Basen wbudowany czy naziemny – który lepiej zbudować przed domem?

Basen w ogrodzie jest synonimem luksusu, wygody i radości. Często można zobaczyć go na scenach z amerykańskich filmów. Jak wygląda to w naszym kraju?

Artykuł powstał we współpracy z producentem basenów Pool Design Company

A może wykopiemy basen?

Okazuje się, że wybudowanie basenu nie musi wcale być drogie, a czasy kiedy mogli sobie na to pozwolić jedynie milionerzy, dawno już przeminęły. Najlepiej jest uwzględnić jego budowę już w projekcie domu oraz wykonać obie konstrukcje jednocześnie.

Dzięki temu nie będzie konieczne rozkopywanie już urządzonego ogrodu. Jeżeli jednak na pomysł sprawienia sobie basenu wpadliśmy wiele lat po zakończeniu budowy domu, to nic straconego!

Należy jednak najpierw sprawdzić stan gruntów, by poprzez nowe prace nie zagrozić stabilności dotychczas postawionych zabudowań. Jeżeli werdykt po oględzinach specjalisty jest pozytywny, pozostaje już jedynie sprawdzić, który producent basenów proponuje wyroby o najlepszej jakości i jej proporcji do ceny. Warto uwzględnić przy tym podstawową różnicę, jaka występuje między basenami wbudowanymi i naziemnymi.

Jakie warunki muszą być spełnione by móc wybrać basen wbudowany?

Baseny wbudowane zdecydowanie lepiej sprawdzają się na większych działkach, ponieważ wymagają określonego otoczenia. Naziemne natomiast można wznosić niemal wszędzie, pod warunkiem że stan podłoża na to pozwala. Na sezon zimowy można natomiast złożyć je i schować do garażu.

Producent basenów ogrodowych, niezależnie od tego który z nich zostanie przez nas wybrany, zaproponuje trwały wyrób, posiadający co najmniej kilka ciekawych opcji, takich jak: hydromasaż, filtr wody, ogrzewanie i inne. Warto więc zwrócić uwagę również na modele naziemne, ponieważ może się to wiązać z duża oszczędnością.

Podłoże dla basenu

Wbudowany basen wymaga również odpowiedniego podłoża, którego poziom wód gruntowych pozwoli na jego obecność. Innym warunkiem, który należy sprawdzić, jest to czy pod powierzchnią ogrodu nie przepływają rury, które stanęłyby na przeszkodzie w zbudowaniu konstrukcji.

Jeżeli ma ona posiadać powierzchnię większą niż 30 m2, należy również powiadomić o planach jej budowy organ nadzoru budowlanego. Aranżacje naziemne można natomiast stawiać niemal wszędzie i nie trzeba się nikogo pytać o zgodę.

Basen plastikowy prezentuje świetną relację ceny do jakości. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, jeżeli porównać go np. do konstrukcji marmurowych. Wymagają one bowiem dużo większego nakładu pracy i obecności fachowców, a i sam materiał jest droższy. Dostępne są również niecki stalowe, z reguły jednak częściej wybierane do pomieszczeń niż do domów.

Niektórzy wykonawcy proponują także wykonanie niecek drewnianych. Niezależnie od podjętej decyzji, należy pamiętać o konieczności serwisowania osprzętu takiego basenu zarówno przed sezonem letnim, jak i przed zimą. Składany basen naziemny wystarczy natomiast po prostu złożyć i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Jakie zalety posiada basen naziemny?

Jest to zdecydowanie tańsze oraz – zazwyczaj – szybsze rozwiązanie. Szczególnie opłaca się ono tym, którzy nie chcą przez cały rok doglądać basenu, dbać o jego dobry stan i przejmować się, jeżeli panujące zimą mrozy przekroczą zakładane pułapy.

Inną zaletą basenu naziemnego jest to, że nie jest wymagana żadna zgoda na jego wzniesienie. Przeciwieństwem są baseny wbudowane (wgłębione), które trzeba zgłaszać do organu nadzoru budowlanego, jeżeli mają powierzchnię większą niż 30 m2.

Wykorzystane w produkcji tego typu urządzeń materiały sprawiają, że są one bardzo trwałe. Używa się do ich stworzenia kilku różnych, dokładnie przebadanych substancji, odpornych na uszkodzenia mechaniczne.

Producent basenów ogrodowych z reguły podaje warunki, jakie powinno się zapewnić danemu modelowi produktu. Tyczy się to m.in. poziomu zagłębienia w ziemi (w przypadku modeli wbudowanych) czy instrukcji użytkowania filtrów i innych akcesoriów.

Warto zwrócić uwagę, że baseny naziemne zaczynają z powodzeniem konkurować z wbudowanymi. Dzieje się tak dlatego, że często zapewniają porównywalny poziom satysfakcji ze spędzanego w nich czasu, jednak nie wymagają tak dużych nakładów pracy i pieniędzy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij