej więc użyć lepszej jakości materiałów, które zniwelują konieczność rychłego przeprowadzania remontu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij